aA
Mūsų šalyje nėra daug verslo iš kartos į kartą pavyzdžių. Viešojoje erdvėje yra mažai realių istorijų apie vaikus, perėmusius tėvų verslus, todėl žmonių vaizduotėje tokia šeima visada yra apipinama paslaptimis. Ką iš tikrųjų jaučia vaikas, perimdamas verslo vairą, ir kokie iššūkiai jį lydi?
Dalius Trumpa perėmė tėvo verslą
Dalius Trumpa perėmė tėvo verslą
© DELFI montažas

Lietuvoje verslo perleidimo tradicija dar jauna

„Būtent dabar yra tas laikas, kai nepriklausomybės atgavimo metu sukurtuose šeimos versluose vyksta verslų perdavimas antrajai kartai“, – kodėl Lietuvoje yra mažai verslo iš kartos į kartą pavyzdžių, aiškina Vilniaus universiteto (VU) Verslo mokyklos vadovė dr. Birutė Miškinienė.

Dėl to, kad šeimos verslas Lietuvoje dar nėra dažnas, veiklos perleidimo procesas, pasak B. Miškinienės, dažnai yra sudėtingas ir kupinas įvairiausių nesusipratimų.

„Pirmoji karta teigia, kad jie nori perduoti verslą savo vaikams, tačiau pastarieji jo neperima, ir tada sako, kad niekas jiems to verslo neperduoda. Vilniaus universiteto Verslo mokykla jau ketverius metus organizuoja iniciatyvą „Versli šeima“ ir jos metu girdėjome tikrai daug įvairių šeimos verslo perdavimo istorijų. Manau, jog ateityje šeimos verslo perdavimo klausimas pasidarys dar aktualesnis, nes kuriasi vis daugiau naujų šeimos verslų“, – pasakoja VU Verslo mokyklos vadovė.

Pieno gamykla
Pieno gamykla
© Shutterstock

Dr. B. Miškinienė pasakoja, kad kai kuriose šalyse, tokiose kaip Italija, Graikija, Vokietija, Jungtinės Amerikos Valstijos, šeimos verslai yra perduodami iš kartos į kartą šimtmečiais. Šeimos verslų tradicijos ten yra gilios ir dažnai ten net nekyla klausimas, ar vaikai perims verslą, nes tai – savaime suprantama.

„Pavyzdžiui, giminystės saitais susietų žmonių valdomi verslai sudaro 80 proc. visų įmonių Graikijoje, 85 proc. Ispanijoje, o Lietuvoje, paskutiniais „European Family Business“ duomenimis, tokių verslų dalis siekia 38 proc. Deja, ir šie duomenys yra pakankamai seni“, – statistiką vardija pašnekovė.

Tiesa, Lietuvoje dar nėra atlikta specialių tyrimų ir apie tai, kaip vaikai jaučiasi perėmę verslus iš savo tėvų.

„Žinoma, vaikai prisiima daug atsakomybės ir dėl to gali jausti spaudimą, jog tą verslą valdytų ir augintų ne prasčiau nei tėvai, nenuviltų darbuotojų, partnerių, klientų“, – pabrėžia B. Miškinienė.
Tačiau vaikams, kurie perima verslą iš tėvų, tenka užduotis išlaikyti balansą tarp tradicijų ir naujo, šiuolaikiško požiūrio, inovacijų. Verslo mokyklos vadovė dr. B. Miškinienė pasakoja turinti studentų, kurie planuoja perimti tėvų verslus, ir jau dabar imasi iniciatyvos „įpūsti naujų vėjų“.

„Su puikiomis anglų kalbos žiniomis pradeda aktyvų eksportą, sukuria naują nišą, pereina į skaitmeninę erdvę ir t.t. Todėl jeigu atėjusi naujoji karta turi savo idėjų ir viziją, link kur gali eiti tėvų sukurtas ir išvystytas verslas, jų gali laukti dar didesnė sėkmė. Čia didelį vaidmenį vaidina X,Y,Z kartos ir jų požiūriai“, – tikina pašnekovė.

Tėvo imperiją perėmė be diskusijų: ir tėčiui, ir man buvo aišku, kad toliau verslui vadovausiu aš
© Shutterstock

Kad perims tėvo verslą, buvo aišku seniai

Tikėtina, kad verslų iš kartos į kartą tik daugės, bet šiuo metu turime vos kelis pavyzdžius, kai verslo vairas perimtas iš tėvų. Vienas jų – Dalius Trumpa, AB „Rokiškio sūris“ vadovas. Kaip pasakoja pats D. Trumpa, konkretaus pokalbio su tėčiu apie tai, kad būtent jis stos už bendrovės vairo, niekada nebuvo, tačiau dar 2006 metais Antano Trumpos sūnus D. Trumpa stojo už bendrovės „Rokiškio pienas“ vairo, o nuo 2017 metų vadovauja visai AB „Rokiškio sūris“.

„Jau labai seniai, dar nekalbant apie verslo perėmimą, susiklostė taip, kad ir man, ir tėčiui buvo aišku, kad po jo bendrovei vadovausiu aš. <...> Aiškaus susėdimo, pasitarimo nebuvo. Tiesiog taip išėjo natūraliai. <...> 2006 metais po vieno posėdžio visai neplanuotai tėtis pasakė, kad nuo pirmadienio pradėsiu vadovauti vienam iš bendrovės padalinių AB „Rokiškio pienas“. <...> O 2017 metais, kai tėtis išėjo į pensiją, pradėjau vadovauti visai įmonei“, – prisimena pašnekovas.

Darius Trumpa
Darius Trumpa
© DELFI / Karolina Pansevič

Tiesa, pasak D. Trumpos, aktyviai bendrovės veikloje jis dalyvavęs jau nuo 1990-ųjų, todėl, kaip jis pats sako, 2006 metais atėjo laikas pradėti mokytis ir vadovo kompetencijų, vadovaujant Ukmergėje ir Utenoje esančioms vietinės produkcijos gamybos padalinio gamykloms.

Jeigu vaikai mokyklose svajoja tapti kosmonautais, tai, anot D. Trumpos, jis visada žinojęs, kad nori įgyti tokį patį amatą, kokį turėjo jo tėtis.

„Aš mokykloje, 6 ar 7 klasėj, jau žinojau, kad noriu tapti inžinieriumi-mechaniku, kaip ir mano tėtis, dėdė. Žinojau, net kokiu inžinieriumi maisto pramonėje noriu būti. Specialybė vadinosi „Mašinos ir aparatai“, tai man niekada nebuvo dvejonių, kuriuo keliu sukti. Po to susidėjo ir taip, kad fizika, matematika, chemija gerai sekėsi, kitaip nei lietuvių kalba. Žinoma, apie verslą negalvojau, tai buvo sovietmetis, norėjau tiesiog tokios specialybės. O ir tėtis visada sakė, kad inžinierius-mechanikas yra labai gera specialybė“, – pasakoja D. Trumpa.

Tėvo imperiją perėmė be diskusijų: ir tėčiui, ir man buvo aišku, kad toliau verslui vadovausiu aš
© DELFI / Karolina Pansevič

Nejauti, kad esi pasiruošęs

Nors, pasak D. Trumpos, didžiulės bendrovės valdymui jis ruošėsi jau nuo 2006 metų, kai ateina metas perimti verslo vairą, nesijauti tinkamai pasiruošęs ant pečių užgulančiai atsakomybei.

„Atsakomybę jauti labai didelę. Kai tėtis išėjo į pensiją, aš pradėjau vadovauti. Aišku, prieš tai ilgai ruošiausi, vadovavau įmonei, kurios apyvarta yra dešimtys milijonų eurų. Tačiau visuomet jaučiau, kad iškilus sunkiems klausimams, tėtis priims sprendimą. Todėl yra labai didelis skirtumais, kai žinai, kad už tavęs dar yra žmogus, kuris gali nuspręsti, ir kai žinai, kad tavo sprendimas yra paskutinis“, – apie atsakomybės jausmą perėmus tėvo verslą pasakoja D. Trumpa.

AB „Rokiškio sūris“ vadovas tęsia, kad 2017 metais pradėjus vadovauti visai bendrovei jis ne kartą klausęs savo tėčio patarimo priimant tam tikrus sprendimus, tačiau visuomet sulaukdavęs paskatinimo elgtis taip, kaip jam pačiam atrodo geriausia.

„Vadovauti tik padaliniui buvo lengviau nei dabar, nes visada buvo pozicija, kurios sprendimai buvo galutiniai“, – sako D. Trumpa.

Tėvo imperiją perėmė be diskusijų: ir tėčiui, ir man buvo aišku, kad toliau verslui vadovausiu aš
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Pašnekovas juokauja, kad, visa laimė, perėmus visos įmonės vairą, jam neteko pakeisti kabineto ir darbinės aplinkos, tačiau suvokimas, kad dabar jis vadovausiąs didžiulę apyvartą generuojančiai bendrovei, atėjo toli gražu ne pirmąją naujų pareigų dieną.

„Pirmosiomis dienomis iš tikrųjų jaučiau nuostabą. Kad ir kiek tam ruoštumeis, ko gero, vis tiek nesijausi pasirengęs. Todėl teko susiimti, pagalvoti, priprasti ir daryti, kas priklauso – vadovauti bendrovei“, – prisimena D. Trumpa.

Darius Trumpa
Darius Trumpa
© DELFI / Karolina Pansevič

Keisti bendrovės nebūtina

Kalbant apie bendroves, kurių valdymas eina iš kartos į kartą, kyla klausimas, kiek keičiama verslo kryptis, pasikeitus vadovui. D. Trumpa sako, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas ir kiekvienas verslininkas turi skirtingą požiūrį į verslą.

„Kiekvienas žmogus yra skirtingas, net jei tai yra tėvas ir sūnus. Skiriasi požiūris į daugelį dalykų, tai turbūt tėvas ir suteikė galimybę man vadovauti AB „Rokiškio pieno“ padaliniui, kad galėčiau įgyvendinti tam tikrus sumanymus. Ir aš tėčiui esu labai dėkingas už tai, kad jis sugebėjo deleguoti atsakomybes ir suteikdavo įgalinimų. Jis labai retai koreguodavo sprendimus ne tik mano, bet ir kitų, dar 6 įvairių padalinių direktorių“, – pasakoja D. Trumpa ir priduria, kad nors šiandien jis ir priima kitokius sprendimus nei galbūt priimtų jo tėtis, tačiau visuomet prisimena, kad AB „Rokiškio sūris“ yra sėkminga, daug negandų išgyvenusi bendrovė, todėl išlaikyti tradicijas reikia ir nebūtina visiškai keisti bendrovės krypties.

Be to, kaip pabrėžia pašnekovas, bendrovėje susiformavusi tradicija jausti socialinę atsakomybę dėl savo darbuotojų. D. Trumpa tikina, kad bendrovei labai svarbu, kaip darbuotojai jaučiasi darbo aplinkoje.

Tėvo imperiją perėmė be diskusijų: ir tėčiui, ir man buvo aišku, kad toliau verslui vadovausiu aš
© DELFI / Andrius Ufartas

Mes daug dėmesio skyrėme ir skiriame darbuotojams. Jeigu žmogui bus nemalonu būti įmonėje, tai jis negalės dirbti efektyviai, darys klaidų ir pan. Todėl mes visą laiką tą suprasdavome ir stengėmės rūpintis darbuotojų gerove, jų darbo sąlygomis. Į šventes įtraukiame ir darbuotojų šeimas, kiek leidžia finansinė situacija“, – tikina pašnekovas.

Paklaustas, kam pats planuoja perleisti įmonės vairą, D. Trumpa sako, kad viliasi, jog vieną dieną jo vaikai pareikš norą dirbti sūrinėje.

„Aš viliuosi, kad kas nors iš mano vaikų panorės, ryšis dirbti sūrinėje ir neabejoju, kad jiems tai pavyktų. Klausimas yra tik dėl jų noro. Nes problema yra ne verslas ar jo pobūdis, o tai, kad verslas yra regione. Man Rokiškis kol kas yra mielesnis nei jiems, bet manau, kad jiems bręstant, besimokant jie taip pat supras, kad ne tik didmiesčiuose yra gera gyventi“, – savo D. Trumpa.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
3.6364

Nors turizmas apmiręs, „Airbnb“ nusimatė aukštus tikslus

„ Airbnb Inc.“, šiais metais planuojanti pradinį viešą akcijų siūlymą „ Nasdaq “, 2021...

SBA viceprezidentė Grašienė: verslas turi tiesti pagalbos ranką bendruomenėms, kai joms sunkiausia

Viena didžiausių ir pirmųjų šalyje – SBA įmonių grupė yra iš tų, kuri įvertinta kaip...

Verslo pagalba mažiausiesiems: ranką tiesia sergantiems, netekusiems namų, šeimos

Gėriu besidalinančios įmonės ir verslininkai nepamiršta ir pačių mažiausiųjų. Kaip rodo...

Kava su vadovu. Pandemija padėjo pasiekti tai, ko bankai tikėjosi jau penkerius metus (33)

Pandemijos ir karantino metu vieni iš geriausių lakmuso popierėlių, kaip sekasi šalies...

Verslininkų dosnumas: nuo milijonų bažnyčioms iki paramos popiežiaus vizitui

Socialiai atsakingos įmonės ir verslininkai dosnūs paramos ne tik skurstantiesiems, vaikams ar...

Top naujienos

Vaizdo įraše – tikroji reakcija: ginkluotas Lukašenka juoką sukėlė net omonininkams (219)

Iniciatyva „By_Pol“, kuri vienija Baltarusijos jėgos žinybų darbuotojus, perėjusius į...

Parduotuvės atšaukia akcijas, muges, bet palieka nuolaidas ir kainų leidinius: sako, kitaip būtų neatsakinga (32)

Prekybos tinklai kone per dieną ėmėsi vykdyti naują Vyriausybės rekomendaciją – atšaukia...

Juozapaitis apie Kultūros komitetą pasiekusį Gražulio vaizdo įrašą: dar ir ne to yra buvę (21)

Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis LNK žinioms papasakojo apie visuomenėje...

Arūnas Milašius. Krizių skambučiai: viena jau prasidėjo, kita pakeliui

Nors kol kas žinių, kad ekonomika sėkmingai dorojasi su krize yra, tačiau vargu ar bus taip, kad...

Konstitucijos ekspertas įspėja: savo pareiškimais Nausėda jau įvarė save į kampą (808)

Prezidentas Gitanas Nausėda susitikimų maratoną su premjerės Ingridos Šimonytės teikiamais...

Vilniaus mažasis teatras | D+ nariams

„Sprendžiant Hedą“ – Vilniaus mažojo teatro nuotolinė premjera. Žiūrėkite Delfi jau dabar

Vilniaus mažojo teatro (VMT) ir jaunosios kartos režisierės Uršulės Bartoševičiūtės...

Žaidėjų pritrūkęs „Rytas“ prašo LKL nukelti rungtynes su „Žalgiriu“

Vilniaus „Rytas“ nenori važiuoti į Kauną autobuse turėdamas tik pusę komandos. Lietuvos...

Seimo vicepirmininku patvirtintas Jarutis: mūsų taktika pasiteisino (41)

Seimas ketvirtadienį po slapto balsavimo patvirtino „valstietį“ Joną Jarutį Seimo...

Gamtos ženklus suprantanti dzūkė Janina jau žino, kokie orai bus per Kalėdas ir kada prasidės tikroji žiema (21)

Gamtos ženklus stebinti marcinkoniškė Janina Janušauskienė sako, kad baltų Kalėdų šiemet...

Petro Gražulio skandalas pašieptas per naktį gimusioje dainoje: vaizdo klipe filmavosi pusnuogiai (170)

Seimo nariui Petrui Gražuliui pastarosios dienos itin įtemptos. Po trečiadienio rytą vykusio...

|Maža didelių žinių kaina