Vienaip ar kitaip išgarsėję politikai šmėžuoja ne tik kasdieniuose TV „Dviračio“ epizoduose, bet tampa ir šimtapuslapinių knygų herojais, spektaklių veikėjų prototipais, menininkų darbų objektais. „Laikas“ nutarė pasidomėti pernykščiu „politinės“ kūrybos derliumi. Jis tikrai įspūdingas. Kūrinių likimai – įvairūs kaip ir herojų: vieni garbinami, o kiti atsidūrė nuošalėje.
Rolandas Paksas - karikatūra
© DELFI
Produktyviausias ir universaliausias tarp rašančių politikų, be abejo, europarlamentaras Vytautas Landsbergis, pernai išleidęs bent keturias knygas. Pirmąkart prisistatęs kaip poetas, skaitytojų teismui atidavė sąstingio ir vėlesnių laikų eilių rinktinę „Intermezzo non finito“. Pasirodė ir memuarinių vaizdelių iš jaunystės metų Kačerginėje rinkinys „Bangos, duokit kelią“. Be to, profesorius tebefiksavo įvykius leidiniuose „Sausio 13-oji dokumentuose“ ir „Lukoil prieš Williams“.

Knygynų lentynose pernai atsidūrė ir nauja Ministro Pirmininko Algirdo Brazausko knyga „Apsisprendimas“ – papildytas anksčiau išleistų kuklučių „Lietuviškų skyrybų“ leidimas. Į skaitytojus dienoraščiais, vertinimais, pastabomis paraštėse kreipėsi ir rinkinį „Be nutylėjimų“ išleidęs Prezidentas Valdas Adamkus.

Poreikį atskleisti savo ilgametę patirtį politikoje, įpinant ir asmeninio gyvenimo epizodų, matyt, pajuto ir europarlamentaras Eugenijus Gentvilas. Solidžioje knygoje „Politiko duona“ apie požiūrį į įvarius dalykus jis kalbasi su žurnalistu Sigitu Krivicku. Pastarasis čia yra lygiavertis bendraautoris, nors paprastai politikų patirtis surašę plunksnos meistrai smulkutėmis raidėmis įrašyti vidiniuose puslapiuose – nedaug politikų patys sugeba patraukliai ir sklandžiai reikšti mintis.

To nepasakysi apie filologų šeimoje augusį Seimo narį Andrių Kubilių. Naujoje, net 300 puslapių, politiko knygoje „Kodėl krepšinis Lietuvoje gražesnis už politiką“ surinkta pastaraisiais metais spaudoje pasirodžiusi jo politinė publicistika. Išleistą „teisingu“ laiku (rinkimų išvakarėse) rinkinį knygynuose vargiai aptiksi – iš esmės jis buvo skirtas vietos partinei apyvartai. O knygų su kitų politikos žvaigždžių – Artūro Paulausko ar Viktoro Uspaskich – pavardėmis, matyt, dar teks palaukti. Pirmasis spaudoje apgailestavo nevedąs dienoraščio, o memuarus kurti esą jam dar ankstoka. Antrasis irgi prisipažino „Laikui“, kad atsiminimų nerašo – nėra kada tuo užsiimti, o kitų šiam darbui nesamdąs.

Pretendentai į bestselerius

Politikų knygos arba kitų knygos apie juos pakankamai saugiai jaučiasi knygynų lentynose. Paprastų skaitytojų jos dažnai vertinamos skeptiškai vien dėl išankstinio nusiteikimo prieš politikus ar įsivaizdavimo, kad ir taip viskas aišku: visi vogė, sau pinigus krovė. O jei politikas doras – tai jis tiesiog nuobodus. Tad dažniausiai šios knygos susilaukia nebent politologų ar istorikų dėmesio. Vis dėlto kai kurios iš jų šiemet sugebėjo atsidurti perkamiausių sąrašo viršuje – juk koks nors skandaliukas populiarumui tik į naudą. O triukšmo dėl rašytojo Vytauto Petkevičiaus „Durnių laivo“ tikrai netrūko. 2003-aisiais pasirodęs pirmąkart, pernai buvo išleistas net šeštą kartą, knyga pasiekė 9 tūkst. egzempliorių bendrą tiražą – Lietuvos masteliais tai labai daug.

Nemažai politinės literatūros leidžiančios leidyklos „Versus Aureus“ redaktorė Margarita Dautartienė sakė, kad politikų knygos pernai leistos 1–1,5 tūkst. egzempliorių tiražais, ir tai nėra mažai – šiais laikais net užsienietišką bestselerį rizikinga leisti daugiau kaip 3 tūkstančiais egzempliorių. Tačiau populiarumas turi savo kainą: prieštaringai vertinamo „Durnių laivo“ autorius buvo pasmerktas kolegų – Lietuvos rašytojų sąjunga paskelbė atsiribojanti nuo knygos turinio ir pozicijų, jam teko nekart varstyti teismo, nagrinėjusio V. Landsbergio ieškinį dėl knygoje minimo savo tėvo G. Landsbergio-Žemkalnio atminimo apjuodinimo.

„Kam knyga – tarsi maldaknygė, o kas į teismus duoda. Maniau, jau nauji laikai, pasekiau Havelu, kuris panašiai rašė. Bet, pasirodo, apsirikau – teisybę rašyti pas mus dar per anksti“, – svarsto šiandien rašytojas, lyg ir besigailintis to, ką rašęs, gal ir pavadinimas buvęs per piktas. Vis dėlto V. Petkevičius jau rašo antrą dalį, pavasariop gal atiduos leidyklai. Tik šįkart jau būsiąs atsargesnis – gal iš pavardžių po raidę išims „dėl teisėjų“.

Paksiada

Į skaitomiausių sąrašą pernai pateko dar keletas su politika ir politikais susijusių leidinių. Skaitytojus sudomino pikantiškas detales iš tarybinių laikų elito ir dabarties veikėjų gyvenimo pateikianti Goda Ferensienė knygoje „Vakar ir šiandien“. Gerai perkama ir nepigi – per 25 Lt kainuojanti žurnalisto, nušalintojo Prezidento Rolando Pakso patarėjo Edmundo Ganusausko knyga „Taikinys Nr. 1“, kuria autorius siekė atskleisti kitokį požiūrį į R. Pakso apkaltą ir parodyti žiniasklaidos neatspindėtas aplinkybes. Tiesą sakant, su neregėtu politiniu skandalu atsirado gausybė aiškinamosios literatūros: skandalui prasidedant pasirodė politologo R. Lopatos ir žurnalisto A. Matonio studija „Prezidento suktukas“, papildyta su skandalu susijusiais dokumentais pataikė tiesiai į dešimtuką.

„Paksizmo“ reiškinį ėmė nagrinėti ir žurnalistas bei politikos apžvalgininkas Virginijus Savukynas knygoje „Maištininko mitologijos. Rolando Pakso įvaizdžiai“. Žinant tuomet paviešintų ir tiesiog klasika tapusių skandalo herojų pokalbių populiarumą net keista, kad neatsirado, pavyzdžiui, kokios nors R. Pakso–J. Borisovo „Dialogų“ knygos. Bet, jei kalbėsime rimtai, šioje istorijoje yra dar daug mįslių, tad peno būsimiems rašytojams užteks. Jeigu tik jie nesusidomės aktualesniais herojais.

Iš politinės – į teatro sceną

R. Pakso asmuo, laikysena, simbolių pomėgis, spalvinga biografija bei lemtis balansuoti tarp šlovės ir nuosmukio, sugebėjimas net tris kartus atgimti, anot vieno politiko, kaip feniksui iš pelenų, traukia ne tik rašytojų, bet ir teatralų dėmesį. Juk ko vertas vien dramatiškas tada dar prezidento įžengimas į priešo bastioną – Seimą – vykstant apkaltai. R. Pakso asmenį ir manieras dar 2001-aisiais kurdami spektaklį „Oidipas karalius“ omenyje turėjo O. Koršunovo teatro žmonės (tuomet kaip tik vyko skandalas dėl sutarties su „Williams“).

Pasak teatro literatūrinio skyriaus vedėjo Ervino Koršunovo, vėliau personažas ėmė panašėti į Artūrą Zuoką – tad Oidipe vieni galėjo įžiūrėti R. Paksą ir tragiška jo veiklos atomazgą, kiti – šlovinamą ir koneveikiamą Vilniaus merą, o šiandien gal jau tapatins su Viktoru Uspaskich. „Oidipas karalius“ sėkmingai gyvuoja, o štai nušalintojo prezidento padėtį bandžiusiam interpretuoti jaunam režisieriui Albertui Vidžiūnui nepasisekė – Kauno dramos teatre pastatytus Aristofano „Debesis“ (repetuojant kaip tik vyko batalijos Konstituciniame Teisme) ištiko vaidinimo herojaus likimas – motyvuojant prastu lygiu spektaklis išbrauktas iš repertuaro.

LNK pasisekė „suskelti“ visai neblogą „Pakso nuotaką“, kurią įvardijo „pirmuoju politiniu miuziklu“. Nesnaudė ir dailininkai. Pavyzdžiui, „Vartų“ galerijoje pernai vykusioje parodoje „21a. portretas“ irgi buvo galima pamatyti įvairiai – su švelnia ironija ir gan sarkastiškai – pavaizduotus politikus. Praėjusieji metai tikrai buvo šių herojų – ir pagal įvykių, ir pagal skandalų gausą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1866)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Siunčia žinią žemę pirkusiems neteisėtai – nori ją atimti (178)

Kai paaiškėjo, kad realiai žemės saugikliai neveikia ir agroverslo grupės sėkmingai superka...

Dalijosi idėjomis, kaip švęsti Lietuvos jubiliejų: tai patirsime tik kartą gyvenime pildoma (42)

Lygiai po mėnesio – Vasario 16-ąją Lietuva švęs atkurtos Lietuvos 100-ąjį gimtadienį. Ta...

Lietuvos banką papiktino kai kurios automobilių draudimo kainos (12)

Draudimo bendrovių veiksmus, transporto priemonių valdytojams pasiūlant išskirtinai aukštas...

Rusijos kaime – 62 laipsnių šaltis papildyta (72)

Čia sausį neretai atšąla iki 50 laipsnių šalčio, o vos išėjus į lauką apšerkšnija vietos...

Juknevičius: tikrai nesiruošiu miegoti specialiai DELFI iš Saltos

Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis vis dar yra tas ekipažas, kuris Dakaro ralyje pasiekė...

Naujasis Skvernelio kancleris startuoja su algos priedu už net nepradėtą darbą (203)

Nuo trečiadienio, sausio 17 dienos, Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės kancleriu pradeda...

Neįtikėtina nuojauta: dingusį sužeistą sūnų surado pasamdęs sraigtasparnį (2)

Australijoje vieno nepilnamečio, kuris pateko į avariją ir 30 valandų praleido įstrigęs savo...

Kaip metų spalvą prisijaukinti namuose?

„ Pantone Color Institute“ kasmet paskelbia spalvą, kuri bus dažniausiai matoma mados...

Skausmo draskomą moterį medikai gydė tarsi akli (13)

Jungtinės Karalystės gyventoja po 6 metus kęsto skausmo nutarė nepaklusti gydytojų...