aA
Lietuvoje jau antri metai vyksta bekelės lenktynių („rally-raid“) čempionatas ir šių eilučių autoriui su dar keliais kolegomis kilo idėja sudalyvauti visuose šių metų etapuose automobiliais, kurie nebūtinai yra pritaikyti dideliems išbandymams bekelėje. Abejonių dėl tokio sprendimo patiems ne kartą, o ir kitų dalyvių šypsenos išvydus dar vieną „parketniką“, su kuriuo atvažiavome į varžybas, ne visada nuteikdavo optimistiškai. Tačiau sezonas baigėsi ir visi keturi etapai – įveikti.
"4x4 Perimetras": kaip "Jeep Compass" iškentėjo bekelės varžybas
© Komandos archyvas

Pirmame ir trečiame varžybų etapuose važiavome „Jeep Wrangler“ visureigiais – nors jie buvo visiškai standartiniai (vienas 2018 m., kitas – 2015 m.), ant ratų užmontuotos bekelei skirtos padangos ir užtarnautas pravažumo legendos vardas leido neabejoti galimybėmis pasiekti finišą. Plačiau apie pirmojo etapo įspūdžius skaitykite paspaudę čia, o apie trečiojo, ilgojo maratono aplink Lietuvą „4x4 Perimetras“ – čia.

Antrame bei ketvirtame etapuose „Jeep“ atstovai Lietuvoje pasiūlė dalyvauti visureigiais, kurie su bekele nedaug bendro turi – „Jeep Grand Cherokee“ bei „Compass“. Na, bent jau taip atrodė iš pradžių.

Kaip sekėsi su „Grand Cherokee“ lenktyniauti Švenčionių miškuose ir kodėl 20 colių skersmens ratlankiai nėra pati geriausia idėja bekelei, skaitykite paspaudę čia. O šiame straipsnyje – plačiau apie paskutinį etapą Pasvalio regione su visureigiu, kurio techninės galimybės finišu vertė abejoti labiausiai. Tai – „Jeep Compass“.

Kas yra tas „rally-raid“ čempionatas?

Kai žmonėms pasakai frazę „bekelės lenktynės“, jie iškart įsivaizduoja išterliotus visureigius su žmogaus dydžio ratais, kurie murkdosi pelkėse, o po finišo iš tų visureigių išlipę žmonės eina ne į dušą, o stoja prie sienos, kur juos komandos draugai nuplauna „Stihl“ aukšto slėgio plovykla. Jeigu pasakai anglišką „bekelės lenktynių“ versiją – „rally-raid“ – visiems tai asocijuojasi su klasikiniu raliu, kuriame reikia lenktyniauti prieš švedus ir čapkauskus.

Ir ta, ir kita sporto šaka turi savo čempionatus, o „Lietuvos bekelės lenktynių čempionatas“ yra aukso viduriukas tarp abiejų. Jose dalyvaujama visureigiais, trasos driekiasi šimtus kilometrų, o jose neretai pasitaiko tokios vietos, prie kurių su paprastu krosoveriu privažiavęs tiesiog apsisuktum.
Lietuvos „rally-raid“ čempionate vykdoma „Tourism“ klasė, kurioje daugelis dalyvių varžosi nedaug nuo standartinių nutolusiais visureigiais. Paprastai jie turi užmontuotas specialias bekelei skirtas padangas, kartais – modifikuotus amortizatorius, saloną ar sumontuotas tempimo „gerves“.

Viename etape jie turi įveikti apie 300–400 kilometrų trasą bendro naudojimo keliais (arba nevisai keliais) ir galutinį rezultatą lemia įveikimo laikas bei tikslumas – už kiekvieną nukrypimą nuo organizatorių nustatyto kurso skiriamos didelės baudos. Kaip, beje, ir už greičio viršijimą – apribojimai šiose varžybose daug griežtesni nei KET.

Kiekviename „rally-raid“ etape „turistų“ būna apie 15 ekipažų, tačiau jų tikrai galėtų būti ir daugiau. Norint čia dalyvauti, nereikia bekelei parengto visureigio – pakanka visiškai standartinio. Tik būtinas nusiteikimas, jog dėl aukščiausių pozicijų varžytis neteks ir vienintelis tikslas – finišuoti spėjant į organizatorių nustatytą maksimalų laiką vieno orientacinio ruožo įveikimui, dar vadinamą laiko norma.

Į ką panašus „Compass“?

Kaip jau minėta anksčiau, su „Jeep Wrangler“ viskas klojosi puikiai, tačiau su mažiau visureigiškais modeliais nuotykių netrūko. Paskutinį kartą Pasvalyje – su „Jeep Compass“.

Kai „Jeep“ atstovai pasiūlė varžybose dalyvauti su tokiu automobiliu, apėmė šiokia tokia neviltis. Iki rugsėjo vidurio man „Compass“ asocijavosi su „Nissan Qashqai“, „Mazda CX-5“ ir panašiais modeliais, kurie su visureigiais neturi nieko bendro – jų prošvaisa (atstumas nuo žemės iki žemiausios kėbulo vietos) vos didesnė už eilinio sedano, o keturi varantys ratai – itin retas reiškinys. O Pasvalyje žadama daug purvo, pervažiavimų per griovius, netgi kelios brastos.

Tad visagaliame internete pradėjau nagrinėti „Compass“ techninius duomenis. Na, su prošvaisa tai viskas gerai – ji 215 mm. Šis skaičius kur kas artimesnis „Toyota Land Cruiser“ ar tam pačiam „Jeep Wrangler“ nei „Qashqai“. Tačiau kaip sužinoti, kokio gylio brastą „Compass“ gali įveikti? Rasti pavyko tik specialios „Compass Trailhawk“ modifikacijos duomenis – 19 colių (apie 48 cm). Tačiau mes juk važiuosime standartiniu!

Gerai žinau, kodėl Vilniuje po stipraus lietaus gatvių ežeruose stoja automobiliai – įvažiavę į pernelyg gilią balą, jie gauna hidrosmūgį – per jų oro paėmimo sistemą į variklį patenka vanduo. Tada – jau viskas. Ir tokio žioplumo net kasko draudimas nekompensuoja. Šitokio nuotykio patirti tikrai nesinorėjo, tad jau prieš startą apžiūrėjome, kurioje vietoje yra „Compass“ oro paėmimo sistema. Ne variklio skyriaus viršuje – greičiau apie vidurį, kiek aukščiau nei kabinamas valstybinis registracijos numeris. Neįspūdinga, bet 20–30 cm gylio ežeriukui turėtų pakakti.

"4x4 Perimetras": kaip "Jeep Compass" iškentėjo bekelės varžybas
"4x4 Perimetras": kaip "Jeep Compass" iškentėjo bekelės varžybas
© Komandos archyvas

Kitas prieš startą ramybės nedavęs niuansas – lietus. Didelė dalis orientacinio ruožo Pasvalyje driekiasi šiam regionui specifiniu purvu (ar moliu) – kai jis sausas, galima važiuoti greitai. Kai sušlampa, tampa velniškai slidus, o su standartinėmis padangomis automobilis valdomas kaip per plikledį. Prašėme orų dievų, kad būtų sausa, tačiau pasimeldėme ne tiems – nutiko priešingai. Visą naktį prieš startą lijo, kaip ir didžiąją dalį varžybų.

Ankstų rytą atsikėlę ir išvydę oro sąlygas, tyliai nusikeikėme – gali būti taip, kad kažkur įklimpsime, tad du kastuvai bei tempimo lynas bagažinėje tapo būtinais atributais.

Purvas ir vanduo

Prieš pat startą dar pasirinkome specialų 4WD režimą – „Mud“. Jis skirtas purvui ir leidžia ratams prasisukti – tai būtina važiuojant molingomis vietovėmis. Tai pasitvirtino iškart po starto – „Compass“ nuvažiavus pirmą kilometrą tapo toks, kokį šiaip jau reikėtų gabenti į plovyklą. Bet mūsų laukė dar keturi šimtai kilometrų.

Su Pasvalio purvo ypatybėmis ne pačiu maloniausiu, tačiau sėkmingai pasibaigusiu būdu susipažinome gana greitai. Kol važiuoji laukais, viskas smagu – slydinėji, „gaudai“ automobilį, o jo 4WD sistema veikia fantastiškai – net nėra minčių, kad gali kažkur įstrigti. Nei per nedideles melioracijos griovių brastas važiuodamas, nei traktorių išvažinėtais keliais tarp laukų, nei pamiškėse. Tačiau kelios vietos buvo klastingesnės – tokios, kur kelias turi nedidelį šoninį nuolydį.
Viena tokių atkarpų truko gal 3 kilometrus ir joje vietoje leistino 70 km/val. greičio šliaužėme gal 20 km/val. Kelias – padengtas minkštu purvu ir be proto slidus. Gana siauras. Kairėje pusėje – tankus miškas, dešinėje – labai gilus ir krūmais apaugęs griovys. Ir kelias gerokai pasviręs į griovio pusę. Kad čia itin slidu, supratome tik įvažiavę į tą atkarpą ir pabandę stabdyti prieš didelę duobę – iš kairiojo pedalo minkymo jokios naudos, kaip per ledą. Tada greitį sumažinome, tačiau net ir vos velkantis automobilis 90 proc. laiko buvo skersas, o vairas – pasuktas. Nors važiavimo trajektorija – tiesi.

Pirmuose tokių ruožų metruose, kol padangos dar nėra apsivėlusios purvu, su keliu jos sukimba daugiau mažiau padoriai. Tačiau kai jos aplimpa purvu, automobilis tampa labai sunkiai valdomas. Būtent todėl „Mud“ režimas leidžia ratams prasisukti ir kompiuteris net nemano elgtis kitaip – ratai sukdamiesi šiek tiek apsivalo nuo aplipusio purvo.

Tai yra priešingas procesas nei žiemą – pavyzdžiui, pasirinkus „Snow“ režimą viskas vyktų priešingai: ratai prasisuktų mažiau, nes sniegu aplipusios padangos geriausiai sukimba su snieguota danga. Tie važiavimo režimai jūsų visureigyje (ar krosoveryje) yra ne rinkodaros triukas – jie iš tikrųjų veikia.

Vidurdienį, jau nustojus lyti, laukė išbandymas, kurį pamačius apylankos ieškoti norėjosi labiausiai. Tai – brasta per upę. Organizatoriai įspėjo, kad didžioji jos dalis – apie 20 centimetrų, tik viena vieta prieš pat išvažiavimą į sausumą bus gilesnė. Tam iššūkiui pasiruošėme – turėjome kelius siekiančius botus, bet jų neužteko – šturmanui teko sušlapti kojas. O „Jeep Compass“, nors vairuotojui ir labai dvejojant, brastą įveikė. Tokių automobilių savininkų žiniai – per Vilniaus gatvėse susidarančius ežerus galite važiuoti laisva, „Compass“ 30–40 centimetrų vandens įveikia be problemų. Tik greičio nepadauginkit.

Po brastos sekę išbandymai vėl labiau priminė pirmąją dalį – slydimai, čiuožimai, džiaugsmas įvažiavus į žvyrkelį ir liūdesys spaudžiant stabdį, kai automobilis ant itin slidaus molio nei velnio nenori lėtėti. Tačiau visi jie baigėsi sėkmingai. Taip sėkmingai, kad nebuvo laiko nei fotografuoti, nei filmuoti.

Galiausiai, jau vakarėjant – finišas. Ta vieta, kurią pasiekti tikėtasi mažiau nei prieš pirmus tris etapus. Tačiau tas finišas – geriausias įrodymas, kad net ir ganėtinai rimtose varžybose galima dalyvauti su „parketniku“. Ar bent jau tokiu, kuris išoriškai panašus į „parketniką“, tačiau nematomos jo dalys – kaip tikro visureigio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000

Pasaulinėse „FIA Motorsport Games“ varžybose Lietuvai atstovaus net 5 sportininkai

Pirmąjį lapkričio savaitgalį Italijoje, Vallelunga trasoje šalia Romos įvyks dar niekada...

Gargždų autokroso lenktynininkai šalies garbę gins lenktynėse Moldavijoje (1)

Lietuvos automobilių kroso sezonas jau baigėsi, o ir kaimyninių valstybių trasos jau tuoj...

Tokio įtempto Pasaulio ralio kroso čempionato dar nėra buvę – laukia finalas Pietų Afrikoje

2019 metų Pasaulio ralio kroso čempionatas balandžio mėnesį startavo Abu Dabyje , o finalinis,...

Arūnas Gelažninkas 2020-ųjų Dakare startuos nauju motociklu, tačiau tai ne vienintelė komandos naujovė (5)

Darkaro raliui besiruošiantys lenktynininkai atskleidžia vis daugiau detalių apie dalyvavimą...

Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje

Praėjusį šeštadienį Druskininkuose finišavo „Rally Classic“ varžybos, kurios tapo...

Top naujienos

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (89)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės (106)

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Net pats stipriausias imunitetas gali nepastebėti vėžio: onkoimunologas – apie priemones, kurios sumažina riziką sirgti (40)

Prasidėjus peršalimo ir gripo sezonui, vis daugiau girdime apie imuniteto stiprinimą. Vieni siūlo...

Statybų sektoriuje krizė už durų? Geras naujienas keičia nekokios (1)

Statybos sektoriaus augimas, stebinęs pajamų ir pastatytų kvadratinių metrų ar butų kiekio...

Sankt Peterburgo gyventojai apie valdžios priimtą sprendimą: sveiki atvykę į pragarą (155)

Istoriniame Sankt Peterburgo centre esančioje Rubinšteino gatvėje gyvenanti Marina Pogolša rodo į...

Dėl gaisro Alytuje tarša normas viršija 4 kartus: gyventojams skubiai išsiųsti įspėjimai

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo skyrius DELFI informavo,...

Didžiosios Britanijos parlamentarai balsuos dėl pasiūlymo 3 mėnesiams atidėti „Brexitą“ (4)

Šeštadienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų deputatai balsuos dėl pataisos,...

Eurolygoje žibantis Giedraitis – apie kartėlį dėl pasaulio čempionato ir trūnijimą ant suolo rinktinėje specialiai Krepšinis.lt iš Barselonos (7)

Eurolygos debiutantas Rokas Giedraitis neatrodo kaip turnyro naujokas – Berlynos ALBA klubo...

Metų seklys: vidury Panevėžio šaudynes surengusių vagių arsenale – šautuvai, pistoletai, kūjai ir laužtuvai (10)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Lady Gagai po kritimo nuo scenos prisireikė rentgeno nuotraukų ir vonios su ledukais (2)

Pasirodymo Las Vegase metu pakvietusi vieną iš fanų ant scenos, dainininkė Lady Gaga patyrė...