aA
Kad ir kaip būtų gaila, Lietuvos automobilių sporto gerbėjai retokai nudžiuginami tarptautinio kalibro varžybomis ar turi galimybę pasimėgauti į mūsiškes lenktynes priviliotų aukščiausio meistriškumo pilotų važiavimu. Šiais metais paganyti akis buvo galima nebent birželio pradžioje į „Vilkyčių“ trasoje susigrūmusius Europos autokroso čempionato lyderius ar, išleidus keliskart didesnes pinigų sumas, nusigavus iki Lenkijos Mikolaikų miesto, kasmet sulaukiančio Pasaulio ralio čempionato (WRC) karavano.
Ralis krosas
© LASF

Dar vieną „kompensaciją“ bus galima gauti jau po savaitės toje pat „Vilkyčių“ trasoje. Liepos 22-23 dienomis čia vyks II etapo Šiaurės Europos zonos šalių (NEZ), Lietuvos ir Lenkijos ralio kroso čempionato varžybos.

Permainų laikas

Norint geriau suprasti, kas šiuo metu vysta ralio kroso padangėje, būtina nedidelė ekskursija į praeitį.

Ilgą laiką aukščiausias ralio kroso lenktynėse pelnomas titulas buvo Europos čempionato trofėjus, tačiau 2014-aisiais Tarptautinė automobilių sporto federacija (FIA) priėmė sprendimą pakeisti šio čempionato statusą, įregistruodama galingiausių – „Supercar“ automobilių klasės Pasaulio čempionatą.

Šios 13 etapų lenktynių serijos organizatoriai sugebėjo prikalbinti čia startuoti būrį pirmo ryškumo automobilių sporto žvaigždžių, tapusių gamyklinių komandų pilotais, ir „išsukti“ milžinišką reklaminę kampaniją, padėjusią „WorldRX“ įkopti į populiarumo Everestą ir gerokai pakeisti visą automobilių sporto veidą. Dabar azartiškas „WorldRX“ kovas tiesiogiai transliuoja daugybė televizijų visame pasaulyje, lenktynės nušviečiamos didžiausių pasaulio žiniasklaidos priemonių, jas gyvai pamatyti susirenka iki šimto tūkstančių žiūrovų kiekvienose lenktynėse.

Vien Europoje tiesiogiai šias lenktynes transliuoja 33 TV kanalai, o vieną etapą per televiziją stebi iki 813 milijonų žmonių.

Mažasis Europos čempionatas

Tai neabejotinai gera žinia ir Baltijos šalių ralio kroso gerbėjams, nes iki pat praėjusių metų, kai vienas europinių „WorldRX“ etapų buvo surengtas Rygos Bikerniekų trasoje, ši lenktynių disciplina balansavo ant nebūties slenksčio. Netgi Latvijoje, visada garsėjusioje giliomis techninių sporto šakų tradicijomis ir valstybės dėmesiu automobilių lenktynėms, pastaraisiais metais vyko tik gana kuklios ralio kroso taurės varžybos.

Sukirtus rankomis su „WorldRX“ organizatoriais ir įrengus daugybės komplimentų sulaukusią ralio kroso trasą, reikalai pajudėjo iš mirties taško.

„Mano žiniomis, panašioje krizėje buvo ir lenkai. Todėl tai, kad pavyko rasti bendrą kalbą su abiem kaimynais, ir susitarti dėl bendro trijų šalių bei NEZ (Šiaurės Europos zonos šalių; dėl sudėtingos ir brangios logistikos dar vyksta atskiros Pietų bei Vidurio Europos zonų pirmenybės) čempionato etapo – svarbus žingsnis pirmyn.

Kol kas varžybos nebus tokios turtingos dalyviais, kokių norėtųsi, tačiau šįkart svečiuose turėsime greičiausius Suomijos, Norvegijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos ralio kroso meistrus. Vadinasi pasigrožėti aštriomis kovomis ir virtuozišku mašinų valdymu tikrai bus galima“, – pasakoja varžybų organizatorius ir „Vilkyčių“ trasos savininkas Kazimieras Gudžiūnas.

Dar vienas svarbus organizacinis dalykas – sujungus Europos ir Pasaulio ralio kroso čempionatus, FIA tyčia ar netyčia „numarino“ „Rallycross Challenge Europe“. T. y. lenktynių seriją, kurioje buvo galima startuoti turint mažesnius biudžetus.

„Kadangi „Rallycross Challenge Europe“ organizavusios privačios kompanijos neteko FIA „stogo“, renginiai tapo nuostolingi, atsirado didelė takoskyra tarp racionalių ir tarptautinių turnyrų. Prasidėjo savotiška griūtis, nes skandinavai sukūrė savo lenktynių „Supercar“ automobilių seriją ir atsiskyrė nuo NEZ čempionato.

Padiskutavę su kaimynais, kaip šiuos procesus stabdyti ir užpildyti spragą, sutarėme dėl bendro projekto. Koks bus rezultatas, netrukus pamatysime, tačiau vien faktas , kad pavyko rasti bendrą kalbą ir išspręsti visus organizacinius klausimus, nuteikia optimistiškai. Tai bus patys didžiausi ralio kroso atlaidai Lietuvoje šiais metais“, – juokauja K. Gudžiūnas.

Ateities projektai – ambicingi

Pasakodamas apie pasirengimą II etapo Šiaurės Europos zonos šalių (NEZ), Lietuvos ir Lenkijos ralio kroso čempionato kovoms, p. Kazimieras prasitarė apie keletą galimų netolimos ateities scenarijų. LASF Kroso komiteto pirmininko teigimu, lenkai jau dabar yra apsisprendę įrengti modernią ralio kroso trasą, kurioje galėtų vykti „WorldRX“ ar Europos čempionato – ERX – lygio varžybos.

„Kol kas sunkoka tiksliai pasakyti, kaip globaliu mastu evoliucionuos ralis krosas, tačiau jei FIA nuspręstų, kad Europos čempionatas pakankamai sustiprėjo ir atskirtų jį nuo „WorldRX“, partnerystė su kolegomis lenkais galėtų būti labai naudinga: du etapai, rengiami vienas po kito kaimyninėse šalyse, sportininkams kur kas patrauklesni, nes leidžia sutaupyti nemažai laiko ir pinigų.

Kitas klausimas, ar Lietuva norėtų tokio renginio? Pokalbiai su Kūno kultūros ir sporto departamento, LASF ir Šilutės rajono vadovais, nuteikia gana pozityviai. „Vilkyčių“ trasa jau dabar atitinka tarptautinius reikalavimus ir yra sulaukusi gerų FIA komisarų įvertinimų“, – teigia K. Gudžiūnas.

Artimiausių lenktynių programoje visi įdomiausi dalykai vyks liepos 23 dieną: nuo 9 valandos prasidės laisvosios treniruotės ir kvalifikaciniai važiavimai, 11 val. vyks oficiali varžybų atidarymo ceremonija, o 16 val. bus duotas startas finalinėms kovoms. Šio sezono išvakarėse patobulinus žiūrovų zoną ir įrengus papildomas tribūnas, dabar kaip ant delno matomas veiksmas praktiškai visoje trasoje.

Bilietus, kurių kaina sieks 10 eurų, iš anksto galima įsigyti „Bilietai.lt“ kasose arba renginio dieną atvykus į varžybas.

LASF
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Paaiškėjo, kada vyks jubiliejinės 1006 kilometrų lenktynės (3)

Šiemet kaip niekad anksti patvirtinta kitais metais vyksiančio didžiausio automobilių lenktynių...

Netikėta: „drifteris“ iš Lenkijos šonu trasoje slysta naudodamas vien kojas (5)

Keliaudama po Lenkiją „Hoonigan“ komanda susipažino su Barstoszu Ostalowskiu – abejų rankų...

Bekelės varžybose Pasvalio rajone – įspūdingi vaizdai ir didelis greitis (1)

Savaitgalį Pasvalio rajone vyko trečiasis „Lietuvos bekelės lenktynių čempionato“ etapas,...

„World RX“ ant permainų slenksčio: nuo etapo Rygoje iki elektromobilių trasoje

Praėjusį savaitgalį Latvijos sostinėje siautusios Pasaulio ir Europos ralio kroso čempionato...

Juknevičius palygino savo ir Vanago techniką: geriausia, ką Dakare turės lietuviai (99)

Naują „Juodąjį vanagą“, skirtą ateinančių metų Dakaro raliui, pristatęs Benediktas...

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Baltijos šalims teks rinktis (57)

Šių valstybių padėtis bus nepavydėtina: ekonomika stagnuos, gyvenimo lygis smuks, pramonė...

Po antstolių prabilo matininkai: norėtų didinti įkainius (6)

Po antstolių, mėginusių įrodyti, kad jų atlygis niekuo neišsiskiriantis, eilėje – žemės...

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti: Vilniaus meras nesiryžta priimti sprendimo (280)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (163)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Sugadintas debiutas: kuriozinį sprendimą priėmęs teisėjas išvarė iš aikštės Ronaldo „Bayern“, „Real“, „Man United“ pergalės (44)

UEFA Čempionų lygos trečiadienio rungtynėse tarp „Valencia“ ir Turino „Juventus“...

Reda Bžeskienė - atvirai apie tikrąją skyrybų su Egmontu Bžesku priežastį ir tai, kas buvo nutylėta

Tarptautinių projektų vadovės pareigas prestižinėje įmonėje ėjusi Reda Bžeskienė neslepia,...

Po šilumos rekordo Lietuvoje – staigūs pokyčiai: šalį skalaus lietus, siautės vėjas (7)

Trečiadienį Lietuvoje daugelyje rajonų pasiekti šilumos rekordai, kai termometro stulpelis dieną...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (41)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (49)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

Dizaineris Robertas Kalinkinas sulaukė šeimos pagausėjimo: mano žmona yra turbo moteris (11)

Žinomas dizaineris Robertas Kalinkinas vėlų trečiadienio vakarą pasidalijo džiugia žinia. Jo...