aA
Į Vilniaus greitosios pagalbos universitetinę ligoninę kreipėsi angies įgeltas vyras. Šis atvejis iš kitų panašių niekuo neišsiskirtų, jei vyras būtų atvykęs vienas, tačiau su savimi jis atsinešė ir jį sugėlusią gyvatę.
Angis butelyje
Angis butelyje
Vyras pasakojo išsiruošęs į žvejybą prie tvenkinio, esančio Nemenčinėje. „Imdamas žolėje padėtą meškerę nepamačiau gyvatės. Matyt, užkliudžiau šliaužiančią pro šalį, todėl ji man kirto kartą, po to antrą. Kai pabandžiau sugauti ją kita ranka, sugėlė ir šią,“ – netikėtais įspūdžiais dalinosi jaunas vyras. Gyvatę pagauti jam vis dėlto pavyko. Į ligoninę angis kartu su nukentėjusiuoju atkeliavo plastmasiniame butelyje. ,,Pamaniau, lengviau bus parodyti nei papasakoti, koks padaras man įkando“, – juokavo į Ūmių apsinuodijimų skyrių paguldytas pacientas.

Angies VGPUL medikams vis dėlto neprireikė, mat nustatyti, gyvatė ar žaltys įkando – visai nesunku. ,,Žaltys palieka daugelio dantų žymes, o gyvatė kerta tik dviem“, – aiškino pagalbą pacientui suteikusi gydytoja klinikinė toksikologė Gabija Dragelytė.

Kadangi po įvykio vyras iš karto suskubo kreiptis į ligoninę, rimtų sveikatos sutrikimų jam išvengti pavyko – atsipirko ištinusiomis rankomis. ,,Sisteminio poveikio požymiai, tokie kaip bendras silpnumas, galvos svaigimas, kvėpavimo nepakankamumas, širdies ritmo sutrikimai ir kt. nepasireiškė, todėl šiam pacientui neprireikė net priešnuodžių, gydėme kitokiais vaistais, – apie gydymo ypatybes kalbėjo gydytoja. – Ar minėtieji požymiai pasireiškia, priklauso nuo nuodų kiekio, bendro organizmo atsparumo ir, žinoma, kaip greitai skubama kreiptis į ligoninę“. Anot gydytojos, vaikui ar silpnesnės sveikatos žmogui toks gyvatės įkandimas būtų atsiliepęs gerokai stipriau.

Gyvatės sugelto vyro rankos tebėra sutinusios, ypač dešinioji, kurią gyvatė ,,pabučiavo“ du kartus. ,,Tinimas turėtų atslūgti po 3-4 dienų“, – sakė gydytoja. Pacientas jaučiasi gerai ir artimiausiomis dienomis bus išleistas namo.

Angis yra vienintelė Lietuvoje gyvenanti nuodinga gyvatė. Ji yra paplitusi visoje Lietuvoje, gyvena aukštapelkėse, drėgnose vietovėse, miško pievelėse. Tačiau ir nuo angies įkandimo paprastai nemirštama. Nepaisant to, įkandus gyvatei į gydytojus būtina kreiptis visada, antraip gali kilti komplikacijų.

Į VGPUL dėl gyvačių įkandimų kiekvieną vasarą kreipiasi maždaug trisdešimt žmonių. Gydytojos klinikinės toksikologės Gabijos Dragelytės teigimu, šiemet sugeltųjų kreipėsi dar nedaug. ,,Kaip bebūtų, gyvatė kartu su pacientu į ligoninę atkeliavo pirmą kartą,“– juokėsi gydytoja.

Šią angį gydytojai ketina paleisti į laisvę, į mišką.

Įkandus gyvatei negalima:

· užveržti sugeltos galūnės, antraip raištį nuėmus nuodai tik dar greičiau plūstelės į kraują;

· gaudyti gyvatės – pirmos jos paprastai nepuola, tačiau gaudomos gali įkirsti dar kartą;

· sugeltos vietos deginti, pjaustyti ar čiulpti iš jos nuodus (tačiau juos galima pabandyti išspausti);

· gerti alkoholio.

Įkandus gyvatei būtina:

· nuraminti žmogų;

· sugeltos galūnės nejudinti;

· kuo skubiau važiuoti į ligoninę.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.