aA
Dvišaliai Lietuvos - Lenkijos klausimai dėl tautinių mažumų - nėra europinės darbotvarkės klausimas ir neturėtų būti keliami Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungai kontekste, teigia Lenkijos atstovas Europos Komisijoje, atsakingas už biudžetą Januzsas Lewandowskis.
Januszas Lewandowskis
Januszas Lewandowskis
© Scanpix

"Manau, visiškai ne laikas kelti šiuos klausimus, tai dviejų šalių reikalas, tai turi būti išspręsta ir tai tikrai nėra Europos darbotvarkės klausimas" - BNS trečiadienį sakė J.Lewandowskis paklaustas apie Lietuvos lenkų pabrėžiamas tautinių mažumų problemas Lietuvoje. Apie jas, kalbėdamas Europos Parlamente

Trečiadienį Europos Parlamente (EP) Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei pristatant pirmininkavimo ES prioritetus, lenkų europarlamentaras Miroslawas Piotrowskis (Miroslavas Piotrovskis) dėstė, kad lenkų mažuma Lietuvoje diskriminuojama, Lietuvos valdžia "kovoja prieš lenkišką tapatybę" - pavyzdžiui, lenkai negali naudoti savo kalbos vietinės valdžios įstaigose.

"Lenkų kapai yra nuniokoti. Manau, kad Lietuva, ketinanti išleisti 62 mln. eurų pirmininkavimui, galėtų išleisti bent 1 mln. eurų lenkų kapams atnaujinti. Tai reikštų simbolinę grąžą Europos standartams ir darytų veiksmus įtikimus", - teigė jis.

"Labai neteisinga informacija, kurią jis pateikė apie lenkų situaciją Lietuvoje. Iš kur ši informacija? Jei visi šaltiniai - vietos lenkų kilmės nacionalistai Lietuvoje, tai nepatikima", - replikavo Lietuvos europarlamentaras Vytautas Landsbergis.

Eurokomisaras J.Lewandowskis, vertindamas Lietuvos pirmininkavimo ES prioritetus, teigė, jog jie panašūs į tuos, kuriuos buvo nusistačiusi pirmininkaudama Lenkija.

Tai, anot jo, visų “naujųjų” ES šalių jautrūs klausimai. Bet tokie svarbūs klausimai kaip Rytų partnerystė, energetinis saugumas, kurie šiuo metu aktualūs Europai, dabar bus dar labiau europinės politikos centre, BNS sakė Lenkijos eurokomisaras.

Prisimindamas Vengrijos pirmininkavimą ES šios šalies atstovas Europarlamente György
 Schopflinas (Giorgijus Šopflinas) teigė, jog pirmoji pirmininkavimo patirtis - sunki.

“Visada sunku pirmą kartą tai daryti, tai mes supratome pirmininkaudami 2011-aisiais. Didžiulis pasiruošimas, įtraukta labai daug žmonių, ir supratimas šešiems mėnesiams, kad svarbu ne nacionaliai, bet europiniai interesai,”- BNS sakė vengrų europarlamentaras.

Lietuvos pirmininkavimo pusmetį jis vertino kaip sąlyginai lengvą, nes, anot Vengrijos atstovo, dėl artėjančių EP rinkimų nei dabar, pirmininkaujant Lietuvai, nei perdavus pirmininkavimą Graikija jau nieko svarbaus nebeįvyks.

Vengrijos atstovas pažėrė ir patarimų: “Pirma - būkite tikri, kad visi dokumentai pristatyti iki trečiadienio vakaro, nes tai sudaro gerą įspūdį, antra, būkite tikrai malonūs su Parlamentu. Sėdėkite nuobodžiose diskusijose, sakykite kalbas ir t.t. Trečia - išsirinkite vieną, daugiausiai du dalykus kuriuos galite pabaigti. Ne daugiau, nes taip vis tiek nebus”.

D.Grybauskaitė trečiadienį EP pristatė Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai prioritetus. Prezidentė, be kita ko, paragino politikus nepamiršti tesėti pažadų dėl ekonominės ir finansų politikos.

politika@bns.lt , +370 5 205 8514 - Lietuvos naujienų skyrius

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.