aA
Atrodytų, šiais laikais automobilių gamintojams modelių saugumas turėtų būti vienas didžiausių prioritetų - niekam nesinori, kad tavo produkcija pagarsėtų kaip visiškai niekam tinkama. Tačiau būna ir taip, kad net prestižinės markės modeliai saugumo bandymuose patiria gėdą.
Lancia Ypsilon
© Gamintojo nuotr.

Tokį dalyką – jei jį tik turi – patyrė „BMW Z4“ rodsteris, paskutiniuosiuose organizacijos „Euro NCAP“ bandymuose įvertintas tik 3 žvaigždutėmis iš 5. O „Lancia Ypsilon“ tiesiog krito veidu į purvą: 2 žvaigždutės. Kitaip sakant, šansai išgyventi šiuo automobiliu patekus į avariją – minimalūs.

Septintojoje šiais metais bandymų sesijoje „Euro NCAP“ sudaužė net 15 naujų, neseniai Europos rinkoje debiutavusių automobilių. 11 jų dužo garbingai – penkioms žvaigždutėms. Du modeliai gavo po keturias, na, o kiti du saugumo nevykėliai – jau paminėti.

Pažymėtina, kad dauguma įvertintų geriausiai tarp bazinės ar bent papildomos įrangos turi ne tik autonominę avarinio stabdymo sistemą AEB, tačiau ir pažangias gale sėdintiems keleiviams skirtas saugumo sistemas.

„Nepraėjus nė dvejiems metams po to, kai „Euro NCAP“ pradėjo vertinti AEB sistemos buvimo automobilio įrangos sąraše faktą, daugelis gamintojų sureagavo į tai ir jau siūlo klientams šią saugumo įrangą. O kiti pažengė dar toliau – montuoja ir į pėsčiųjų pasirodymą kelyje reaguojančias AEB versijas, nors to savo reitinguose reikalausime tik nuo 2016-ųjų“, – pasidžiaugė „Euro NCAP“ generalinis sekretorius Michelis van Ratingenas.

Džiaugėsi jis ne visais išbandytais modeliais. Štai „BMW Z4“ rodsteris neturi nei minėtos AEB sistemos, nei kitos įrangos, montuojamos kituose bavarų modeliuose, pavyzdžiui, perspėjimo apie eismo juostos keitimą sistemos.

Tačiau įdomu tai, kad abiem priekinio smūgio atvejais (pilnam ir daliniam – 40 proc. „persidengimu“) rodsteris yra saugesnis už tos pačios BMW krosoverį X1. Ir dar vienas niuansas – ankstesnės kartos Z4 saugumas 2004 m. buvo įvertintas keturiomis žvaigždutėmis.

O gėdingiausiai paskutiniuosiuose „Euro NCAP“ bandymuose pasirodė „Lancia Ypsilon“. „Vartotojai, kreipiantys dėmesį į automobilių saugumą, šiame segmente gali rasti daug geresnių modelių“, – konstatavo bandytojai.

Jie padarė išvadą, kad priekinio smūgio į nesideformuojančią kliūtį (pvz., sieną) atveju 50 km/h greičiu išgyventi galimybių neturi nei vairuotojas, nei šalia jo sėdintis keleivis – manekenų galvose sumontuoti davikliai užfiksavo „nesuderinamas su gyvybe“ apkrovas. O keleivis būtų netinkamas net organų donorystei...

Tiesa, mašina geriau pasirodė dalinio smūgio į besideformuojantį barjerą atveju važiuojant 64 km/h greičiu, tačiau po susidūrimo su šia kliūtimi „Ypsilon“ užsidegė įvykus trumpajam jungimuisi variklio skyriuje – nuo „pliusinės“ akumuliatoriaus jungties užsidegė išbėgęs stabdžių skystis.

Gamintojai pareiškė, kad bandymų gamykloje metu panašių atvejų nebuvo užfiksuota, vis dėlto pažadėjo pašalinti trūkumus artimiausiu metu. Ar tai padės „Fiat Chrysler Automobiles“ koncerno valdomai „Lancia“? Jau atsirado manančių, kad toks rezultatas taps paskutiniąja vinimi kažkada gana populiarios Europoje markės karste.

„Lancia“ išties neturi kuo pasigirti – varganas kompaktinės klasės hečbekas „Ypsilon“ yra vienintelis šios prekės ženklo modelis. Senais gerais laikais ralio trasose karaliavusi „Delta“ ar su vokiškais „premium“ klasės limuzinais dinamika ir komfortu besilyginę itališki sedanai jau seniai yra tik prisiminimuose...

Na, o geriausiai naujuosiuose bandymuose pasirodė (abėcėlės tvarka) „BMW X1“, „Infiniti Q30“, „Jaguar XE“, „Jaguar XF“, „Kia Optima“, „Kia Sportage“, „Lexus RX“, „Mercedes-Benz GLC“, „Opel Astra“, „Renault Megane“ ir „Renault Talisman“ – visi jie įvertinti po 5 žvaigždutes.

Keturiomis apdovanoti „Mini Clubman“ (tarp kitų priekaištų – priekinis keleivis rizikuoja patirti krūtinės traumą smūgio į sieną atveju) bei „Nissan Navara“ (po tokio paties smūgio užfiksuota didelė šonkaulių lūžimo tikimybė, o galiniam keleiviui – rizika patirti kaklo traumą smūgio iš galo atveju).

Tiesa, tam tikrų pastabų sulaukė ir nemažai „penketukininkų“ – pvz., sėdynių atloštai nekaip apsaugo gale sėdinčių „Infiniti Q30“ keleivių kaklus, „Lexus RX“ priekinis keleivis rizikuoja susilaužyti šonkaulius priekinio smūgio į sieną atveju.

O „sąžiningiausios“ žvaigždės – „Opel Astra“ ir „Renault Megane“: nė vienu atveju salone manekenai nepatyrė apkrovų, viršijančių neleistiną lygį. „Mercedes-Benz GLC“ galėjo pasigirti didžiausiu balų skaičiumi – 95 – už suaugusių keleivių apsaugą, jau minėtas „Lexus RX“ pripažintas saugiausiu susidūrimo su pėsčiuoju atveju automobiliu per visą „Euro NCAP“ istoriją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kelininkai suplanavo, kaip užklupti žiemą: druska barstyti gatves gali nors dabar (39)

Nepaisant to, kad už lango vasariška šiluma, kelių valymą , slidumą mažinančių medžiagų...

Artėjant padangų keitimo metui teks patuštinti pinigines: už naujas – ir 300 eurų (95)

Artėjant šaltajam sezonui, automobilių priežiūros ekspertai primena apie būtiną transporto...

„Volkswagen“ skelbia, kad naujasis jų elektromobilis bus pats įperkamiausias (78)

Tikimasi, kad „ Volkswagen Neo“ bus trijų skirtingų konfigūracijų. Viskas remsis į baterijų...

Po 48 metų pertraukos išskirtinių motociklų gamintojas grįžo prie dviejų cilindrų

Vidutinio dydžio motociklų gamintojas „Royal Enfield“ verčia naują įspūdingos 117 metų...

Lietuvos degalinėse siaučia vagys: veidų neslepia, prisidengia vogtais numeriais (48)

Lietuvos degalinių savininkai ir darbuotojai sako nežinantys, kaip kovoti su degalų vagimis, kurie...

Top naujienos

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (164)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Išlydėjusi 11-metį sūnų į mokyklą motina tokios tragedijos nesitikėjo (1)

Kartais turi nutikti kas nors labai nelaimingo, kad sužinotume, kokie nuostabūs žmonės mus supa....

Tiekėjai kyla prieš vieną didžiausių pirkėjų (43)

Lietuvos daržovių augintojų asociacija planuoja skųstis atsakingoms institucijoms vieno iš...

Sunerimę Čeponis ir Sirvydis pateisina Šaro rimbą, bet siūlo keisti „Žalgirio“ žaidimą (12)

„Stengsiuosi, kad mūsų vyrai pataptų vėl tokiais pačiais žmonėmis, kokie jie buvo...

Vaida Kurpienė: jokiais laikais nevalgėme tiek daug mėsos (64)

Kad ir kokia aktuali atrodytų aplink vis eskaluojam sveikos mitybos tema, Lietuvoje padėtis ne tik...

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia skelbia nutraukianti ryšius su Konstantinopoliu (48)

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia pirmadienį paskelbė nutraukianti ryšius su Konstantinopolio...

Vilniaus savivaldybės planuose – keliskart didėjantis finansavimas informacijos viešinimui papildyta 20.05 (6)

Vilniaus savivaldybė , planuodama išlaidas viešiesiems pirkimams, artimiausiu metu numato...

Santykių ekspertas pataria: ką daryti, kad vyras nustotų manipuliuoti ir skaudinti? (4)

Situacija tokia, kad su buvusiu sugyventiniu turime vienerių metukų vaiką ir jau aštuonis...

Varšuvos universiteto profesorė įspėja: po Prezidento rinkimų Lietuvos gali laukti nelinksmas scenarijus (216)

Nerimą turėtų kelti ne tik realios valdžios galimybės čia ir dabar primesti savą valią,...