© ELTA
Nors VSD generalinis direktorius Mečys Laurinkus teigia, kad ši informacija neatitinka tikrovės, LŽ pavyko susitikti su keletu buvusių SSSR Valstybės saugumo komiteto (VSK), dar vadinamo KGB, darbuotojų, kurie patvirtino pildę minėtas anketas.

Dėl šios žinios sunerimo Seimo nariai. Jie tvirtina, kad VSD informaciją apie juos renka savavališkai, pažeisdamas įstatymus, ir neatmeta galimybės, kad saugumiečių surinkta medžiaga gali būti naudojama bandant sukompromituoti aukščiausius šalies vadovus.

Seimūnai

Nežinomi panorėję likti buvę VSK darbuotojai LŽ teigė buvę apklausti skirtingu laiku - praėjusių metų pabaigoje ir šiais metais. "Žinant, kad VSK dirbo šimtai žmonių, nenustebsiu, kad šios apklausos tęsiasi ir dabar", sakė vienas pašnekovas.

Jo teigimu, didelio sąsiuvinio storumo anketoje, skirtoje savo verslą turintiems buvusiems saugumiečiams, buvo įrašyti klausimai apie jų verslo partnerius, turtą ir pajamų šaltinį. "Tačiau labiausiai mus nustebino klausimai apie Seimo narius, ką mes pažįstame Seime, su kuo bendraujame ir koks mūsų santykių pobūdis", sakė kitas buvęs saugumietis.

Buvę saugumiečiai tvirtina buvę kviečiami į apklausą Antakalnyje esančiose VSD padalinio patalpose, nepažymėtose jokia iškaba.

Anot jo, buvę VSK pareigūnai taip pat buvo klausinėjami apie santykius su Užsienio reikalų ministerijos darbuotojais, Lietuvos ir užsienio valstybių diplomatais.

VSK pareigūnus į apklausas kvietę VSD darbuotojai tvirtino jas vykdę remdamiesi 1999 m. birželį konservatorių dominuojamo Seimo priimtu Lietuvos Respublikos užsienio valstybių slaptųjų tarnybų priedangos įmonių, įstaigų, organizacijų likvidavimo ir veiklos nutraukimo įstatymu.

Priežastis

Pasiteiravus, kodėl VSD būtina žinoti apie buvusių saugumiečių santykius su dabartiniais Seimo nariais ir diplomatais, LŽ pašnekovai teigė maną, jog "esant progai" ši informacija būtų naudinga norint sukompromituoti kokį nors politiką. "Nors absoliuti dauguma mūsų kolegų tirdavo kriminalinius nusikaltimus, KGB turi blogą vardą. Juo pasinaudojus galima sužlugdyti ne vieną", - sakė buvęs saugumietis.

Privatų verslą turintys buvę saugumo darbuotojai įsitikinę, kad VSD pildyti minėtą anketą jiems liepė neteisėtai, nes įstatyme apie tokio pobūdžio apklausas neužsimenama.

Pasak pašnekovų, jų apklausos vyko ne VSD centrinėse patalpose Vytenio gatvėje Vilniuje, bet jokia iškaba nepažymėto namo rūsyje, priešais Šv. Petro ir Povilo bažnyčią Antakalnio gatvėje. LŽ nustatė, jog šiame pastate įsikūręs VSD Vilniaus apygardos padalinys.

Susirūpino

Žinia, kad saugumiečiai renka informaciją apie Seimo narius, jau yra pasiekusi ir pačius parlamentarus. Socialdemokratas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Aloyzas Sakalas vakar LŽ teigė apie nusiskundimus dėl VSD veiksmų iš buvusių KGB darbuotojų išgirdęs dar šių metų balandį.

Tuo metu A.Sakalas kreipėsi į VSD vadovą M.Laurinkų, prašydamas paaiškinti, kuo remiantis saugumiečiai rinko informaciją apie Seimo narius. M.Laurinkus parlamentaro informaciją paneigė ir tvirtino, jog buvę saugumo karininkai nebuvo verčiami pildyti anketų, kuriose reikalaujama žinių apie verslo partnerius, valstybės pareigūnus ir Seimo narius.

A.Sakalo teigimu, VSD gali rinkti informaciją apie Seimo narius, kaip ir kitus piliečius, tik gavęs teismo leidimą. Politikas tvirtino neatmetąs galimybės, kad iš buvusių saugumiečių išgauta medžiaga gali būti naudojama bandant sukompromituoti kurį nors Seimo narį ar kitą valstybės pareigūną.

A.Sakalo manymu, VSD gali nebūti politiškai neutrali ir priminė, jog dabartinis jo vadovas M.Laurinkus prieš keletą metų buvo aktyvus Seimo Konservatorių frakcijos narys.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Miltinio paveikslas: tai buvo žvėris ir Dievas, be lašo gailestingumo (17)

Aktoriaus ir režisieriaus Juozo Miltinio talentu ir indėliu į Lietuvos teatro istoriją neabejoja...

Kodėl Lietuva niekada negyveno taip gerai kaip Vakarai (149)

Lietuva niekada negyveno taip gerai, kaip Vakarų Europa, sako „Luminor“ banko vyriausiasis...

Naktinis reidas Vilniuje: girtas vairuotojas trenkėsi į elektros laidus tvarkiusius darbininkus (2)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė jau įprastą...

Orai: po šio savaitgalio gražių orų gali tekti laukti ilgai (10)

Savaitgalis bus malonus: vyrau sausi ir pavasariškai šilti orai. Deja, bet paskutinė kovo savaitė...

10 barzdotų moterų, metusių iššūkį visuomenei ir sulaužiusių stereotipus (92)

Daugiau nei prieš 100 metų vadinamosios „apsigimėlių parodos“ buvo gana populiarios. Ir kol...

Vieno pavasario mėnesio jau netekome: ar gali staiga atšilti? (54)

Nors po šilto savaitgalio sniegas į šalį dar sugrįš, reikia turėti vilties, kad iki Velykų jis...

Neseniai širdies draugą pristačiusi Asta Valentaitė vakarėlyje užminė mįslę (187)

Žinomo floristo Manto Petruškevičiaus dovanų ir gėlių salono „Flower Couture by Mantas...

Mokslininkai išsiaiškino, kas iš tikrųjų yra dykumoje rastas „ateivis“ (43)

Pietų Amerikos dykumoje rasti žmogų primenančios būtybės palaikai dėl savo išvaizdos primena...

Ligoninėse dešimtmečius nesikeičia patalynė: žmonės susirūpino higiena (162)

DELFI iš skaitytojo gavo neseniai darytą nuotrauką, kurioje – ligoninės patalynė ....

5 labai svarbūs patarimai perkantiems dar nepastatytą būstą (53)

Naujo būsto paieška – atsakinga ir paprastai daug laiko trunkanti veikla. Statistika rodo, kad...