Vygaudas Ušackas
© ELTA
Ambasadorius V.Ušackas ragina lietuvius dar nesijausti NATO nariais. Daugelis užsienio politikos ekspertų lyg susitarę tvirtina, jog Lietuva yra viena stipriausių kandidačių, pretenduojančių kitais metais būti pakviesta į NATO. Tačiau, V.Ušacko manymu, lietuviai dabar negali užmigti ant laurų

Iki NATO šalių viršūnių susitikimo Prahoje, kurioje bus galutinai apsispręsta dėl Aljanso plėtros, dar liko 14 mėnesių, todėl, diplomato teigimu, per šį laikotarpį dar visko gali atsitikti.

Nuotaikos

- Vakariečiai neslepia, jog NATO plėtra daugiausia priklausys nuo JAV pozicijos. Kokios šiuo metu nuotaikos JAV sostinėje Vašingtone? Kaip vertinamos Lietuvos galimybės?

- Aiškiausiai vertinimai dėl NATO plėtros buvo išsakyti prezidento G.Busho kalboje, pasakytoje jam lankantis Lenkijos sostinėje Varšuvoje. Dabartinė JAV prezidento pozicija mums palanki, nes naujojo JAV vadovo administracija aiškiai įvardijo, kad saugios ir vieningos Europos sukūrimas per NATO plėtrą yra jos užsienio politikos prioritetas. Tai liečia ir Baltijos valstybes.

Taigi politinė nuotaika palanki. JAV aiškiai pasakė, jog kitais metais į NATO turi būti priimtos naujos narės.

Parama Lietuvai ir kitoms Baltijos valstybėms JAV yra pakankamai didelė. Amerika mus vertina kaip tam tikrą moralios politikos pavyzdį - trys mažos valstybės, nepaisydamos 50 metų trukusios sovietų okupacijos, išlaikė tikėjimą bendrosiomis vertybėms. Dabar jie nori mus paremti, kad tikrai įgytume lygiai tokią pat teisę atstovauti savo šaliai kaip ir kitos Europos valstybės.

- Politikų sprendimai daug priklauso nuo to, ką apie tai galvoja visuomenė ir žiniasklaida. Ką apie NATO plėtrą mano paprasti amerikiečiai?

- Pastaruoju metu gyventojų apklausos šia tema nebuvo. Tačiau jei kalbėsime apie spaudą, galiu pasakyti, kad G.Busho kalba Amerikoje buvo priimta labai palankiai - kaip drąsus žingsnis nepaisant Rusijos veiksnio. Spaudoje, žinoma, galima perskaityti įvairių nuomonių, tačiau dauguma apžvalgininkų pasiryžimą plėsti NATO vertina palankiai.

Rusija

- Neseniai Lietuvos spaudoje pasirodė pranešimų, jog Rusija ketina skirti šimtus milijonų JAV dolerių propagandai prieš NATO plėtrą. Ar jaučiate kokią nors prieš NATO plėtrą ar net Lietuvą nukreiptą kampaniją?

- Kol kas antilietuviškų ir antibaltiškų straipsnių Amerikoje nepasirodė. Tačiau neatmetama galimybė, jog jų gali rastis, kai diskusija dėl NATO plėtros pasieks aukščiausią tašką. Įvertinus G.Busho prezidentavimo pradžią, galima sakyti, jog pirmi mėnesiai mums palankūs, tačiau tai nereiškia, jog viskas bus gerai ir likusius 14 mėnesių.

- Ar amerikiečiai skiria Lietuvą nuo Latvijos ir Estijos. Ar visų trijų valstybių šansai patekti į NATO kitąmet vertinami vienodai?

- JAV valdžioje dirbantys žmonės, be abejo, mato skirtumus tarp trijų Baltijos valstybių. Mums daug naudos duoda didelė Jungtinių Valstijų lietuvių bendruomenė. Latvių tautybės rinkėjų Amerikoje suskaičiuojama apie 100 tūkst., estų tik apie 25 tūkst. Tuo tarpu lietuvių yra keletą kartų daugiau, todėl JAV administracija į tai negali nekreipti dėmesio.

Kai pasakome, kad lietuvių ten yra apie milijoną, amerikiečiams atrodo, kad jų iš tiesų yra dar 10 kartų daugiau. Lietuvių bendruomenė labai aktyvi ir darniai remia mūsų tikslus.

Amerikiečiai pastebi, kad Lietuvos ir santykiai su Rusija geresni, mūsų šalis neturi problemų dėl tautinių mažumų.

Kalbant apie visas tris valstybes, amerikiečiai žino, kad ir Lietuvos, ir Latvijos, ir Estijos istorija 50 praėjusio amžiaus metų buvo panaši - žiauri sovietų okupacijos patirtis, laisvos rinkos sunaikinimo patirtis, o dabar jos visos integruojasi į Vakarų Europą ir vieningai siekia tų pačių tikslų.

Manau, kad po prezidento G.Busho kalbos Lietuva tapo lokomotyvu santykiuose su JAV ir kitais kaimynais. Padedame Latvijai ir Estijai mus pasivyti ir tapti lygiavertėmis kandidatėmis į NATO.

Favoritai

- Kokios valstybės kandidatės Jungtinėse Valstijose laikomos realiausiomis būsimosiomis NATO narėmis? - Spaudoje ir diskusijose nurodomi keli NATO plėtros variantai. Viename siūloma priimti Lietuvą, Slovėniją ir Slovakiją - vieną valstybę iš Šiaurės, antrą iš Pietų, o trečią - iš Vidurio Europos. Kiti kalba apie didžiulę plėtros bangą, kuri apimtų ir Latviją, Estiją, Rumuniją bei Bulgariją. Po G.Busho kalbos daugiau šansų patekti į NATO įgijo ne tik Lietuva, bet ir Latvija, Estija.

- Lietuvos narystę NATO savo žodžiais jau parėmė keletas JAV senatorių. Kas šiuo klausimu tars lemiamą žodį, ar Senatas ar prezidentas?

- Sprendimus darys JAV prezidento administracija. Tačiau reikia nepamiršti, jog padarius sprendimą plėsti NATO, jį turės ratifikuoti JAV parlamentas,todėl Senatas jau dabar diskutuoja ir galime tik džiaugtis, jog JAV parlamentarų kalbos mums dabar yra labai palankios.

- G.Bushas sakė, jog Rusija negalės vetuoti NATO plėtros. Nejaugi galime tikėti, kad iš tiesų viskas bus taip, kaip sakoma, ir į Rusijos nuomonę niekas neatsižvelgs?

- Rusija sprendimų nepriima, neturi veto teisės, tačiau ši šalis liks veiksnys, kuris turės reikšmės priimant vieną ar kitą sprendimą.

- Lietuviai labai bijosi kokių nors užkulisinių JAV ir Rusijos susitarimų dėl Baltijos valstybių...

- Manau, kad mūsų patirtis moko bijoti užkulisinių susitarimų. Sunkiai įsivaizduoju, kad dabartinė JAV administracija galėtų taip pasielgti, jog G.Bushas galėtų mus pardavinėti kaip kažkada buvo pardavinėjama Potsdame.

Asamblėja

- Kaip amerikiečiai įvertino praėjusį pavasarį Vilniuje vykusią NATO Parlamentinės Asamblėjos sesiją?

- Atsiliepimai buvo labai teigiami. Džiaugiamės, kad Asamblėjoje vykusiose diskusijose dėl NATO plėtros Lietuva sulaukė gerų vertinimų. Užsieniečiai galėjo pamatyti mūsų šalį, tai taip pat buvo labai svarbu.

- Tačiau ar praėjus metams JAV senatoriai neužmirš Vilniaus?

- Todėl ir sakau, kad pirmais signalais nereikia žavėtis. Mums dar reikia sulaukti 14 mėnesių, tai yra labai daug. Todėl dabar nereikia susidaryti įspūdžio, jog į NATO praktiškai jau esame pakviesti. Turėsime daug dirbti ir įtikinti tiek demokratus, tiek respublikonus, jog Lietuva turi tapti NATO nare. Būsimas Prezidento Valdo Adamkaus vizitas į Vašingtoną tam ir bus skirtas.

Lietuviai

- Ar labai svarbus Lietuvai kitų NATO valstybių iš Europos palaikymas? Ar viską spręs JAV?

- NATO sprendimai priimami bendru sutarimu. Tačiau JAV yra ekonomiškai stipriausia NATO narė ir jos nuomonė bus bene svarbiausia. Kaip matome iš G.Busho kalbos Varšuvoje, jis prisiėmė lyderio vaidmenį, kurį ankstesnės plėtros etape, manau, atliko vokiečiai dėl Lenkijos interesų. Manau, kad G.Bushas balsuos už Lietuvos narystę NATO kitais metais.

-Lietuvos nusikaltėliai JAV jau spėjo išgarsėti blogąja prasme. Ar nebijote, kad patys susigadinsime įvaizdį už Atlanto?

- Nemanau, jog lietuviai šiuo požiūriu yra išskirtiniai, tarp visų grūdų galima rasti pelų. Vyresni Amerikos lietuviai sako, kad prieš keletą metų nauji emigrantai iš Lietuvos nusikalsdavo daug dažniau. Nereikia manyti, kad dabar Lietuvos narystė NATO priklauso tik nuo mūsų ambasados Vašingtone darbo ir lietuvių bendruomenės JAV aktyvumo. Priimdami sprendimą dėl NATO plėtros vakariečiai būtinai atsižvelgs į ekonominę padėtį Lietuvoje, kariuomenės finansavimą.

TRUMPAS DOSJĖ

Gimė: 1964 12 16 Skuode;

Mokėsi: 1971-1982 - Skuodo 2-ojoje vidurinėje mokykloje, 1985-1990 - Vilniaus universiteto Teisės fakultete, 1990 - Oslo (Norvegija) universitete politikos mokslai, 1991 - Arhuso (Danija) universitete politikos mokslai;

Dirbo: 1991-1992 Užsienio reikalų ministerijos (URM) Vakarų Europos šalių skyriaus II sekretorius, 1992-1994 - Misijos prie Europos Bendrijos patarėjas, atstovas ryšiams su NATO, 1994-1996 - patarėjas ir atstovas ryšiams su NATO, 1996 - URM Politikos departamento direktoriaus pavaduotojas, Daugiašalių santykių skyriaus vedėjas, 1996-1999 - Politikos departamento direktorius, 1999-2000 - UR viceministras, 2000 - vyriausiasis euroderybininkas, nuo 2001 m. kovo - ambasadorius JAV;

Šeima: žmona Loreta, vaikai - Raimundas (g. 1991), Paula (g. 1993);

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikietiška svajonė. Lietuvė Holivude: nevadinkit mūsų emigrantais (33)

„Žiūri į namus, ženklus, reklamą ir nieko nesupranti – Gariūnai čia ar ką?“ – toks...

Nakvynės gamtoje kaina pasipiktinusiai moteriai pasiūlė daugiau paieškoti, o ne rėkti (156)

Beveik 250 eurų už namuką su sūkurine vonia ir pusryčiais dviem asmenims nakčiai. Tokia...

Skambant kalboms apie pirmalaikius rinkimus – naujausi reitingai: kas patektų į Seimą (64)

Naujausia apklausa rodo, kad populiariausia partija Lietuvoje išlieka Tėvynės sąjunga –...

Naktis sostinėje: girto vairuotojo gaudynės – spruko net su sprogusiomis padangomis (20)

Vilniaus kelių policijos reidas prasidėjo nuo dviejų automobilių avarijos ir girto bėglio...

Lemiamu momentu „Raptors“ į priekį vedęs Valančiūnas padėjo pasiekti revanšą prieš „Mavericks“ (3)

NBA čempionate penktadienio naktį Toronto „Raptors“ namuose priėmė Dalaso „Mavericks“ ir...

Orai: grįžęs arktinis šaltis nustums pavasarį į šoną (29)

Lietuvoje pavasariškus orus sujauks vėl plūstelėjęs arktinis šaltis. Savaitgalio dienomis...

Operacija, vos per plauką nesibaigusi paciento ir medikų žūtimi (46)

Gydytojo profesija ne tik sunki, bet ir pavojinga. 1986 metų rugsėjį Tadžikijos sostinės...

Vilniaus centre, tunelyje, BMW trenkėsi į sieną (83)

Vėlų penktadienio vakarą Vilniuje, Geležinio Vilko g. esančiame tunelyje, automobilis BMW...

Po rusų šnipo apnuodijimo – šiurpus prisiminimas: išdavikai pasprings savo sidabriniais (389)

Marina Litvinenko, 2006 metais Londone nužudytojo Aleksandro Litvinenkos našlė, kalba apie bandymą...

Lekavičius lemiamu metu surengė benefisą ir nustūmė „Žalgirį“ į septintą vietą per 5 min. – 10 taškų (17)

Vėlų penktadienį vakarą finišavo Eurolygos 26-tasis turas. Paskutinėse jo rungtynėse Atėnų...