Pernai rudenį, prieš pat rinkimus Seimas, konkrečiai valdančioji dauguma (konservatorių ir krikdemų), turėjo ketinimų įteisinti žemės ūkio paskirties žemės pardavimą užsieniečiams, tačiau sprendimo priėmimui pritrūko balsų.
Kai kurios kairiosios partijos nesutiko pradėti svarstyti konstitucinių pataisų dėl žemės 2000-aisiais metais. Tuometinis premjeras Andrius Kubilius tada teigė tikįs, jog šią problemą išspręs naujoji valdančioji koalicija.

O naujojoje valdančiojoje koalicijoje dėl šio klausimo bent metų pradžioje buvo prieštaravimų: liberalai - už žemės pardavimo užsieniečiams įteisinimą, o socialliberalai siūlė neskubėti. Panašu, kad per keletą mėnesių socialliberalų pozicija pasikeitė.

Europos komitetas prie Vyriausybės pateikė tokius argumentus, kodėl reikia priimti sprendimą leisti parduoti žemę užsieniečiams: Lietuvoje turime žemės ūkio paskirties žemės perteklių, tad prasminga ją parduoti galintiems ir norintiems ją dirbti užsieniečiams.

Besibaiminantiems, kad atvažiavę užsieniečiai išpirks visą žemę nuraminti reikia paminėti, kad bus taikomi įvairūs apribojimai, teisės aktais bus užkirstas kelias piktnaudžiavimui (pavyzdžiui nustatomas maksimalus įsigyjamos žemės plotas; įsigytoje žemėje užsieniečiai galės vykdyti tik ūkinę veiklą, jie negalės pirkti žemės Lietuvoje ir gyventi svetur).

Anot Europos komiteto, žemės pardavimas užsieniečiams pagyvintų pačią žemės rinką, tikėtina, kad žymiai išaugtų žemės kaina. Padarius atitinkamas pataisas mūsų įstatymuose ir leidus juridiniams asmenims įsigyti žemės ūkio paskirties žemę, tame tarpe ir bankams, ji taptų patrauklesniu užstatu, tuo palengvintų ūkininkams galimybę pasiskolinti lėšų ūkiams modernizuoti.

Taip pat tikėtina, kad žemės pardavimas užsieniečiams paskatins ūkių modernizavimą ir stambėjimą, nes nuosavybės turėjimas sukuria sąlygas investicijoms į žemės ūkį ateiti, tai yra skatina modernių, konkurencingų jėgos ūkių kūrimąsi. Taip pat tikėtina, kad leidimas užsieniečiams įsigyti žemę paskatins naujų darbo vietų ne žemės ūkyje kūrimą.

Tačiau yra ir kitaip manančių. Prieš pat rinkimus Valstiečių, Lietuvos nacionaldemokratų, Lietuvos socialdemokratų, LDDP, Naujosios demokratijos partijų bei Krikščionių demokratų sąjungos vadovai pasirašė pareiškimą, kad žemę parduoti užsieniečiams dar per anksti. Tokio pareiškimo motyvai - Lietuvoje nebaigta žemės reforma.

Be to, Lietuvoje žemės ūkio paskirties žemė šiuo metu yra labai pigi, palyginti su Europos valstybėmis, kaina skiriasi net keliasdešimt kartų, todėl Lietuvos žmonės negalės įsigyti žemės, o daugeliui užsieniečių tai bus be galo pigus pirkinys.

Šiomis dienomis frakcijos kaip tik svarsto, ar į neeilinę sesiją įtraukti Konstitucijos pataisų projektus, tame tarpe ir pataisą leisiančią užsieniečiams Lietuvoje pirkti žemę. Visų, išskyrus socialdemokratų ir Naujosios demokratijos bei Valstiečių partijų frakcijas, vadovai jau sutiko, kad dar per neeilinę Seimo sesiją, kuri tęsis iki kovo 2 d., būtų pateikti Konstitucijos pataisų projektai.

Priminsime, kad Konstitucijos pataisos Seime gali būti priimtos tik tuomet, kai už jas pasisako ne mažiau kaip du trečdaliai parlamentarų. Taigi reikia bent dalies socialdemokratų paramos. Socialdemokratai vis dar tebėra įsitikinę, kad skubėti niekur nereikia. Kai kurie socdemai tvirtina, kad klausimai, susiję su žemės pardavimu užsieniečiams, turėtų būti sprendžiami referendumo keliu.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių kovoje – intriga: duomenys išsiskyrė (361)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (38)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Trolių taikiniu tapo Grybauskaitė ir Skvernelis: dėl ko įsižeidė mongolai? (7)

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė supyko – pasirašė dekretą, kuriuo įvedamos sankcijos...

Testas: 9 simptomai – gripas ar peršalimas? (6)

Devyni simptomai sieja gripą ir peršalimą . Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai...

Policijos rankose – nauji pažangūs greičio matuokliai matys pažeidėją už 2 km (137)

Lietuvos policija iš kompanijos „Eurosec“ nusipirko pirmuosius pažangius nešiojamus...

Pirštu bedė į Rusiją: tai tarsi naujas karinis ginklas (236)

Europos Sąjunga trečiadienį surengė diskusiją apie Rusijos propagandos įtaką Bendrijai ir...

Apdovanojimą už gyvenimo nuopelnus atsiėmusiam Ilgauskui – skambūs LeBrono komplimentai

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Lietuvos laiku išskirtinio pagerbimo sulaukė buvęs...

„Grei anatomijos“ žvaigždė parduoda prabangų namą (9)

Populiaraus serialo „Grei anatomija“ aktorė Ellen Pompeo parduoda savo prabangų namą...

Užsikimšo vamzdžiai? Iš jų sklinda blogas kvapas? Padėti gali ir naminės priemonės (26)

Jūsų namuose iš kanalizacijos vamzdžių gana dažnai gali pasklisti blogas kvapas. Paprastai nosį...

Valančiūno ir Drummondo dvikovoje – žvėriški dvigubi dubliai ir lietuvio komandos pergalė (6)

NBA pirmenybėse po nesėkmingos atkarpos pergalės skonį vėl pajuto Toronto „Raptors“ (30-13)...