“Taikus egzistavimas” - tai dar vienas šeimos taktikos tipas, kuriam būdinga nesikišimo pozicija. Viskas atrodo pakankamai padoriai. Kiekvienas turi savų reikalų, savų problemų, savų sunkumų ir sėkmių. Tėvai dirba, vaikai mokosi, kiekvienas turi savą sferą, savą veiklą. Niekas nepereina demarkacinės linijos, gali būti tik nesusipratimai - “laisvesnis” auklėjimas.
Atrodytų, tokį santykių tipą reikėtų tik sveikinti. Tėvai kartais netgi jaučia pasididžiavimą, palaikydami panašų neutralitetą.

Vaiko ir suaugusiųjų pasaulių izoliuotumas neretai tiesiog deklaruojamas, tuo grindžiamas “pedagoginis” fundamentas - tegul auga savarankiškas, nepriklausomas, nevaržomas, laisvas. Kaip į tai žiūrėti? Būna, suprantama, įvairių šeimyninių aplinkybių. Tačiau dažniausiai šis tarpusavio santykių tipas yra grindžiamas auklėtojo pasyvumu, kuris nelinkęs aktyviai įsikišti, bet mėgstantis komfortišką ir nereikalaujantį dvasinių pastangų egzistavimą su vaiku.

Koks gi rezultatas? Atsidūrę individualybės formavimosi kelyje, tėvai skina karčius individualybės vaisius. Šeima, kaip traukos centras, kaip emocinis magnetas, kaip šeimos židinys vaikui neegzistuoja. Artimųjų gyvenimas, jų džiaugsmai ir negandos jo visiškai nedomina.

Tačiau anksčiau ar vėliau ateis kritinis momentas - bėda, liga, sunkumai, - kai iš jo bus pareikalauta dalyvauti ir įsijungti į bendras šeimos problemas. Bet, deja, bus įsitikinta, kad jis to nesugeba ir bus aimanuojama dėl sūnaus ar dukters nepajėgumo, negalvojant, kad tas nepajėgumas yra šeimyninių santykių sistemos sankloda.

Tėtis su vaiku

“Laisvo auklėjimo” priešistorė siekia mažiausiai du šimtmečius, ir atsirado ji laisvoje nuo feodalizmo Vakarų Europoje. Ši koncepcija prarado savo patrauklius bruožus, o pirmiausia gyvą ryšį su darbinio auklėjimo, harmoningo vaiko asmenybės vystymosi idėjomis jo aktyvios ir maksimaliai savarankiškos dvasinės ir fizinės veiklos pagrindu.

Nesikišimo ir “laisvo auklėjimo” principo daugiau ar mažiau ir dabar laikosi kai kurios mokymo sistemos.

Kai kalbama apie “laisvę”, apie apribojimų ir draudimų nebuvimą, būtina išsiaiškinti ne kiek tai yra “laisvė” nuo ko nors, kiek tai bus “laisvė” dėl ko nors. Vaikui, kaip ir suaugusiajam, jo asmenybės laisvė suvokiama kaip būtinumas pilnai išnaudoti savo teises ir nevengti savo tiesioginių pareigų.

Visa tai nulemia klausimo sprendimą apie auklėjimo “be draudimų” naudą arba žalą. Tėvų nusistatymas vaikiškai “laisvei” be galo ir krašto, stabdžių, apribojimų ir pareigų paklusti moralinei pareigai arba elementarioms bendro gyvenimo taisyklėms pašalinimas yra pražūtingi asmenybės formavimuisi.

Lygiai taip pat pražūtingas ir auklėtojo autoritarizmas, kuris vaikui palieka tik besąlyginio paklusnumo prievolę, štampuodamas jo psichologiniame atvaizde neiniciatyvumo, konformizmo, dvasinio susikaustymo bruožus arba, priešingai, protestuojant - negatyvizmą, nihilizmą, įniršį. Kaip mus moko dialektika, prieštaravimas nepašalinamas paprasčiausiai išbraukiant vienos priešingos pusės - šiuo atveju arba vaiko teisių, arba pareigų.

Tėvas su dukra

Tad vėl prieš mus jau žinomas klausimas: kokią gi bendrą šeimyninio auklėjimo taktiką derėtų pasirinkti?

Vaikas su savo poreikiais, problemomis ir sunkumais turi būti suaugusiųjų dėmesio centre. Jam ši vieta teisėtai priklauso, ir tuo jis negali būti suvaržytas. Jeigu šie abu principai bus visiškai harmoningi, vaikai patys žinos, kada, realizuojant savo teises ir laisvę, reikia įjungti stabdžius, nevaržyti aplinkinių teisių ir laisvės, kad jų teisės būtų jų pareigų tęsiniu ir išvirkščiąja puse.

“Auklėjimas be stabdžių” ir “nesikišimas” būtinai prives prie to, kad atitinkamai išauklėtas jaunas žmogus pamirš nuspausti stabdį, kai jo interesų ir sugebėjimų realizavimo kelyje kas nors pasitaikys.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Miltinio paveikslas: tai buvo žvėris ir Dievas, be lašo gailestingumo (16)

Aktoriaus ir režisieriaus Juozo Miltinio talentu ir indėliu į Lietuvos teatro istoriją neabejoja...

Kodėl Lietuva niekada negyveno taip gerai kaip Vakarai (145)

Lietuva niekada negyveno taip gerai, kaip Vakarų Europa, sako „Luminor“ banko vyriausiasis...

Naktinis reidas Vilniuje: girtas vairuotojas trenkėsi į elektros laidus tvarkiusius darbininkus (2)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė jau įprastą...

Orai: po šio savaitgalio gražių orų gali tekti laukti ilgai (10)

Savaitgalis bus malonus: vyrau sausi ir pavasariškai šilti orai. Deja, bet paskutinė kovo savaitė...

10 barzdotų moterų, metusių iššūkį visuomenei ir sulaužiusių stereotipus (92)

Daugiau nei prieš 100 metų vadinamosios „apsigimėlių parodos“ buvo gana populiarios. Ir kol...

Vieno pavasario mėnesio jau netekome: ar gali staiga atšilti? (54)

Nors po šilto savaitgalio sniegas į šalį dar sugrįš, reikia turėti vilties, kad iki Velykų jis...

Neseniai širdies draugą pristačiusi Asta Valentaitė vakarėlyje užminė mįslę (181)

Žinomo floristo Manto Petruškevičiaus dovanų ir gėlių salono „Flower Couture by Mantas...

Mokslininkai išsiaiškino, kas iš tikrųjų yra dykumoje rastas „ateivis“ (43)

Pietų Amerikos dykumoje rasti žmogų primenančios būtybės palaikai dėl savo išvaizdos primena...

Ligoninėse dešimtmečius nesikeičia patalynė: žmonės susirūpino higiena (162)

DELFI iš skaitytojo gavo neseniai darytą nuotrauką, kurioje – ligoninės patalynė ....

5 labai svarbūs patarimai perkantiems dar nepastatytą būstą (53)

Naujo būsto paieška – atsakinga ir paprastai daug laiko trunkanti veikla. Statistika rodo, kad...