Pasibaigus pereinamajam supaprastinto Rusijos piliečių tranzito į Kaliningrado sritį laikotarpiui Lietuvos pareigūnai ruošiasi galimiems nesusipratimams su Rusijos piliečiais, įpratusiais keliauti su vidaus pasais. Sausio 1 dieną baigėsi pusantrų metų trukęs pereinamasis Rusijos piliečių tranzito į Kaliningrado sritį laikotarpis.
Geležinkelis, traukinys, bėgiai
© DELFI
Jau nuo praėjusio šeštadienio nebeleidžiama keliauti per Lietuvą su vidaus pasais - visi keliautojai turi pateikti užsienio pasus. Tokia tvarka numatyta pagal Lietuvos ir Rusijos vyriausybių susitarimą, įgyvendinant Europos Sąjungos ir Rusijos Federacijos bendrąjį pareiškimą dėl tranzito tarp Kaliningrado srities ir likusios Rusijos dalies.

Pasak Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktoriaus Vaidoto Verbos, pastaruosius mėnesius visi keliautojai traukiniuose buvo nuolat informuojami apie būsimus pasikeitimus. Tačiau jis neatmetė tikimybės, kad sugriežtinus tranzito tvarką pasienyje gali kilti nesusipratimų su Rusijos piliečiais, įpratusiais keliauti su vidaus pasais.

"Sausio pradžioje turėtų būti ramu, nes traukiniuose keleivių nedaug. Pirmasis rimtas išbandymas Lietuvos pareigūnų laukia sausio 10-13 dienomis, kai porą savaičių Kaliningrado srityje per Naujuosius metus ir Kalėdas pas artimuosius pasisvečiavę Rusijos gyventojai patrauks namo", - pirmadienį išplatintame pranešime cituojamas V. Verba.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado patarėjas pulkininkas leitenantas Rustamas Liubajevas teigė, kad tomis dienomis, kai po švenčių Rusijos piliečiai patrauks namo, bus sutelktos papildomos pareigūnų pajėgos. "Tikėtina, kad bus daugiau buitinio pobūdžio konfliktų - jiems mes jau pasiruošėme. Žinoma, nereikėtų atmesti ir galimų provokacijų, jeigu kas nors iš Rusijos panorės politikuoti", - kalbėjo R. Liubajevas.

VSAT duomenimis, iki šiol apie 80 proc. Rusijos piliečių tranzitu per Lietuvą vykdavo būtent su vidaus pasais. Pasak R. Liubajevo, didžioji dalis keliaujančiųjų turi užsienio pasus, bet iki šiol daugelis saugojo juos ir neduodavo žymėti spaudu, liudijančiu apie sienos kirtimą. "Prognozuojame, kad problemų gali kilti su Rusijos piliečiais, kurie retai važinėja į Kaliningrado sritį - juk užsienio pasus turi ne visi. Tačiau jei ir kils nesusipratimų, jų bus vienetai", - aiškino pareigūnas.

2004 metais VSAT dėl įvairių priežasčių iš traukinių išlaipino 195 keliautojus. Tai sudaro vos 0,037 proc. visų tranzitu keliaujančių Rusijos piliečių. Iš viso tranzitu per metus vyksta daugiau nei 500 tūkst. žmonių.

Anot V. Verbos, pastaruoju metu tranzitu per Lietuvą keliaujančių skaičius išaugo apie 10 proc. "Tai, galima sakyti, rodo, kad Rusijos piliečiai jau nebijo formalumų, pasitiki pareigūnais. Į traukinius perkeltos septyniolikos diplomatų tarnybos darbas organizuojamas atsižvelgiant į rusų, kitų Rytų tautybės žmonių papročius, tradicijas, netgi psichologinius ypatumus. Pareigūnai apmokyti, kaip diskutuoti su Rusijos piliečiais įvairiausiomis jiems aktualiomis temomis, nes bene kiekvienas šių traukinių keliautojas nori pabendrauti", - tranzito procedūrų užkulisius aiškino Konsulinio departamento vadovas.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (575)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (14)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (118)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (4)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Patikrinau Berlyno kainas: skirtumas nešokiruoja, bet kai kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (33)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui - nauji nemalonumai (206)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą (2)

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

„The Cranberries“ vokalistė Dolores O'Riordan pašarvota atvirame karste: prasidėjo tris dienas truksiantis atsisveikinimas

Sekmadienį tūkstančiai žmonių ėjo atsisveikinti su netikėtai mirusia grupės „The...

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (65)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (388)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...