Į valdžią įžengę socialdemokratai ketina nebeleisti įmonėms susigrąžinti PVM už įsigytus automobilius, baldus ir kitas verslui plėtoti reikalingas prekes. Vakar frakcijoje vyko pirmasis įstatymo projekto skaitymas.
© "Lietuvos žinios"
 • Ribos
 • Kriterijai?
 • Senienos

  Ribos

  Parlamentaras socialdemokratas Algirdas Butkevičiaus LŽ teigė, kad atitinkami teisės aktai turėtų būti priimti jau šį rudenį. A.Butkevičiaus teigimu, lengvatos nebus atimtos tik iš įmonių, kurios įsigyja automobilius paslaugų sferai plėtoti - taksi firmoms, autobusų parkams ir pan. Visų kitų PVM mokėjimo tvarka turėtų būti peržiūrėta.

  "Šis planas gimė prieš trejus metus. Tada buvo gautos tarptautinių ekspertų išvados, esą būtina atsisakyti kai kurių mokestinių lengvatų", sakė A.Butkevičius. Jo teigimu, esama PVM mokėjimo tvarka bei juridinių asmenų pelno mokesčio lengvatomis nemažai įmonių įsigudrina naudotis ne pagal paskirtį. Statistikos departamento ataskaitoje nurodoma, kad net 50 proc. lengvatomis pasinaudojusių įmonių pirko įvairius daiktus, užuot investavusios į verslą. Anot A.Butkevičiaus, apribojus lengvatas šalies biudžetas sutaupytų apie 200 mln. Lt per metus.

  Kriterijai?

  Kaip LŽ sakė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas, lengvatų ribojimo idėją socialdemokratai paveldėjo iš liberalų. Jo teigimu, tai daroma siekiant padidinti šalies biudžetą, o pinigų trūkumas biudžete egzistuoja, nesvarbu, kuri partija valdžioje.

  "Žinoma, jei lengvatos bus atimtos absoliučiai visiems, gerai nebus. Reikia nustatyti tam tikrus kriterijus, pagal kuriuos galima jas riboti", sakė jis. Anot K.Glavecko, tokie kriterijai galėtų būti įsigyto automobilio vertė, galbūt jo markė.

  "Vargu ar firma perka "Jaguarą" verslui plėtoti. Itin prabangias mašinas galima drąsiai braukti iš sąrašo", - sakė parlamentaras.

  Nerimas O verslininkams ir bankininkams dėl tokių valdžios planų darosi neramu. Prekiautojai automobiliais vienu balsu tvirtina, kad bus perkama dar mažiau naujų automobilių nei dabar.

  "Hanza lizingo", kredituojančio ir naujų automobilių pirkimą, vyriausiosios finansininkės Danguolės Karlonienės teigimu, tuo atveju, jei automobiliai įmonėms realiai pabrangtų 18 proc., ne viena bendrovė susimąstytų, ar verta pirkti naują transporto priemonę. "Blogiau būtų ir verslininkams, ir prekiautojams naujais automobiliais, ir bankams. Žinoma, daugiau pinigų galima būtų surinkti į biudžetą, tačiau kodėl politikai negalvoja apie verslo plėtrą?" - sakė ji.

  Senienos

  Lietuvos autoverslininkų asociacijos bei "Sostenos" prezidentas Alvydas Globys taip pat tvirtino, kad mažiau įmonių pajėgs įsigyti naujus automobilius. Jo nuomone, šiuo metu galiojanti PVM tvarka yra veiksminga ir pagyvina naujų automobilių pirkimą. Anot A.Globio, dėl politikų "taupumo" dauguma Lietuvos gyventojų ir toliau važinės senais automobiliais. Vadinasi, nemažės aplinkos tarša ir blogės eismo saugumas, nes tik nedaugelis senų automobilių yra techniškai sutvarkyti.

  "Opel" markės automobiliais prekiaujančios bendrovės "Autodina" direktorius Algimantas Boguševičius įsitikinęs, kad priėmus teisės aktus, neleidžiančius įmonėms atgauti sumokėto PVM už įsigytus naujus automobilius, gana ilgam sustotų jų pirkimas. Tačiau A.Boguševičius mano, kad ilgainiui bendrovės vėl pradėtų pirkti naujas transporto priemones, nes toks poreikis išlieka. Jo nuomone, jei naują automobilį ar kitas prekes kompanija naudoja pridėtinei vertei uždirbti, o įmokos negrąžinamos, tai primena lėšų nusavinimą. "Autodinos" vadovas mano, kad pakaktų sugriežtinti įmokų grąžinimo kontrolę. "Dėl vieno kito piktavalio taikyti ribojimus visiems būtų nelogiška", - teigė jis.

  A.Boguševičiaus teigimu, dauguma opelių, kuriuos šiemet pardavė "Autodina", skirti ne prabangai, o komercijai, darbui. "Daugiausia perkami taupūs ir kukliai įrengti automobiliai", - sakė jis.

  Kompanijos "Lautra motors", prekiaujančios "Renault" markės automobiliais, vyriausiasis finansininkas Andrius Kvainauskas įsitikinęs, kad 18 proc. automobilio kainos, kuria įmonėms realiai pabrangtų transporto priemonės, yra pakankamai "dideli pinigai", kad bendrovės suabejotų, ar verta pirkti automobilį.

  Jis teigė, kad PVM grąžinimo tvarkos pakeitimai ne tik sumažintų naujų automobilių pirkimo apimtis, bet atsigręžtų ir prieš automobiliais prekiaujančias kompanijas - klientai pirktų mažiau ir pigesnių automobilių, tektų apkarpyti pelno maržą, o dėl to gali sumažėti ir darbuotojų atlyginimai.

 • Populiariausios nuomonės
  Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

  Top naujienos

  Ją norėjo „parduoti“ užsienyje, teko pasirinkti tarp vaiko ir darbo: Dalia meldžia padėti bent dukroms (26)

  36-erių Dalia – jau triskart mama. Savo dukras ji labai myli, tačiau graužiasi negalinti joms...

  Ligonių maitinimas skiriasi kaip diena ir naktis: tikrintojai skelbia vertinimus (27)

  Skirtingose gydymo įstaigose ligonių maitinimas skiriasi kaip diena ir naktis. Tikrintojai...

  „Ikea“ vadovas papasakojo, kuo ypatinga parduotuvė Lietuvoje ir kokios gudrybės bendrovei uždirbo milijardus (79)

  Visame pasaulyje pastaruoju metu vyksta dideli rinkų pokyčiai, vis dėlto Lietuvoje nėra viskas...

  Po kelias valandas trukusios dramos Prancūzijoje užpuolikas nukautas nuolat atnaujinama (167)

  Prancūzijos pietvakariuose ginkluotas vyras nužudė mažiausiai tris ir sužeidė du žmones per...

  Siūloma suteikti „mamadienius“ ir vieną vaiką auginančioms šeimoms (112)

  Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) frakcijos narė Monika...

  Viena didžiausių mįslių aviacijoje: kas galėjo nutikti dingusiam Malaizijos lėktuvui? (18)

  Net ir praėjus ketveriems metams nuo to laiko, kai dingo Malaizijos oro linijų lėktuvas, vykdęs...

  Kur galėtų pasukti Grybauskaitė, baigusi prezidentauti? (241)

  Kur pasistatyti naują namą, kitais metais antrąją kadenciją prezidento poste baigsianti Dalia...

  Lietuvoje parduotas vienas brangiausių kompiuterių (28)

  Vienas buitinės ir kompiuterinės technikos prekybos centras pranešė, kad pardavė brangiausią...

  Specialistai įspėja: ten vaikams žaisti ne vieta

  Esate įsitikinę, kad suskambus paskutinės pamokos skambučiui jūsų vaikas keliauja ruošti namų...

  Stilingiausios sostinės moterys parodė, ką turi savo spintose (7)

  Jei svarstote, kur dar gerokai prieš pietų pertrauką pradingo visos jūsų biuro damos, tikėtina,...