aA
Balsavimas internetu neišvengiamas. Prie tokios išvados priėjo Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis ir „Omnitel“ prezidentas Antanas Zabulis, dalyvavę DELFI praėjusį trečiadienį surengtoje diskusijoje apie internetinį balsavimą socialiniu aspektu.
Vladas Gaidys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Verslo atstovų nuomonę parėmė sociologas, visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys, sakydamas, kad dabartinė atmosfera internetinio balsavimo įdiegimui itin palanki.

Robertas Dargis
Robertas Dargis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Internetinis balsavimas neišvengiamas – čia tik laiko klausimas. Tos technologijos yra ir bus. Mes anksčiau ar vėliau pradėsime jomis naudotis iš tikrųjų. (...) Estai tuo keliu nuėjo. Ir mes tikrai tuo keliu nueisim. Čia tik laiko klausimas“, - kalbėjo Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas R. Dargis.

Jam antrino „Omnitel“ vadovas, aiškindamas, kad sunkiai kontroliuojamas emigracijos procesas iš Lietuvos nutekina intelektą. Verslininkas įsitikinęs, kad uždarbiauti išvykę lietuviai negali būti atskirti nuo valstybės valdymo – emigrantams sukurti nesudėtingą balsavimo mechanizmą yra valstybės pareiga: „Mes, neįtraukdami (į valstybės valdymą – DELFI) tų žmonių, kurie išsivažinėjo po visą svietą, degraduojam kaip valstybė IQ prasme ir intelekto prasme“.

A. Zabulis: Lietuvos elektroninė infrastruktūra – viena geriausių pasaulyje

Kalbas, esą Lietuva balsavimo internetu įdiegimui dar nepasirengusi, A. Zabulis laiko neturinčiomis pagrindo. Jo nuomone, Lietuvos infrastruktūra naujajam balsavimo būdui palankiausia Europoje, jei ne pasaulyje.

Verslininkas atmetė ir kitą skeptikų argumentą, kuriuo šie bando pagrįsti neva mažą lietuvių kompiuterinio raštingumo lygį. Jis priminė Europos Sąjungos statistiką, kuri skelbia, kad Lietuvoje internetu naudojasi du trečdaliai žmonių.

Galimas darbdavių spaudimas diskusijos dalyviui taip pat nepasirodė problema, galinti blokuoti balsavimą internetu: „Ar nevers įmonių vadovai balsuoti? Manau, sąmoningas pilietis pareis namo ir prabalsuos kitaip. Šitoj vietoj argumento nelabai išgirsčiau“.

Antanas Zabulis
Antanas Zabulis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Naujasis balsavimo būdas neišvengiamas, tačiau A. Zabulis baiminosi, kad Lietuvą gali aplenkti kitos išsivysčiusios Europos valstybės: „Sutinku, kad mes į tai tikrai ateisime. Jeigu neklystu, prieš metus esu susilažinęs iš gero šampano dėžės, kad, deja, galėtume būt iš paskutinių valstybių Europoje, kuri įsives el. balsavimą“.

„Omnitel“ prezidentas priminė Suomiją, kuri kaip ir Estija juridiškai įtvirtino teisę į internetą. Esą tai žingsnis į skaitmeninę erą. Panašiu keliu turėtų pasukti ir Lietuva: „Manau, kad tai yra kelias, traukinys, kuris labai greit važiuoja ir mes turėtume prie to taikytis. Mes dabar ieškom argumentų, kaip nuo to atsimušt. Turėtume žiūrėti į naujai besikeičiantį pasaulį, bandyt derintis prie jo, bandyt priderinti piliečius ir, manau, nuo to visi laimės“.

Lietuva, anot A. Zabulio, ne pirmus metus investuoja į elektroninę infrastruktūrą, todėl dabar, kai valstybė pasaulyje užima lyderiaujančią poziciją, sustoti būtų pražūtinga.

Lietuvoje įdiegtas el. parašas; visuomenės dalis, nespėjanti pažinti naująsias informacines technologijas, kompiuterinio raštingumo pradmenis gavo viešuosiuose interneto prieigos taškuose – teigiamus skaitmenizacijos procesus vardijo „Omnitel“ prezidentas.

Jo nuomone, toliau reikėtų tęsti pradėtus darbus, sekti sparčiais šuoliais į priekį judančių kitų valstybių pavyzdžiu, kurios „kažkuria prasme diktuoja modernizmą“.

„Kada mes taip gerai konceptualiai esam viską susidėlioję, kai ateina laikas iki (internetinio balsavimo – DELFI) sutarimo, staiga įvedam naujus žodžius: apgavystės, vagystės. Vietoj to, kad kalbėt apie valstybę, kalbam apie tai, kas įvyko vienam ar kitam kaime, kas įvyko vienoj ar kitoj seniūnijoj. Taigi to purvelio kiekvienoj valstybėj yra, bet žiūrėkim ne į tą purvą, bet laikykimės konceptualios minties ir „varykim“ iki galo. Aš čia kažkaip ne iki galo suprantu, kurioj vietoj mes čia save pagaunam ir šiek tiek pakabinam ant kilpos, smaugia mus taip nuoširdžiai – kenčiam. Kam to reikia?“ – įdiegti balsavimą internetu ragino A. Zabulis.

Internetiniam balsavimui pritartų 75 proc. lietuvių

Vladas Gaidys
Vladas Gaidys
© DELFI / Tomas Vinickas

„Vilmorus“ direktorius sociologas V. Gaidys sutiko su A. Zabulio nuomone, kad balsavimo internetu įdiegimui laikas išties palankus. Tokios išvados sociologas priėjo analizuodamas gyventojų apklausos rezultatus: „Šių metų balandžio mėnesio „Baltijos tyrimų“ apklausos rezultatas labai labai palankus internetiniam balsavimui. Klausimas buvo: ar jūs pritartumėte galimybei balsuoti internetu? 75 proc. pritartų, greičiau pritartų. 17 proc. nepritartų, greičiau nepritartų. (...) Šiuo metu Lietuvoje žiūrima į šią galimybę labai palankiai“.

Sociologas pažymėjo, kad lietuviai labiau nei likę europiečiai pasitiki internetu. Apie jį esą girdėję net ir tie, kurie juo niekad nesinaudojo: „Žodis „internetas“ Lietuvoj turi labai gerą konotaciją. Netgi tie, kas nesinaudoja (paprastai močiutės kaime), girdėjo tą žodį. Anūkai kažką daro su internetu.“

Visą 2012 metų rugsėjo 19 d. vykusios diskusijos įrašą galite peržiūrėti čia:

Kita diskusija vyks šį trečiadieni, rugsėjo 26 d., 16 val.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po sumaišties dėl vaikų palikimo seneliams pateikė tikslų paaiškinimą: tėvai panikuoja be reikalo (35)

Ketvirtadienį Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba išplatino pranešimą, kad vaikai...

Į laisvę lygtinai paleistas garsus nusikaltėlis paspruko iš Lietuvos: gražuolės žudiko ieško jau kaip dingusio be žinios (123)

Dėl grožio konkurso nugalėtojos nužudymo ir milijonais eurų įvertintų 70 kg narkotinių...

Tarp valdančiųjų – užuominos apie naujus mokesčius: įkvėpė Lenkijos pavyzdys (222)

Artėjant biudžeto svarstymo metui tarp valdančiųjų pasigirdo užuominų apie svarstymus...

Auditorė: mažose kaimo mokyklose auga išmokų gavėjų dinastijos (60)

Valstybės kontrolė perspėja, kad vaikų ugdymas mažose kaimų mokyklose valstybei kainuoja vis...

Žvejų ir valdininkų rietenos atskleidė chaosą: žvejai ir institucijos vadovaujasi skirtingais įstatymais (1)

Šiuo metu lašišoms yra ypatingas laikas: jos migruoja ir ieško nerštaviečių. Sėkmingai ir...

3 nematyti būdai, kaip dėvėti klasikinius baltus marškinius

Klasikiniai marškiniai – drabužis be kurio neapsieina nei viena spinta. Jie patogūs, tinkantys...

Vilniui pabodo „A“ juostas užėmę „nelegalai“: rado sprendimą, kurį pamatysime jau spalį (86)

Viešajam transportui skirtas eismo juostas okupavę automobilių vairuotojai ne juokais pykdo ir...

Ukraina: vakar „Normandijos formato“ susitikimas neįvyko dėl Rusijos kaltės papildyta (162)

Ukrainos užsienio reikalų ministro Vadimo Pristaiko teigimu, prezidentas Volodymyras Zelenskis...

Už Lietuvai itin svarbaus sprendimo kyšo Europos galingųjų ausys: milijardus kainuosiantis įstatymas vėl pajudėjo DELFI iš Briuselio (176)

Dar viena galimybė sustabdyti Lietuvos vežėjus ypač bauginantį ir šalies ekonomikai neabejotinai...

Originalu: kaimo Kėdainių rajone gyventojai važinės karieta (3)

Ir kas pasakys, kad Kėdainių rajono žmonės neišradingi. Štai Pelėdnagių seniūnijos...