aA
Prieš naujus Seimo rinkimus suskubta vėl suskubta sugrąžinti taip vadinamą vadinamąjį Pieno įstatymą, kuris reguliuotų pieno supirkimo kainas. Po Konstitucinio teismo sprendimo pavasarį šis teisės aktas nustojo galioti nuo liepos 1 d. Dalis rinkos atstovų pastebi, kad ir be įstatymo pieno supirkimo kainos augo, todėl kartu kelia klausimą, ar tikrai toks įstatymas išvis reikalingas. Visgi mažesnių pieno ūkių atstovai tiki, kad toks reglamentavimas būtinas norint apsaugoti smulkiųjų ūkininkų interesus.

Apie tai laidoje „Atviros durys“ kalbėjosi „Rokiškio sūrio “ direktorius Dalius Trumpa, žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ verslo plėtros vadovas Nerijus Jakubauskas, kooperatyvo „Pieno puta“ vadovė Jūratė Dovydėnienė, Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovė Renata Vilimienė ir Konkurencijos tarybos narė Medeina Augustinavičienė.

Iki šiol įstatymas rinkai tik trukdė

Į laidą taip pat kviesti ir įstatymo rengėjai – Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andrėjus Stančikas bei komiteto narys socialdemokratą Algimantą Salamakinas, tačiau jie dalyvauti diskusijoje negalėjo. Vis tik, A. Salamakinas savo įžvalgomis pasidalijo telefonu prieš laidos įrašą.

„Dėl ko tas įstatymas buvo priimtas? Kai tada kilo didžiulis vajus, pradėta ieškoti variantų, kaip išspręsti ginčą. Tada pieno kainos labai krito ir tuometė Žemės ūkio ministerijos vadovybė nutarė, kad kainas reikia reguliuoti įstatymu. Įstatymas buvo priimtas ypatingos skubos tvarka. Dokumentas nesuveikė ir visi jį užmiršo, o paskui apskundė Konstituciniam teismui. Skundas buvo rašomas klausiant, ar išvis galima rinkos ekonomikos sąlygomis reguliuoti kainas, bet Konstitucinis teismas rado kabliuką – įstatymas buvo priimtas ypatingos skubos tvarka. Todėl vetavo ir visi jį užmiršo. Niekas – nei Žemės ūkio ministerija, nei Kaimo reikalų komitetas negalvojo kažko tvarkyti. Dabar prisiminė, tačiau jį reikia paleisti į normalų gyvenimą, priimti iš naujo, normalia tvarka“, – aiškino Algimantas Salamakinas.

Šis įstatymas nustojo galioti liepos 1 dieną. O kas nutiko su pieno supirkimo kainomis?

„Jeigu atsakant plačiau – nenutiko nieko. Niekas rinkose nepastebėjo, kad įstatymas juridiškai nebegalioja, o paskui pieno supirkimo kainas sekė rinka. Nuo liepos 1 dienos pieno supirkimo kaina tik didėjo. Tai vienareikšmiškai rodo, kad įstatymas nuo veikimo pradžios neatitiko savo keliamų tikslų, jam iškeltų tikslų, o rinkai tik trukdė“, – kalbėjo D. Trumpa.

Iš stalčiaus vėl ištrauktas pieno įstatymas: perdirbėjai atviri – jis rinkai tik trukdo
© DELFI / Andrius Ufartas

Tuo tarpu N. Jakubauskas teigė nesantis įsitikinęs, kad jo įstatymo pirminė funkcija buvo pakelti pieno supirkimo kainą.

„Įstatymas turėtų spręsti derybinių galių suvienodinimą, kalbant apie smulkiuosius ūkininkus, derybose su pieno supirkėjais. Pieno supirkėjai nėra vien tik perdirbėjai. Jeigu žiūrėti iš principo, tai vienoks įstatymas, kitoks įstatymas, europinė direktyva, gali pakelti pieno kainas, tačiau kol ekonominė vertė nebus sukurta bendrai rinkoje, tol kainos bus plius-minus tokios pačios. Esminis klausimas – kaip kainos persiskirstys per skirtingų dydžių ūkius“, – aiškino jis.

Ar toks įstatymas – išvis reikalingas?

Laidoje dalyvavo ir pieno gamintojų atstovai, viena jų – Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovė Renata Vilimienė, teigusi, kad jiems šis įstatymas yra reikalingas.

„Kaip sakė ponas Salamakinas, įstatymas nesuveikė. Tačiau aš galiu labai drąsiai paprieštarauti, kad suveikė atgaline tvarka. Jis stipriai atsiliepė smulkiems ir vidutiniams ūkiams, nes buvome suskirstyti į dešimt grupių. Tai reiškia, kad stambūs gavo daugiau, smulkūs – mažiau. Šiandien matome, kad smulkūs ir vidutiniai ūkiai nyksta, užsidaro. Sakyti, kad įstatymas neveikia, būtų neteisinga.

Mažiesiems yra mokama mažiau, stambiesiems – daugiau. Mes sakome, kad įstatymas – būtinai reikalingas, tačiau ne toks, koks jis yra dabar. Nes smulkieji ir vidutiniai ūkiai yra tiesiog diskriminuojami, mes neturime pinigų naujoms investicijoms, stambėjimui“, – apie sunkią realybę kalbėjo pašnekovė.

Iš stalčiaus vėl ištrauktas pieno įstatymas: perdirbėjai atviri – jis rinkai tik trukdo
© DELFI / Andrius Ufartas

Vis dėlto, šiandien įstatyme numatyti pakeitimai taip pat neskamba teisingai. Iš esmės siūloma iš didesnių atimti, mažesniems – šiek tiek pridėti.

„Iš Algimanto Salamakino galėjome suprasti, kad įstatymas yra neutralus. Tačiau man tokie pozicija išvis nėra suprantama, jeigu niekam iš to nėra jokios užčiuopiamos naudos, tai kam reikalingi papildomi įstatymai? Šis įstatymas – žalingas ir ta versija, kurią dabar siūlo ministerija ir Kaimo reikalų komitetas yra nesąžininga. Juk siūloma iš stambesnių imti, smulkiems truputį pridėti. O pieno sektoriaus ateitis tikrai nėra tie, kurie melžia iki 100 litrų pieno – ateitis yra tie, kurie investuoja, turi bent 150 karvių ar daugiau. Šitas įstatymas neskatins investuoti. Mūsų siūlymas būtų įstatymą visai naikinti, o jame esančias geras nuostatas – apie sutarčių laikymąsi ir pan. – įdėti į įstatymą, kuris bus kuriamas pagal Europos parlamento tarybos direktyvą dėl įmonių vienų kitiems taikomos nesąžiningos prekybos, praktikos, maisto tiekimo grandinėje. Toks įstatymas turi ateiti per Europą, jis turi apimti viską, ne tik pieno pramonę“, – įsitikinęs D. Trumpa.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Ušackas apie aviaciją 2030 m.: kelionę į Niujorką truks stebėtinai trumpai (59)

Praėjusiais metais pandemijai sustingdžius aviacijos sektorių, jis pamažu atsigauna ir net...

„Swedbank“ ekonomistė Ilekytė: daugiau nei pusė dabartinių pradinukų dirbs darbą, kuris šiandien neegzistuoja (21)

Technologijoms vis labiau tobulėjant, darbo rinka neišvengiamai keisis – vienos specialybės...

Dr. Bagdonavičius ramina skeptikus: robotai darbo iš žmonių neatims (62)

Pandemija vos per vienerius metus privertė verslą keistis ir prisitaikyti prie kintančio pasaulio,...

Atsakingas požiūris. Kokios dabartinės investicijos bus pelningos 2030-aisiais? (9)

Pandemija vos per vienerius metus privertė verslą keistis ir prisitaikyti prie kintančio pasaulio....

Viceministrė Simonaitytė: dėl vakcinos kovoja valstybės, todėl neaišku, kada jas įsigyti galės verslai (82)

Iki šiol verslui daugiausiai iššūkių keldavo karantinas ir jo apribojimai, tačiau vis daugiau...

Top naujienos

Ekspertai Vyriausybei rekomenduoja tęsti karantiną, tarp prioritetų – ugdymo bei verslo institucijų veiklos atnaujinimas (29)

Po pirmadienį įvykusio Vyriausybės Nepriklausomos patariamosios ekspertų tarybos posėdžio,...

Putino dvarą suprojektavęs architektas giriasi: esu matęs išties šokiruojančių dalykų (251)

Lanfranco Cirillo veide sužimba šelmiška šypsenėlė, vos tik jis išgirsta klausimą apie savo...

Praėjusios paros rodikliai: koronavirusu užsikrėtė 686 žmonės, dar 14 mirė pasveikusiųjų - 2462, paskiepyti 36 žmonės (289)

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 686 nauji koronaviruso atvejai, nuo ligos mirė 14 asmenų....

Liudas Dapkus. Berniukas, kuris išgyveno ir sugrįžo mirti (1)

Buvo tokia knyga vaikams – mažiems ir dideliems. Jos pagrindinį veikėją mėgino nužudyti Tas,...

Už lango – vaizdas, kurio nematėme jau daugybę metų: važiuoti iš namų nepatariama netrukus kai kur šals iki -18 (93)

Lietuvoje tęsiasi snygis, todėl tiek Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) sinoptikė...

Užblokuotas kelias Kaunas–Vilnius: vilkiko avarija visiškai paralyžiavo eismą (54)

Antradienį A1 kelyje įvyko vilkiko avarija. Pirminiais duomenimis, kelias yra užblokuotas .

Nyderlanduose siautėja suvaržymų dėl pandemijos priešininkai policija baiminasi: tai gali būti pranašiška (12)

Nyderlanduose pirmadienio vakarą nusirito antra riaušių banga, protestuotojams keliuose miestuose...

Koronaviruso atvejų mažėja, bet lėčiau: tai lemia dvi priežastys (2)

Praeitą savaitę (2021 m. sausio 18–24 d.) COVID-19 ligos atvejų skaičius ir teigiamų tyrimų...

Apklausė Lietuvos darbdavius: reikės mažiau darbuotojų, retas didins atlyginimus

Reikės mažiau darbuotojų, bus skiriama mažiau lėšų inovacijoms ir atlyginimams – tokias 2021...