aA
Šiandieninėje aplinkoje veikiančios įmonės susiduria su tvarumo lūkesčiu, nes keičiasi kompanijoms taikomi standartai ir visuomenės požiūris į įmonės valdymą. Jau kurį laiką jis yra laikomas ne tik organizacijos, tačiau visų žmonių interesu. Anksčiau tiesiog resursu ir priemone tikslų įgyvendinimui laikyta aplinka šiandien turi būti tausojama, viso pasaulio gyventojai šiuo klausimu tikisi etiškumo, įmonių prisidėjimo prie atliekų mažinimo ar organizacijos indėlio į vietinės bendruomenės gerovę. Tad kokią naudą tvarumo politikos taikymas gali atnešti organizacijai bei kokie dedamieji reikalingi jo įgyvendinimui?
Prof. Dr. Inga Minelgaitė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Vadovų magistrantūros Projektų valdymo modulio dėstytoja
Prof. Dr. Inga Minelgaitė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Vadovų magistrantūros Projektų valdymo modulio dėstytoja
© Organizacijos nuotr.

Nors tvarumo tema globaliu mastu dar tik įsisiūbuoja, tačiau kai kuriose šalyse klausimas dėl tvarumo įmonių veikloje taikymo jau net nebekeliamas ir yra laikomas būtinybe. Šia tema pažengusios valstybės ieško geriausių sprendimų, kiek mažiau tvarumą į savo politiką integravusios šalys veikia reaktyviai, esą, „jei reikės (pvz. mažinti atliekas), tuomet darysime”, trečios šalys poreikį tausoti aplinką, prisidėti prie darnaus visuomenės vystymosi ir siekį ilgalaikio pelno taikant tvarumo principus mato kaip neišvengiamą ateitį ir jau dirba ties šio tikslo įgyvendinimu.

Tvarumo taikymas įmonės veikloje yra ne tik globaliai pageidaujama politika, tačiau ji gali itin teigiamai paveikti ir kompanijos finansinius rezultatus. Investicinio banko Goldman Sachs studijoje teigiama, jog tvarios vadybos praktikoje lyderiaujančių įmonių vertė 25 proc. didesnė, o sėkmingos veiklos indeksas aukštesnis net 75 proc. nei tokia strategija neužsiimančių organizacijų. Žinomas tyrėjas Githens pabrėžia, jog tvari vadyba – būdas įmonėms išlaikyti ar pagerinti finansinius rodiklius bei identifikuoti naujas galimybes.

Tvarumas projektų valdyme šiandien jau traktuojamas kaip neišvengiamybė. Nebėra klausimo, ar jis reikalingas. Šiandien diskutuojama, kokie geriausi tvarumo į įmonės veiklą integravimui būdai. 2002 atliktas tyrimas parodė, kad 26 proc. organizacijų projektų valdyme bando taikyti tam tikrus tvarumo principus arba bent jau skiria dėmesį žalos minimizavimui. Visame pasaulyje įmonės (ypač gamybos pramonėje) patiria didžiulį spaudimą atsižvelgti ne tik į vykdomų projektų pelningumą, tačiau ir į įtaką aplinkai bei visuomenei.

Tvarumo įgyvendinimui reikalingas sąmoningumas

Tyrimų duomenys rodo, jog ateityje vis daugiau įgyvendinamų projektų remsis tvarumo principais. Išsivysčiusiose šalyse apie trečdalis ekonomikos yra įvykdoma projektų forma. Vokietijoje šis skaičius siekia 35 proc. Pasaulio ekonomikos forumo ir kitų pasaulinių tarptautinių organizacijų prognozės leidžia manyti, kad ateityje projektifikacijos procentas tik augs.

Tiesa, šiandien tvarumo sąvoka vis dar ne visuomet naudojama teisingai ir dažniausiai asocijuojama tik su aplinkosauga. Tačiau iš tiesų tvarumas pasireiškia trimis aspektais– aplinkoje, ekonomikoje, visuomenėje. Būtent šių trijų elementų sinergija yra ilgalaikio organizacijos gyvavimo prielaida. Įmonių valdymo kontekste tvari vadyba ekonominį aspektą laiko svarbiausiu. Be jo kitų dviejų elementų įgyvendinti nepavyks. Kitaip tariant, iš tvarios vadybos perspektyvos, įmonės visų pirma turi užtikrinti ilgalaikį pelną ir taip pat proaktyviai prisidėti prie aplinkosaugos ir visuomenės gerovės.

Tvarus projektų valdymas yra užkoduotas įmonės strategijoje. Tačiau tam, kad projektų valdyme tvarumo principus pavyktų integruoti – reikalingos ne tik žinios, tačiau ir vadovybės sąmoningumas tvarumo klausimu bei pasiruošimas jį įgyvendinti įmonės veikloje. Organizacijų lyderiai turi atsižvelgti į kintančius visuomenės poreikius bei norėti prisitaikyti prie kintančio konteksto, kuriame veikia įmonė.

Iš strateginės perspektyvos, tvari projektų vadyba yra pokyčių katalizatorius organizacijose. Visgi, nemažai įmonių vis dar tik reaguoja į besikeičiančią aplinką ir tam tikrus tvarumo principus įgyvendina siekdamos gauti kontraktų ar atitikti reikalavimus, kaip ISO sertifikatai, kurie daugelyje statybos konkursų yra būtina sąlyga. Tačiau tvarumas turi būti visų pirma įrašytas į įmonės strategiją, o tuomet ir įgyvendintas. Jeigu organizacijos nori užtikrinti kuo ilgesnį savo ekonominį gyvavimą, kuo efektyviau organizuoti veiklą ir jausti visuomenės teigiamą vertinimą – tvarumo įgyvendinimas įmonės veikloje yra ilgalaikio konkurencinio pranašumo prielaida.

Šioje rubrikoje publikuojami įmonių ir organizacijų pranešimai spaudai. Už jų turinį atsako juos atsiuntę asmenys ir jų atstovaujamos organizacijos.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropoliuose“ diegiama papildoma įranga skirta dažniausiai liečiamų paviršių dezinfekcijai (1)

Siekiant dar labiau didinti lankytojų ir darbuotojų saugumą prekybos ir pramogų centruose „...

Iki Kalėdų „Telia“ taps klimatui neutralia bendrove (1)

„ Telia “ grupės įmonių veikla Baltijos ir Šiaurės šalyse iki šių metų pabaigos taps...

„Unilever“ per metus pakartotinai sunaudojo 75 tūkst. tonų perdirbto plastiko

Kompanija „ Unilever “, kuriai priklauso tokie prekės ženklai kaip „ Dove “, „Seventh...

Tyrimas: COVID-19 pandemija skatina Lietuvos gyventojus atsiskaityti be kontakto

Pastarąjį pusmetį augantį Lietuvos gyventojų poreikį apsipirkti be kontakto jaučia ne tik...

Visose šalies „Maximos“ parduotuvėse pirkėjams kaukės bus išduodamos nemokamai (1)

Šalyje augant COVID-19 užsikrėtimų skaičiui, rūpindamasis pirkėjų bei savo darbuotojų...

Top naujienos

Koronavirusas pražudo ne tik vyresnius: Razmuvienė paaiškino, kodėl (20)

Eksponentiškai augant užsikrėtimų koronavirusu atvejų skaičiui daugėja ir mirusiųjų nuo...

NT ekspertai nesutaria, kas dabar laukia būsto rinkos: pirkti rekomenduoja tik keliais atvejais (4)

Dabartinė koronaviruso situacija pasaulyje ir ypač Lietuvoje neramina ir būstą ketinusius įsigyti...

„Bloomberg“ apžvalgininkas įvardijo tikrąją laimėtoją nuotolinio darbo ekonomikoje

COVID-19 eroje Pietų Korėja užima savotišką „aukso viduriuką“. Kaimyninė Kinija ,...

Gina Viliūnė | D+ nariams

Kaip lietuviai seksą pažino. Smetonos laikais sarmatos vis mažėjo: drovumo šydą keitė atviros nuogybės

Versdama kasdienybės istorijos lapus priėjau mūsų senelių ir prosenelių epochą – XX a...

Melanios Trump nuotrauka vėl sukėlė kalbas apie viešumoje pasirodančią jos dublerę: specialistas paaiškino, kodėl kyla abejonės

Nuotrauka, kurioje užfiksuota iš prezidento sraigtasparnio „Marine One“ išlipanti Melania...

Naujos koalicijos darbus dėliojantys liberalai nori keisti vaiko pinigų skyrimą: ne visoms šeimoms jie reikalingi (2133)

Pasiūlymus būsimos koalicijos programai pateikusios Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė...

Į sukčių pinkles patekęs vyras prarado 37 tūkst. eurų: skundas Lietuvos bankui nepadėjo (143)

Vienam šalies gyventojui investuotojo karjera susiklostė itin nesėkmingai. 2018 metais jis...

Nesulaikomas Grigonis ir prabilęs Lekavičius ištempė „Žalgirį“ į pergalę Prancūzijoje (338)

Karjeros rungtynes Eurolygoje žaidęs Marius Grigonis bei jam lemiamu metu sėkmingai talkinęs Lukas...

Vėlinių savaitgalio prognozė: šiluma trauksis (4)

Penktadienį iš vakarų praslinks jau paskutinis dažnai šią savaitę mus lankiusių su menkesniu...

Tarp kandidatų į Konferencijos dėl ES ateities vadovo postą – Dalia Grybauskaitė (342)

Buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su buvusiais Italijos ir Danijos lyderiais...

|Maža didelių žinių kaina