aA
Prezidentų Valdo Adamkaus ir Vladimiro Putino praėjusią savaitę pasirašytą bendrą pareiškimą kai kurie politikai vadina liapsusu, kuris didžiausių Europos valstybių ambasadoriams Lietuvoje sukėlė susirūpinimą.
V.Adamkus ir V.Putinas
V.Adamkus ir V.Putinas
© "Lietuvos žinios"
"Gerai, kad Lietuvos ir Rusijos vadovai pasirašė pareiškimą, o ne tarpvalstybinį susitarimą", - vakar LŽ teigė Lietuvos Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Alvydas Medalinskas. Jis kalbėjo apie Rusijos Prezidento V.Putino ir Lietuvos Prezidento V.Adamkaus bendrą pareiškimą, pasirašytą per praėjusią savaitę vykusį mūsų šalies vadovo oficialų vizitą Maskvoje.

Politiko teigimu, net ir bendras šalių vadovų pareiškimas, teoriškai neturintis jokios juridinės galios, bet įvardijantis bendrą Prezidentų poziciją, privertė užsienio šalių ambasadorius Lietuvoje susirūpinti. Kaip gana abejotinos "reputacijos" pareiškimo nuostata įvardijamas punktas dėl Kaliningrado srities.

Jame pažymima, jog "šalys ypatingą dėmesį kreips į Kaliningrado srities ir Lietuvos Respublikos ir gyventojų maksimaliai galimos judėjimo laisvės per dviejų šalių valstybinę sieną garantavimą abipusiais pagrindais ir laikantis tarptautinių įsipareigojimų".

Pareiškime sakoma, kad "šalys nagrinės vežimų ir tranzito, tarp jų - ir karinio tranzito, pavojingų krovinių, energijos išteklių ir kitų krovinių vežimo per dviejų šalių teritorijas dvišalės teisinės bazės tolesnio tobulinimo galimybę".

Taip pat prieštaringai vertinama bendro susitarimo nuostata dėl šalių pripažįstamos kiekvienos valstybės teisės rinktis savo saugumo kelius, "kartu įsipareigojant nestiprinti savo saugumo kitų valstybių saugumo sąskaita".

Beje, pareiškimo formuluotė dėl Kaliningrado srities mūsų Prezidentūros pareigūnų vertinama kaip ypač sėkminga ir kompromisinė, nes ji kėlė daugiausia nesutarimų per kelias dienas trukusias diplomatines derybas.

Rusija nedelsė išreikšti požiūrį į šį pareiškimą. Kaip pranešė naujienų agentūra BNS, šią savaitę Rusijos spaudoje pasirodė publikacijų, kuriose dėstomi Maskvos reikalavimai dėl nekliudomo tranzito per Lietuvą tarp Kaliningrado srities ir likusios Rusijos bei neturintys precedento pageidavimai dėl vizų lengvatų šios šalies piliečiams.

Siekdama šių tikslų, Rusija siūlo keliolika priemonių transporto ir tranzito, vizų politikos, energetikos, žuvininkystės ir kitose srityse. Be kita ko, Rusija reikalauja galimybės be patikrinimo pasienio postuose geležinkeliais ir automobilių keliais gabenti krovinius per Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos teritorijas, oro susisiekimo koridoriaus su galimybe ypatingais atvejais leistis Lietuvos oro uostuose.

Maskva reikalauja bevizio režimo tarp Rusijos ir Kaliningrado srities pervežant keleivius nustatytais maršrutais geležinkeliu ir autobusais bei pagal specialių leidimų sistemą, kai vykstama savo automobiliu. Maskva taip pat pageidauja, kad Kaliningrado srities nuolatiniai gyventojai gautų metines iengeno vizas lankytis Lietuvoje, Lenkijoje ir Latvijoje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Paltanavičius – apie išsiderinusią gamtą: atsakymas, kodėl taip nutiko – mums prieš akis nuotraukų galerijoje – įspūdingi pavasarėjančios Lietuvos vaizdai (3)

Selemonas Paltanavičius sako vengiantis atsakinėti žurnalistams, koks bus pavasaris, nors...

Ainis Gurevičius

Įspūdinga įkaitų vadavimo drama Londone tiesioginės transliacijos metu: pasaulis pamatė, kaip dirba legendinio britų SAS kariai

1980-ųjų pavasarį Londone, Pietų Kensingtono rajone, arabų teroristai užgrobė Irano...

Įsiaudrinęs Lukašenka: lenkai su lietuviais ruošiasi su mumis kariauti (22)

Jeigu Jungtinė Karalystė (JK) perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, Rusija gali duoti...

Belickaitės sutuoktinis Jurgutis traukiasi iš viceministro pareigų: reikia kraujo ir atsakomybės (15)

Po kilusio skandalo, kai paaiškėjo, kad ekonomikos ir inovacijų viceministro Vinco Jurgučio žmona...

Apibūdinti „Ryto“ rezultato negalėjęs Žibėnas gynėsi dėl farso pabaigoje: kas to nedarytų

Per vienas rungtynes Vilniaus „Rytas“ išgyveno visą ligšiolinį sezoną – su savo nupuoliais,...

Atlikėjas Stano perdavė linkėjimus finansų ministrei: jūs pati iš „gyvulių ūkio“ (31)

Finansų ministrei žadant didesnį mokesčių sąžiningumą, verslo atstovai neslepia nusivylimo...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Moterų apipjaustymas pasaulyje vis dar praktikuojamas: mergaitė bandė bėgti, bet giminaičiai vis tiek sugavo ir padarė ką sumanę

„Man buvo šešeri, kai tai nutiko. Žinojau, ką jie man padarys, supratau, kad jie ketina mane...

Sinoptikai skelbia, kad bus šilta, bet lietinga ir vėjuota: savaitgalį prasidės nemalonūs pokyčiai

Ketvirtadienio dieną per šalį praslinks kritulius nešantis atmosferos frontas. Danguje bus daug...

„Ryto“ pasirodymas Europoje baigtas: vilniečiai laimėjo, bet per mažu skirtumu (1)

„Ryto“ (3-3) krepšininkų europinis sezonas baigėsi trečiadienį – vilniečiai namie...

Karas Ukrainoje. Zelenskis po Rusijos atakų: Ukraina atsakys į kiekvieną smūgį Lavrovas grasina rimta karo eskalacija

Per Rusijos smūgį gyvenamajam pastatui Pietų Ukrainos Zaporižios mieste žuvo vienas ir buvo...