Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Brazauskas patenkintas. Troškimas nuo pat pirmos rinkimų nakties imti valdžią, panašu, jau ranka pasiekiamas. Ir valdančiosios koalicijos trintis, ir kiekvienos ją sudarančių partijų - Naujosios sąjungos ir Liberalų sąjungos nesutarimai - nebenuslepiami.
Algirdas Brazauskas
Kadenciją baigęs Prezidentas A.Brazauskas, duodamas interviu Lenkijos žiniasklaidai, pareiškė, kad šiai Vyriausybei beliko keletas mėnesių.

Socialdemokratų ir dalies socialliberalų aistras kaitina ne premjero Rolando Pakso asmeninės charakterio savybės, o artėjantis “Lietuvos dujų” privatizavimas, teigia Seimo Liberalų frakcijos seniūnė Dalia Kutraitė-Giedraitienė.

Strateginių įmonių privatizavimas, realiai prasidėsiantis rudenį, - esminis įvykis.

Seimo Socialdemokratų frakcijos Informacijos centro vadovas Gediminas Kirkilas taip pat nebeslepia, kad socialliberalai ne dėl ideologinių nuostatų dairosi į kairę, tik norėdami spustelti Vyriausybę ir pasiekti savo tikslų. “Socialliberalų spaudimas liberalams susijęs tik su “Lietuvos dujų” privatizavimu”, - atverčia liberalus gąsdinančias socialliberalų kortas G.Kirkilas.

Taigi, akivaizdu: kiek gyvuos R.Pakso Vyriausybė, lems ne koalicijos pamatų tvirtumas, o numanomi įsipareigojimai “tautiniam kapitalui”.

Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacijos vienas vadovų, Naujosios sąjungos (socialliberalų) Klaipėdos skyriaus pirmininkas Antanas Bosas, suvienijęs jėgas su buvusios nomenklatūros atstovu, nūnai turtingiausiu tautiniu kapitalistu Bronislovu Lubiu, neabejingi artėjančiam “Lietuvos dujų” pardavimui.

Rusijos dujų koncernas “Gazprom” jau pareiškė ketinąs dalyvauti privatizuojant “Lietuvos dujas”. Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacija bei didžiausia Baltijos valstybėse azoto trąšų gamybos bendrovė "Achema", kuriai ilgą laiką vadovavo B.Lubys, pranešė šią savaitę pradedančios kartu su “Gazprom“ kurti konsorciumą “Lietuvos dujoms” privatizuoti. Planuojama į jį kviesti ir Vakarų kompanijų.

Seimo socialliberalai ketina siekti, kad “lietuviškam kapitalui” būtų suteiktos geresnės sąlygos dalyvauti privatizuojant "Lietuvos dujas". Tad gimstančiame konsorciume dalyvausiančios Vakarų kompanijos gali būti tik kukli priedanga.

Ūkio ministras Eugenijus Gentvilas ne kartą pripažino, kad Vyriausybė patiria didžiulį tarpininkų ir antrinių Rusijos dujų gigantų spaudimą dėl dalyvavimo privatizuojant Lietuvos bendrovę. Teigiama, kad nuo to, kokios antrinės kompanijos bus priimtos į “Lietuvos dujų” privatizavimo konsorciumą, priklausys Vyriausybės likimas.

Su “Gazprom” susijusios bendrovės Lietuvoje yra “Itera Lietuva” bei “Stella Vitae”, kurių žymiausias akcininkas - Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacijos vadovas A.Bosas, vienas dalininkų buvo ir Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Viktoras Uspaskichas.

Lietuva per metus suvartoja 2,7 mlrd. kubinių metrų dujų. “Lietuvos dujos” įsiveža tik trečdalį. Bendrovėms “Itera” ir “Stella Vitae” už kiekvieną tūkstantį kubinių metrų lieka apie 4 dolerius. Susidaro nemažas kapitalas. Jis dabar vadinamas “lietuvišku kapitalu”.

Politikos kuluaruose kalbama, neva Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas V.Uspaskichas, kuris iki tapdamas politiku tarpininkavo Rusijos koncernui “Gazprom”, parduodančiam Lietuvoje dujas, norėtų, kad kuo ilgiau ši įmonė liktų valstybės. Esą tokią poziciją įtakingas Seimo Naujosios sąjungos frakcijos valdybos narys V.Uspaskichas užėmė neva dėl to, kad A.Bosas ir B.Lubys stengiasi jį pašalinti “iš žaidimo”. Be to, V.Uspaskicho, turinčio gerų kontaktų Maskvoje, pozicijos Vilniuje susilpnėjusios pasikeitus “Gazprom” vadovybei - Remas Viachirevas neteko “Gazprom” valdybos pirmininko pozicijų.

Beje, kaip tik Seimo Ekonomikos komiteto narių socdemų ir socialliberalų balsais nuspręsta siūlyti, kad “Lietuvos dujų” privatizavimo reikalai būtų perkelti iš Vyriausybės kompetencijos į Seimą. V.Uspaskicho vadovaujamas Ekonomikos komitetas taip pat pasiūlė, kad Seimui būtų suteikta teisė priimti sprendimus dėl reorganizuojamos "Lietuvos energijos" įstatinio kapitalo bei įsipareigojimų paskirstymo.

Premjeras R.Paksas jau nedviprasmiškai sako, kad Vyriausybės iniciatyvos užstringa būtent parlamente.

Liberalas Algimantas Matulevičius ironizuoja, kad kai kurie kolegos valstybės gyvenimą visiškai sutapatina su “uabo” veikla.

Klausimų lieka dar mažiau, prisiminus kitas pastarųjų dienų detales. Naujoji sąjunga laisvą ūkio viceministro postą pasiūlė buvusiam "Lietuvos energijos" vadovui socialliberalui Virmantui Jurgaičiui. Jis dirba bendrovės "Achema" konsultantu.

Atsistatydinus iš viceministro posto Rimantui Vaitkui, nėra kas kuruoja branduolinę energetiką ir Ignalinos atominės elektrinės uždarymo reikalus.

Ūkio ministras liberalas E.Gentvilas delsia tvirtinti siūlomo į pavaldinius “tautinio kapitalisto”, pretenduojančio tapti “Lietuvos dujų” dalininku, B.Lubio bendražygio. O kas galėtų paneigti, kad senasis B.Lubio bičiulis V.Jurgaitis deleguojamas į strateginių įmonių privatizavimui diriguojančios ministerijos viceministro vietą ne atsitiktinai?

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (54)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Įstatymai privertė sukurti verslą (12)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Orai: ateina tikri šalčiai (1)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (73)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Po nužudymo Klaipėdos „Akropolyje“ apsaugos darbuotojams vėl kilo pavojus (42)

Klaipėdos prekybos centre „ Akropolis “ apsaugos darbuotojai sulaukė grasinimų papjauti. Dar...

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (76)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šios mikrotendencijos padės atnaujinti garderobą be didelių išlaidų

Pošventiniai su finansais susiję sunkumai neabejotinai turi įtakos drabužių įsigijimui. Laimei,...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (637)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (61)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (970)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...