aA
Geriausia, ką turime, yra alus ir krepšinis. Taip pat – prezidentas, kurį daug kas vadina moraliniu autoritetu ir kuriuo labiausiai pasitiki Lietuvos žmonės. Bent jau iki paskutinio – Turniškių kotedžo skandalo.
Artūras Račas
Artūras Račas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Kai kas teigia, kad prezidentas šio paskutinio išbandymo neatlaikė ir kad jo bandymas ginti pigiais kotedžais susigundžiusius patarėjus kiek sumenkino jo moralinį autoritetą.

Kiti laikosi priešingos nuomonės ir mano jog prezidentas, patenkinęs savo kaimynų Turniškėse atsistatydinimo pareiškimus, pasielgė principingai ir moraliai. Kuris iš šių požiūrių teisingesnis ir kaip Turniškių skandalą įvertins visuomenė, parodys laikas ir reitingai.

Šiandien aišku tik tai, jog prezidentui ir visai institucijai tai buvo sunkus išbandymas. Bet net ir jis gali pasirodyti tik lengvu pasivaikščiojimu, palyginti su dar vienu išbandymu, kuris valstybės vadovo, atrodo, laukia netolimoje ateityje.

Gali būti, jog netrukus jam teks priimti sprendimą, susijusį ne su mažai kam žinomais patarėjais, o su tuo, ką dauguma mūsų išmanome geriausiai ir kam meldžiamės dažniau nei Aukščiausiajam. Tiesa, ne bažnyčioje, o prie televizoriaus ar sporto arenoje.

Turbūt jau supratote, jog kalbu apie krepšinį. Tą patį, kuris yra geriausia, ką turime, ir kurį dar kartais vadiname antrąją lietuvių religija. Ne veltui – juk ne kiekvienoje pasaulio valstybėje prezidentai planuoja valstybinius vizitus taip, kad galėtų pažiūrėti krepšinio rungtynes, o parlamentų vadovai trumpam pavirsta superberniukais, kad krepšinio aikštelėje galėtų palakstyti kartu su supermergaitėmis.

Konstitucinio Teismo nuomone, prezidentas, nors ir turėdamas konstitucinę teisę suteikti Lietuvos pilietybę išimties tvarka, negali jos suteikti asmeniui, kuris turi nuopelnų Lietuvos Respublikai, tačiau nėra susijęs su Lietuvos valstybe nuolatiniais faktiniais ryšiais ir nėra integravęsis į Lietuvos visuomenę. Kalbant paprasčiau – nepakanka būti nusipelniusiam „Lietuvos telekomo“ klubui ar Lietuvos krepšinio federacijai - reikia būti nusipelniusiam Lietuvai.
Artūras Račas:

Valdui Adamkui, tiesa, į krepšinio aikštelę bėgti nereikės – rinkimų kampanija juk dabar nevyksta. Tačiau jam artimiausiu metu, atrodo, teks spręsti, ar leisti „Lietuvos telekomo“ krepšinio klube žaidžiančiai amerikietei Katie Douglas tapti Lietuvos Respublikos piliete.

Žiniasklaida rašo, jog pati krepšininkė jau apsisprendė siekti Lietuvos pilietybės ir kad tokiam žingsniui ją skatinanti Lietuvos krepšinio federacija jau turi šalies olimpinio komiteto vadovo pritarimą. Tikimasi, jog krepšinio federacijos pastangas sustiprinti šalies moterų krepšinio rinktinę pasitelkiant į pagalbą „Lietuvos telekomo“ lyderę ir rezultatyviausią Eurolygos žaidėją parems ir Sporto departamento vadovai.

Žodžiu, visi, atrodo, bus už, tad prezidentui beliks tik pasirašyti dekretą, išklausyti savo buvusios bendrapilietės ir visų krepšinį mylinčių Lietuvos žmonių padėkos žodžius ir baigiantis kadencijai su valstybiniu vizitu apsilankyti Kinijoje. Gal net per Pekino olimpiadą, kurioje tikrai dalyvaus Lietuvos moterų krepšinio rinktinė, iškovojusi kelialapį padedant K. Douglas.

Tačiau padėti savo parašą po dekretu prezidentui bus nelengva. Nes norint tai padaryti, tektų ignoruoti Konstitucinio Teismo sprendimą. Tą, kuris padėjo pagrindus buvusio prezidento Rolando Pakso apkaltai.

Nuo tos įsimintinos 2003-ųjų gruodžio 30 dienos jau praėjo nemažai laiko ir daugelis galbūt jau pamiršo, ką tada nusprendė Konstitucinis Teismas, kurio sprendimai yra neskundžiami, neginčijami, o kai kas teigia, net negali būti aptarinėjami.

Galima priminti: Konstitucinis Teismas išaiškino, kad pilietybė, cituoju, „yra valstybės atributas“ ir „paprastai yra suprantama kaip asmens ir valstybės nuolatinis teisinis ryšys“.

Be to, Konstitucinio Teismo nuomone, užsienio valstybės pilietis, prašantis suteikti jam Lietuvos pilietybę išimties tvarka, turi turėti nuopelnų pačiai Lietuvos valstybei, o ne kokiam nors iš jos subjektų. Kalbant paprasčiau – nepakanka būti nusipelniusiam „Lietuvos telekomo“ klubui ar Lietuvos krepšinio federacijai - reikia būti nusipelniusiam Lietuvai.

Ką tai reiškia, Konstitucinis Teismas taip pat išaiškino: „nuopelnais Lietuvai, teismo sprendimu, „laikytina tik tokia asmens veikla, kuria asmuo ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos galios ir jos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo“.

Kai kam, gal net pačiam prezidentui gali atrodyti, jog K. Douglas nuopelnai atitinka aukščiau išvardytus kriterijus.

Tačiau problema ta, jog net ir to nepakanka. Mat Konstitucinio Teismo nuomone, prezidentas, nors ir turėdamas konstitucinę teisę suteikti Lietuvos pilietybę išimties tvarka, negali jos suteikti asmeniui, kuris turi nuopelnų Lietuvos Respublikai, tačiau nėra susijęs su Lietuvos valstybe nuolatiniais faktiniais ryšiais ir nėra integravęsis į Lietuvos visuomenę.

Taigi, nors ir kaip būtų liūdna, tenka konstatuoti, jog Konstitucinio Teismo sprendimas iš esmės užkertą kelią sustiprinti Lietuvos moterų krepšinio rinktinę ir šiek tiek sumažina galimybes siekti kelialapio į Pekino olimpiadą.

Sunkus išbandymas prezidentui, kuriam priklausys galutinio sprendimo teisė. Jam teks rinktis tarp to, ką turime geriausia, to, ką turėjome blogiausia - ir Konstitucijos.

„Politikos apžvalgininko komentaras“ - trečiadieniais 8.35 val. (kart. 11.35 val., 18.35 val.).

Žinių radijas
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Rusija siunta: jos niekintos Baltijos šalys gali užverti vartus į Baltijos jūrą (3)

Ultimatumus NATO aljansui kėlęs ir karą Ukrainoje pradėjęs Rusijos autokratas Vladimiras...

Elektrą pabandę taupyti verslininkai smarkiai nusvilo: teks sumokėti daugiau (1)

Trečiadienį Kauno picerija „Mamma pizza“ pranešė, kad siekiant išvengti nuostolių dėl...

Delfi PliusOtt Tammik

Dėl „beribės Kinijos draugystės“ su Putinu Baltijos šalims trūko kantrybė

„Tai tikrai buvo veiksnys, į kurį atsižvelgėme priimdami sprendimą. Prieš tai pasikonsultavome...

Po rekordinės elektros kainos valandos – skaičiavimai: kiek tokiu metu būtų kainavę įkrauti elektromobilį?

Rekordinė 4 eurų už kilovatvalandę elektros kaina ne vieną elektromobilio vairuotoją privertė...

Štai ką gali netinkamai išmesta baterija: skaudžios pasekmės paliečia ir žmogaus DNR

Nors lietuviai puikiai išmoko surinkti tarą, kitose srityse dar yra kur tobulėti. Vos apie pusė...

Interjero dizainerė įrengė 45 kv.m butą miesto žmogui: interjere paliko reikšmingą žinutę (2)

Pandemija parodė, kaip svarbu turėti patogius ir individualius poreikius atitinkančius namus....

TV3 naujo sezono atidarymo šventėje – būrys išsipuošusių ryškių eterio žvaigždžių

Ketvirtadienio vakarą būryje ištikimiausių draugų TV3 televizija sutiko naująjį savo sezoną....

Karas Ukrainoje. Žiniasklaida: Krymo „vadovybė“ staiga paliko pusiasalį, perkeliami orlaiviai Rusija vėl smogė Charkivui (4)

Ketvirtadienio naktį Rusijos pajėgos galingai atakavo Charkivą – smogta bendrabučiui, kurio...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kokias gėles nešite mokytojoms Rugsėjo 1-ąją?

Mielai parašyčiau apie gėlių kainas, nes prieš mėnesį Vilniuje, Savanorių gėlių turgelyje,...

Rusija skelbia Kaliningrado srityje dislokavusi raketas „Kinžal“ papildyta (4)

Rusija ketvirtadienį perkėlė į Kaliningrado sritį tris karinius lėktuvus, apginkluotus...