Kaip ir reikėjo tikėtis, Izraelio Kneseto pirmininko vieši pasisakymai Lietuvoje sukėlė lietuvių nuomonių potvynį. Ką ir kaip pasakė svečias iš Izraelio komentuojama su pačiomis įvairiausiomis interpretacijomis.
Izraelio Kneseto pirmininkas Reuvenas Rivlinas
© ELTA
Ir vis tik žinant 60 metų senumo istoriją, žinant kas padaryta nepriklausomoje Lietuvoje per pastaruosius trylika metų menant holokausto aukas ir diegiant visuomenėje žydų tragedijos suvokimą, ne tik galima, bet ir būtina aptarti tikrąjį kalbos istorinį kontekstą.

Tai, kad Kneseto pirmininkas teigė, jog Lietuva jau pripažino savo istorinę atsakomybę, be abejonės yra žingsnis į priekį išrišant tarpusavio santykių mazgą. Galima sutikti su tuo, kad "genocidas, atrodo, buvo labai pelningas lietuviams" (ir ne tik jiems, jei kalbėsime, pavyzdžiui, apie tuometinį Vilnių).

Juk net mažame Ukmergės apskrities valsčiuje, kur gyveno vos keliolika žydų šeimų, į naikinimo vietas išsiųstų žydų turtą nuo 1941 m. rugpjūčio dalijosi beveik 5 proc. valsčiaus gyventojų.

Tiesa, pinigai už realizuotą turtą (realizavimu buvo užimtos vietos savivaldybių sudarytos komisijos) buvo pervedami į specialią Vokietijos banko sąskaitą Lietuvoje. Vilniuje žydų turtu (baldais, smulkiu inventoriumi ir pan.), kuris netiko išvežimui į Vokietiją naudojosi savivaldybės įstaigos, jis buvo parduodamas ar perleidžiamas privatiems asmenims ar jų įmonėms.

Tiesa žydų, kaip ir lietuvių verslas, didieji namai buvo atimti jau 1940 metais, pirmosios sovietinės okupacijos metu. Antrosios sovietinės okupacijos metais, jau ir nacių atimtas žydų turtas buvo įteisintas kaip sovietinės valstybės nuosavybė. To nereikėtų pamiršti, kaip ir to fakto, jog Lietuvos valstybė tuo metu buvo netekusi nepriklausomybės.

Ir vis tik teigdamas, kad “vokiečių okupacija - ne pasiteisinimas, o ir lietuvių antisovietiniais jausmais taip pat negalima pasiteisinti”, R. Rivlinas teisus. Mūsų kelias ne teisinimasis, o istorinės skriaudos atitaisymas. Ir jeigu mes save suvokiame kaip tautą, kaip naciją, mums nereikia rodyti pirštu, ką mes turime jausti žvelgdami į žydų tragediją. Faktai apie kelių tūkstančių lietuvių dalyvavimą žudynėse yra neginčijami, o tuometinės lietuviškos visuomenės pasyvumas – nepateisinamas. Likę kaltieji turi būti nubausti, o nuosavybės teisės aukų artimiesiems – atstatytos.

Bet atrodo, kad mes labiau linkę išgirsti iš Izraelio atvykusių svečių pasisakymus, bet nekreipiame dėmesio į mūsų bendrapiliečių žydų nuomonę. 2002 metų Tolerancijos žmogaus atminimo medaliu apdovanota profesorė Irena Veisaitė, vos prieš metus savo pasisakymuose Frankfurto knygų mugės visuomeninių ir politinių diskusijų metu išsakė požiūrį, kad, siekdami dialogo ir savitarpio supratimo, ne tik lietuviai turėtų įsisąmoninti žydų katastrofos mastą, bet ir patys žydai.

Ir visų pirma litvakai, praėjus 60 metų nuo tragiškų įvykių. Ir ne tik kaltinti, bet ir užjausti, suvokti ir lietuvių tautą ištikusią tragediją – sovietinę okupaciją, nepriklausomybės praradimą, trėmimus, kurie pražudė ištisas Lietuvos gyventojų kartas. Profesorė apgailestavo, kad iš kai kurių žydų pusės trūksta šito supratimo. (…) Juk visame pasaulyje buvo budelių, aukų ir gelbėtojų...".

Jei izraeliečiams holokaustas, žydų tragedija yra esminė mūsų tautinio identiteto dalis, tai tie istoriniai kataklizmai (ir nacių, ir sovietinės okupacijų metais), kurie sunkiai užgulė mūsų tautą – paveikė ir mūsų tautinį identitetą. Tikiuosi, kad tai supras ir kalbėjusieji iš aukštų tribūnų. Juk orumas taip pat yra aukščiausia vertybė.

Turėtume tai suprasti, žinoma, neužmiršdami tautos istorinio patyrimo. Ir vadovaudamiesi ne baime, pykčiu, nepasitikėjimu, bet savo orumu, garbingai pripažinti savo tautiečių nuodėmes. Tolerancija, orumo suvokimas reikalauja dvasios ir proto pastangų. Čia nuoskaudų priminimai, senų sąskaitų suvedinėjimas ar abejingumas niekuo nepadės.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių kovoje – intriga: duomenys išsiskyrė (496)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (57)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Trolių taikiniu tapo Grybauskaitė ir Skvernelis: dėl ko įsižeidė mongolai? (91)

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė supyko – pasirašė dekretą, kuriuo įvedamos sankcijos...

„Ryanair“ lėktuve įkaltintus lietuvius papiktino bendrovės elgesys ekspertai įvertino situaciją (1)

Į JAV per Oslą skrendanti Karolina (vardas pakeistas) atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje –...

Policijos rankose – nauji pažangūs greičio matuokliai matys pažeidėją už 2 km (182)

Lietuvos policija iš kompanijos „Eurosec“ nusipirko pirmuosius pažangius nešiojamus...

Pirštu bedė į Rusiją: tai tarsi naujas karinis ginklas (309)

Europos Sąjunga trečiadienį surengė diskusiją apie Rusijos propagandos įtaką Bendrijai ir...

Pamatę, ką žmonės krauna į lesyklas, gamtininkai įspėja: balandėliai ir cepelinai šiukštu netinka (11)

„Pats metas pradėti rūpintis paukščiais. Belieka įsigyti ar patiems pasigaminti lesyklėlę. Ir...

Apdovanojimą už gyvenimo nuopelnus atsiėmusiam Ilgauskui – skambūs LeBrono komplimentai (24)

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Lietuvos laiku išskirtinio pagerbimo sulaukė buvęs...

„Grei anatomijos“ žvaigždė parduoda prabangų namą (14)

Populiaraus serialo „Grei anatomija“ aktorė Ellen Pompeo parduoda savo prabangų namą...

Paviešino, kokių dovanų pernai gavo britų karališkoji šeima: viena atkeliavo net iš kosmoso, pagerbta ir Markle

Nors vestuvės įvyks tik gegužės 19 d., būsimai nuotakai Meghan Markle jau teikiamos dovanos...