Šiandien Estijoje pradedama ypatinga Parlamento rūmų sesija, kurios metu penkerių metų kadencijai bus išrinktas naujas šalies prezidentas. Lietuvoje ir Estijoje Prezidento rinkimų sistema iš esmės skirtinga: mūsų valstybėje šalies vadovą renka visi balsavimo teisę turintys piliečiai, o Estijoje Prezidentą renka Parlamento nariai.
Estija
1992 metais Estijos prezidentu tapo Lennart Meri, kuris 1996-aisiais buvo perrinktas antrai kadencijai (daugiau informacijos apie Lennart Meri ir Prezidento instituciją Estijoje galite rasti adresu - president.ee).

Kandidatas turi gauti du trečdalius 101 Valstybės Asamblėjos deputatų balsų, kad būtų išrinktas prezidentu. Jeigu parlamentui nepavyks išrinkti prezidento per dvi dienas ir tris balsavimus iš eilės, bus surengtas naujas rinkimų ratas, kuriame galės balsuoti ir vietos valdžios atstovai.

Kelti kandidatą į prezidentus gali ne mažiau kaip 21 parlamento deputatas. Šiuo metu savo kandidatus yra iškėlę Estijos centristai - Peeterį Kreitzbergą, Reformų partija – Toomą Savį, Liaudies sąjunga - Arnoldą Riuitelį. Ketinimus kelti kandidatus išsakė ir Tėvynės sąjunga bei Nuosaikiųjų partija, tačiau nei viena, nei kita nesugebės užsitikrinti 21 parlamentaro paramos savo kandidatams.

Beje, taip pat visai netrukus – rugsėjo 9 d. Prezidento rinkimai įvyks ir Baltarusijoje. Ten į šalies vadovo postą pretenduoja trys kandidatai: Aleksandras Lukašenka, Vladimiras Gončarikas ir Sergejus Gaidukevičius. Įdomi detalė, visai neseniai paskelbti duomenys apie kandidatų į prezidentus pajamas.

Paaiškėjo, kad dabartinis Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, pernai metais uždirbęs viso labo 4 tūkst. dolerių (16 tūkst. litų) ir neturintis nuosavo automobilio, yra pats neturtingiausias iš trijų kandidatų. Bendras opozicijos kandidatas į prezidentus, Profesinių sąjungų federacijos vadovas Vladimiras Gončarikas deklaravo 8 tūkst. dolerių (32 tūkst. litų) metinių pajamų, nuosavą butą, garažą, priekabą, be to, jis turi akcinės bendrovės PMK-8 akcijų. Tai turtingiausias kandidatas į prezidentus.

Trečiasis kandidatas, Liberalų demokratų partijos lyderis Sergejus Gaidukevičius, pensininkas, nors ir deklaravo mažiau nei 500 dolerių (2 tūkst. litų) metinių pajamų, turi net keturis automobilius, dvi priekabas, nuosavą namą, butą Minske ir žemės sklypą. Anot sociologinių apklausų, šiandien A.Lukašenkos reitingas pagal atsakymus į bet kurį klausimą - dėl balsavimo, dėl pasitikėjimo, dėl simpatijų - nenusileidžia žemiau nei 43 procentų.

Vladimiro Gončiariko reitingas sudaro apie 20 procentų. A.Lukašenkos elektoratas skiriasi nuo kitų kandidatų elektoratų didesniu pasitikėjimu savimi ir savo dievuku", - teigia sociologai. 85,9 proc. tų, kurie jam simpatizuoja, pasiryžę balsuoti už jį, 61,3 proc. jų mano, kad A.Lukašenka bus išrinktas jau per pirmąjį ratą.

Lietuvoje Prezidento rinkimai dar negreit – tik kitų metų gruodį, tačiau, panašu, kad neoficiali Prezidento rinkimų kampanija jau prasideda. Nors iki Prezidento rinkimų dar 16 mėnesių, jau šiandien kandidatų kai niekada daug. Apie norą kandidatuoti vienaip ar kitaip yra užsiminę K.Prunskienė, A.Paulauskas, R.Paksas, K.Glaveckas, R.Dagys, J.Kairys, A.Kubilius, E.Gentvilas, A.Juozaitis, V.Andriukaitis, V.Šustauskas, kol kas neaišku, kaip pasielgs V.Adamkus ir A.Brazauskas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių (110)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (9)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (440)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Rengia naujoves pacientams: prie pigiausių vaistų pratins prievartiniu būdu (35)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) imasi strategijos, kuri turėtų ilgainiui pacientus įpratinti...

Lietuvos URM: nuskendę asmenys – Latvijos piliečiai atnaujinta 16.10 (50)

Ispanijos žiniasklaidai paskelbus apie Tenerifėje nuskendusius du lietuvius, Lietuvos Užsienio...

Ėmėsi pilnametystės dar nesulaukusių paauglių gaujos: dviejų merginų mamos sako, kad reikia pagalbos (125)

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, paauglių merginų gaujos sumuštos...

Sustabdyta populiaraus kelionių pardavėjo licencija (66)

Valstybinis turizmo departamentas laikinai sustabdė vieno iš didžiausių Lietuvoje kelionių...

Jauna mama pademonstravo geležinę valią ir 27 kilogramų atsikratė ne sporto salėje ko teko atsisakyti (26)

Jauna moteris pademonstravo geležinę valią – ji sulieknėjo 27 kg, norėdama tapti geresne,...

Kraupaus švedų žurnalistės nužudymo atomazga: byla yra labai neįprasta ir ypač bjauri (4)

Danų išradėjui Peteriui Madsenui antradienį buvo pateikti oficialūs kaltinimai dėl švedų...

Prašoma skelbti kredito unijos Centro taupomosios kasos bankrotą (11)

Lietuvos banko valdyba pripažino kredito uniją Centro taupomąją kasą nemokia ir visam laikui...