aA
Spalio 14 d. minima Tarptautinė elektronikos atliekų diena, skirta pasaulio visuomenės sąmoningumo didinimui šalinant elektros ir elektroninės įrangos atliekas. Šiemet ypatingas dėmesys skiriamas vaikų ir jaunimo švietimui apie visame pasaulyje augančią elektronikos atliekų problemą. Vien per 2019 m. pasaulyje susidarė 53,6 mln. tonų elektronikos atliekų, tačiau buvo jų surinkta ir perdirbta mažiau nei penktadalis, rašoma pranešime spaudai.
 I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.
I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

„Elektroninės atliekos yra sparčiausiai augančios buitinių atliekų srautas pasaulyje ir, jei mes ir toliau nepagerinsime šių atliekų surinkimo ir perdirbimo, jos ir toliau bus pagrindinė aplinkosaugos problema. Viena iš pagrindinių sričių yra nuolatinis jaunimo ir visos visuomenės švietimas: kuo daugiau visuomenė žinos ir supras, tuo didesnė tikimybė, kad priims teisingus sprendimus dėl turimų elektronikos atliekų. Dėl to 2020 metais Tarptautinė elektroninių atliekų diena yra skirta visuomenės sąmoningumo didinimui“, – sako tarptautinės asociacijos „WEEE Forum“, vienijančios elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijas, generalinis direktorius Pascalis Leroy.

Virginijus Sinkevičius, Europos Komisijos (EK) narys, atsakingas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę, teigia, kad EK žiedinės ekonomikos veiksmų plane daugiausia dėmesio skiriama sektoriams, kurių poveikis yra labai didelis (tarp jų patenka ir elektronikos), ir visam produktų gyvavimo ciklui.

„Prioritetas yra atliekų mažinimo prevencijai, o joms susidarius ieškoti būdų, kaip šias atliekas paversti antrine žaliava. Be to, siekiant, kad šis planas būtų sėkmingas, reikia, kad piliečiai būtų sąmoningi ir žinotų, kaip jie gali prisidėti prie ekologiškesnio pasaulio kūrimo. Dėl to Tarptautinė elektroninių atliekų diena yra tokia svarbi ir aktuali “, – sako V. Sinkevičius.

Tarptautinės elektronikos atliekų dienos minėjime dalyvauja beveik 100 organizacijų iš 50 pasaulio šalių. Jos metu vyks konferencijos, įvairūs renginiai, konkursai, atliekos bus renkamos ugdymo ir švietimo įstaigose, organizuojamos informacinės kampanijos apie elektronikos atliekų rūšiavimo, pakartotinio naudojimo ir perdirbimo svarbą bei žiedinę ekonomiką.

„Paminėti Tarptautinę elektronikos atliekų dieną ir šiais metais pakvietėme visas Lietuvos švietimo įstaigas, kurių dauguma jau ne vienerius metus dalyvauja mūsų organizuojamame aplinkosaugos projekte „Mes rūšiuojam“ ir renka elektronikos bei nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekas. Mokymosi įstaigoms sukūrėme specialų vaizdo įrašą apie elektros ir elektroninės įrangos, nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių bei kitų atliekų rūšiavimą, įrangos pakartotinio naudojimo galimybes. Taip pat visose šią dieną mininčiose švietimo įstaigose organizuojame kryžiažodžių konkursą, jo laimėtojai gaus specialiai tam įsteigtus prizus“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO), Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.

„Mes rūšiuojam“ projekte šiuo metu dalyvauja apie 1,9 tūkst. ugdymo ir švietimo įstaigų. Šio aplinkosauginio projekto dalyvėmis taip pat yra daugiau kaip 1,5 tūkst. įmonių, įskaitant autoservisus, ir 890 bendruomenių visoje Lietuvoje.

Augantys atliekų kiekiai

Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, 2019 metais pasaulio gyventojai išmetė 53,6 mln. tonų elektros ir elektroninės įrangos atliekų – 21 proc. daugiau nei prieš penkerius metus, tačiau jų buvo surinkta ir perdirbta mažiau nei penktadalis.

Prognozuojama, kad iki 2030 metų elektronikos atliekų (įrenginių, kuriuose yra baterija, akumuliatorius ar kištukas elektrai) metinis kiekis sudarys 74,7 mln. tonų (beveik dukart daugiau nei 2014-aisiais), o jų svoris prilygtų 7 390 Eifelio bokštams. Vienam pasaulio gyventojui tenkantis vidutinis elektronikos atliekų kiekis per dešimtmetį išaugs iki 9 kg, o per 10 metų vienas asmuo sukaups 82 kg atliekų.

Pernai pagal elektronikos atliekų susidarymą vienam gyventojui (16,2 kg) Europai atiteko pirmoji vieta pasaulyje. Skaičiuojama, kad vienas namų ūkis Europoje turėjo vidutiniškai 72 elektros ir elektronikos prietaisus, iš kurių 11-ka buvo sugedę ir nenaudojami. Palyginimui: Azijoje vienam gyventojui atiteko vidutiniškai 5,6 kg, o Afrikoje – 2,5 kg elektronikos atliekų.

Kadangi pernai buvo perdirbta tik 17,4 proc. visų elektronikos atliekų pasaulyje, 44,3 mln. tonų 50,8 mlrd. eurų vertės atliekų pateko į sąvartynus, buvo sudegintos arba neteisėtai parduotos ir netinkamai apdorotos, nors 71 proc. pasaulio valstybių turi teisės aktus, įpareigojančius surinkti ir sutvarkyti elektronikos atliekas. Dėl to prarandama itin daug vertingų ir kritinių žaliavų kaip auksas, sidabras, varis, platina ir kitų, o dėl neteisėto atliekų vežimo į besivystančias šalis kyla rimtų sveikatos, aplinkos ir socialinių problemų.

„Elektronikos atliekose galima surasti 69 cheminės periodinės lentelės elementų. Pavyzdžiui, iš 88 senų mobilių telefonų surinkto aukso užtektų sužadėtuvių žiedui pagaminti. Taigi, kuo daugiau atliekų bus perdirbama į naujus gaminius, tuo daugiau žaliavų bus sutaupyta ir išvengsime šiose atliekose esančių pavojingų medžiagų keliamų pavojų“, – sako A. Pakštaitė-Marcinkienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Verslo pagalba mažiausiesiems: ranką tiesia sergantiems, netekusiems namų, šeimos

Gėriu besidalinančios įmonės ir verslininkai nepamiršta ir pačių mažiausiųjų. Kaip rodo...

Kava su vadovu. Pandemija padėjo pasiekti tai, ko bankai tikėjosi jau penkerius metus (33)

Pandemijos ir karantino metu vieni iš geriausių lakmuso popierėlių, kaip sekasi šalies...

Verslininkų dosnumas: nuo milijonų bažnyčioms iki paramos popiežiaus vizitui

Socialiai atsakingos įmonės ir verslininkai dosnūs paramos ne tik skurstantiesiems, vaikams ar...

Keistų likimo vingių grūdintas verslininkas nenuleidžia rankų: ne tokių laikų matėme (38)

Balsių vandens malūno šeimininkas Rimas Želvys nė neketina nuleisti rankų. Vienas...

Atsakingo požiūrio apdovanojimai. Lietuvos verslas dalijasi gėriu su kultūros ir meno pasauliu (19)

Atsakingo požiūrio apdovanojimai skirti paminėti Lietuvos verslo pasaulio geradarius, kurie...

Top naujienos

COVID-19 nusineša vis daugiau jaunų žmonių gyvybių: per parą mirė 2 asmenys, nepriklausę jokiai rizikos grupei (30)

Lietuvoje koronavirusinė infekcija kasdien nusineša vis daugiau jaunų žmonių gyvybių....

Aukščiausiojo ES teismo signalas Lietuvos vežėjams: machinacijos bus žlugdomos ir baudžiamos (72)

Gruodžio 1 dienos Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimas dėl tolimųjų reisų vairuotojų...

Mokslininkai įvardino pagrindines priežastis, kodėl šiuo metu stebime mirčių šuolį (14)

Gruodžio 3-iosios dienos Lietuvos statistikos departamento duomenimis per pastarąsias septynias...

Seimas sprendžia dėl valstiečių vicepirmininko parlamente – teikiamas Jarutis stebėkite tiesiogiai (39)

Seimas ketvirtadienį ėmėsi spręsti nuo pat pirmos šio parlamento darbo dienos audras kėlusį...

Gražulis Seime aiškinosi dėl už nugaros pasirodžiusio pusnuogio vyro (407)

Mišrios Seimo narių grupės atstovas Petras Gražulis Seimo posėdyje aiškinosi dėl...

Peržengta riba: pagal sergamumą koronavirusu esame jau treti Europoje (602)

Lietuva peržengė dar vieną grėsmingą ribą. Jeigu pirmosios pandemijos metu džiaugėmės, kad...

Per mėnesį trijuose Vilniaus mikrorajonuose fiksuotas įspūdingas kainų šuolis

Nors prasidėjus antrajam karantinui buvo nemažai nežinomybės, neapibrėžtumo ir baimių, butų...

Skirmanto Malinausko nepatogių kaltinimų sulaukęs Gražulis neatlaikė – spruko iš TV studijos: aš buvau ir esu kankinys (3)

Ketvirtadienio vakarą LNK televizijos laidoje „Bučiuoju. Rūta ” virs karšta diskusija,...

Trys buvę JAV prezidentai vienijasi kovoje cu COVID-19: tiesioginio eterio metu žada pasiskiepyti (1)

Buvę Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentai Barackas Obama, George’as W. Bushas ir Billas...

|Maža didelių žinių kaina