aA
Europos Sąjunga (ES) turės reaguoti į susiklosčiusią padėtį Ukrainoje, jei ir toliau Minsko susitarimai nebus vykdomi, interviu LRT Radijui sako Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Prezdientė Dalia Grybauskaitė
Prezdientė Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Orestas Gurevičius

„Turiu galvoje ir sankcijų sugriežtinimą, ir atitinkamus Europos ir tarptautinės bendrijos veiksmus“, – patikslina ji.

Šalies vadovės manymu, esama akivaizdžių ženklų, kad tiek Rusija, tiek jos remiami separatistai net nesiruošia laikytis paliaubų. „[Jų] laikosi tik tiek, kiek jiems tai yra naudinga, ir jų ateities planai visiškai nežinomi Ukrainoje“, – priduria D. Grybauskaitė.

– Prezidente, kaip vertinate dabartinę padėtį Rytų Ukrainoje?

– Vertinti tikrai sudėtinga, nes padėtis labai keičiasi. Ji keisdavosi anksčiau ir keičiasi dabar. Matyt, galima tikėtis, kad ji bus sudėtinga ir ateityje.

Išties padėtis labai sudėtinga, kelianti didelį susirūpinimą ne tik mums, bet ir Jungtinėms Tautoms, nes ką tik Saugumo Taryba priėmė atitinkamą rezoliuciją. Ji [situacija] kelia didelį susirūpinimą visoje Europos Sąjungoje (ES), nes ką tik ir užsienio reikalų vyriausioji įgaliotinė labai aštriai ir aiškiai pareiškė savo poziciją.

Taigi mūsų visų bendra pozicija yra tokia, kad paliaubų nesilaikoma. Ir dabar visiškai atvirai matyti, kad jų nesilaiko Rusijos palaikomi teroristai, ir kariniuose veiksmuose aktyviai dalyvauja (kaip ir dalyvavo) pati Rusija. Taigi kariniai veiksmai turi būti nutraukti.

Tokia visų: tiek Jungtinių Tautų, tiek ES, tiek mūsų, – nuomonė. Turi būti laikomasi visų pasirašytų įsipareigojimų, jie turi būti vykdomi.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija taip pat nėra įleidžiama vykdyti savo funkcijų, t. y. stebėjimo funkcijos, matyt, būtent tam, kad būtų slepiama, kaip, kas ir kodėl nevykdo paliaubų.

Taigi ES ir toliau išlieka dilema ir problema. Mes turėsime reaguoti, ypač jei ir toliau šie susitarimai nebus vykdomi (turiu galvoje ir sankcijų sugriežtinimą, ir atitinkamus Europos ir tarptautinės bendrijos veiksmus), nes jau antras Minsko susitarimas, antri įsipareigojimai, įžūliai ir agresyviai laužomi. Ir tai jau ne tik tarptautinės teisės pažeidimas – tai ką tik pasirašytų susitarimų pažeidimai. Tai rodo, kad tiek Rusija, tiek jos remiami teroristai net nesiruošia laikytis paliaubų, laikosi tik tiek, kiek jiems tai yra naudinga, ir jų ateities planai visiškai nežinomi Ukrainoje.

– Sekmadienį skrendate į Kijevą. Su kuo susitiksite, kokius klausimus aptarsite? Ar ketinate priimti kokius nors konkrečius sprendimus?

– Išties tai yra kvietimas atvykti į Kijevą. Buvo pakviesti atvykti visi Europos vadovai per ankstesnį Briuselio susitikimą, kur dalyvavo ir prezidentas Petro Porošenka.

Vyksta įvairūs minėjimai ir renginiai, skirti Maidano metinėms paminėti. Kaip tik sekmadienį vyks vadinamosios Orumo eitynės, kurių metu bus pagerbiami ir Maidane žuvę žmonės bei pats Maidanas ir jo inicijuota revoliucija Ukrainoje.

Tuo metu ir prieš tai susitiksiu Ukrainos prezidentu P. Porošenka. Žinau, kad dalyvaus ir Lenkijos prezidentas Bronislavas Komorovskis, Latvijos prezidentas Andris Bėrzinis, taip pat – Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas ir kiti valstybių vadovai. Bus gera proga dar kartą pasikalbėti, įvertinti situaciją ir, žinoma, išreikšti pagarbą Maidano žuvusiesiems.

www.lrt.lt