Keistą reiškinį teko stebėti prieš keletą savaičių. Kai į Seimą pretenduojančios politinės partijos pagaliau patvirtino savo rinkimų sąrašus, pretendentai liovėsi rietis dėl šiltos vietelės pirmajame, na, blogiausia – antrajame dešimtukuose, baigėsi sąrašus puošiančių vestuvinių generolų paieška.
Seimo rūmai, Seimas
© DELFI
Taigi, partijų grietinėlei galutinai numačius rinkimų strategiją, nutarus, kokios vienmandatės rinkimų apygardos laikytinos prioritetinėmis, iš partinių būstinių į gatvę pabiro didžiulė dalis Seimo narių pretendentų, tapusių beglobiais politiniais našlaičiais.

Tipiškas politinio našlaičio portretas:

1. Kandidatas į Seimą, atstovaujantis partijai X.
2. Jo vieta partijos rinkimų sąraše – kažkur už trečiojo dešimtuko ribos, taigi tikimybė pagal sąrašą nuosava sėdyne pajusti Seimo laktos šilumą neturi jokios perspektyvos.
3. Partijos grietinėlės kandidatui nustatyta vienmandatė rinkimų apygarda – kažkur „kalabibiškyje“, kuriame našlaitis nėra nei buvęs, nei apie jį ką nors žino (nors tenykščiams rinkėjams žadės sutvarkyti visas jų problemas).
4. Dar politiniam našlaičiui jau pasakyta, kad jokio centralizuoto finansavimo jo rinkimų kampanijos „kalabibiškio“ rinkimų apygardoje nebus, tad lėšų rasti teks pačiam.
5. Taigi našlaičiui nieko kita nebelieka, kaip tik kioske pirkti pakankamai didelio mastelio žemėlapį, naršyti internete, kad bent žinotų, kieno interesams Seime teks atstovauti. Ir su ištiesta ranka lankyti pažįstamus verslininkus, žadant patekus į Seimą didžiausią dėmesį skirti smulkių ir vidutinių verslininkų problemoms.

Tiksliau sakant – greičiausiai atstovauti neteks. Kam rinkėjams reikalingi „grybai“? Lietuvoje jau praėjo tie laikai, kai vienmandatėse apygardose buvo galima laimėti rinkimus tik atstovaujant kažkokiai tuo metu populiariai politinei jėgai (prisimenate: „Su Sąjūdžio parama į Aukščiausiąją Tarybą galėjo išrinkti ir orangutangą“…).

Toks portretas – pakankamai universalus, tinkantis beveik visoms partijoms ir beveik visiems jų našlaičiams. Tad galima pasakyti, kad iš esmės nieko ypatinga čia neįžvelgsi: yra partijos, yra jų strateginiai rinkimų tikslai, yra partijų lyderiai ir paprasti nariai, arba autsaideriai. Vieniems resursų ir pastangų daugiau, kitiems – mažiau, tretiems (iš kokio nors ketvirtojo sąrašo dešimtuko) – apskritai tik trupiniai.

Žinoma, šaipytis iš trupinėlius lesančiųjų galima be galo. Tačiau ši metafora simbolizuoja bent kelias ydingas Lietuvos politines tradicijas. Pirmoji – politinių našlaičių blaškymasis iš esmės iliustruoja šalies politinių partijų požiūrį į rinkėją.

"Paspausti ranką, pažvelgti paprastam piliečiui į akis – politikui tampa neįveikiama psichologinė problema."
Rytas Staselis:

Antroji, tikriausiai kur kas svarbesnė. Partijų nomenklatūros neriasi iš kailio, meta visas materialias ir kūrybines pastangas tam, kad rinkimuose įveiktų lemtingąjį 5 proc. barjerą. Nes nesėkmė reiškia krachą (kaip, pvz., prieš ketverius metus atsitiko centristams), sėkmė – santykinę ateinančių ketverių metų ramybę tiems, kurie atstovauja minėtai partinei nomenklatūrai. Paradoksalu, tačiau bendrauti su rinkėjais, klausyti juos slegiančių rūpesčių – ne nomenklatūrininkų reikalas. Šis darbas – „grybams“ ir „našlaičiams“.

Lietuvos politikai labai bijo rinkėjų. Nors ir labai nori valdžion, nors ir mano, kad gali įgyvendinti pačius geriausius siekius ir idėjas, tačiau fatališkai bijo su rinkėjais bendrauti tiesiogiai. Paspausti ranką, pažvelgti paprastam piliečiui į akis – politikui tampa neįveikiama psichologinė problema.

Štai dėl ko taip veržiamasi į daugiamandačio sąrašo pradžią, o ne į vienmandatę rinkimų apygardą. Geriau eiti į televiziją, o ne į, tarkime, daugiabučio kiemą. Geriau užmokėti už gražiu portretu iliustruotą straipsnį spaudoje, nei aplankyti per porą kilometrų nuo plento nutolusį vienkiemį. Sunku pasakyti, ar dėl tokios priežasties į JAV Atstovų rūmus (Kongresą) ar Senatą gali būti išrinkti asmenys, gyvenantys konkrečiose valstijose. Jeigu taip, tai tokia patirtis – labai sveika.

Tiesioginio rinkėjų interesams atstovavimo deficitas iš tiesų ne tik leidžia atitrūkti politikams nuo žemiškų rūpesčių. Pirmiausia jis gniuždo atsakomybės jausmą. Tai politikos yda ir bėda. Yda Lietuvos politikams tapo madinga.

Antai naujausias šios mados klyksmas neabejotinai priklauso dabartinio liberalcentristų rinkimų sąrašo pirmajam numeriui Petrui Auštrevičiui. Paklaustas apie partijos lyderio – Vilniaus mero Artūro Zuoko – problemas su teisėsaugos institucijomis, jis nė nemirktelėdamas nurodo, kad su galimomis LCS lyderio nuodėmėmis neturi nieko bendra ir už tai nėra atsakingas. Maža to, prisipažįsta, kad nėra labai jau atsakingas ir už bendrus liberalcentristų įsipareigojimus, deklaruotus jų rinkimų programoje. Tai kam jis tuomet atstovauja – juk ne „grybas“ koks ir ne „našlaitis“... Tiesa, teko girdėti, kad būdamas Seime P. Auštrevičius stengsis atstovauti ir ginti „vakarietiškąsias vertybes“. Labai keista – juk viena iš vakarietiškųjų vertybių kaip tik ir yra atsakomybė visuomenei ir piliečiui.

Štai kodėl kartais politinis našlaitis, gal net pats to nenorėdamas, iš smulkaus verslininko rinkdamas šimtą kitą litų ir kalėdojimo proceso metu įsiklausydamas į verslininko problemas, prie „vakarietiškųjų vertybių“ būna arčiau už buvusius euroderybininkus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (36)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (102)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (63)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (272)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (126)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Net geriausieji prisipažįsta: mokytojų trūksta taip, kad tenka susimąstyti apie išlikimą (81)

„Ieškodami mokytojų, verčiamės sunkiai. Privalome išlaikyti savo licėjaus lygį, todėl...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (709)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje (2)

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...

„Lietuvos ryto“ jaunimas triumfavo Eurolygos jaunimo atrankos turnyre jaunieji žalgiriečiai – treti (22)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ turi daug žadančią pamainą. Sostinės ekipos talentai laimėjo Kaune...

Neįprastas atvejis užminė mįslę, kas iš tiesų vyksta po mirties (2)

Nusakyti, kas yra mirtis, yra gan sunku. Kai sustoja širdis, žmogus laikomas mirusiu, tačiau tai...