Prezidentas pasiūlė savo paramą telkiant politinių partijų paramą pensijų sistemos reformai. Tai paprasčiausiai reiškia, jog ir tarp valdančiosios koalicijos narių nėra bendro sutarimo dėl šios svarbios reformos.
Seimas
© DELFI
Žinoma, pirmiausiai nėra sutarimo tarp valdančiųjų partijų Lietuvoje, kaip techniškai vykdyti pensijų reformą Lietuvoje. Be to, tokia Prezidento iniciatyva reiškia, kad valdančioji koalicija nesurinktų reikiamo kiekio balsų, kuriais turėtų pritarti pensijų reformos eigai, o tai rodo, kad tarp socialdemokratus ir Naująją sąjungą atstovaujančių Seimo narių yra visokiausių nuomonių. Tai aiškiai matėsi ir tuomet, kai dar iki Vyriausybės sprendimo dėl pensijų sistemos buvo ginčijamasi, kaip šią reformą vykdyti – ar iš karto įgyvendinti trijų ramsčių reformą, ar iš pradžių pabandyti “pažaisti” su savanorišku draudimu, kuris vienas atskirai tikėtina nebūtų davęs norimo efekto.

Todėl iš tikrųjų politinio sutarimas pensijų reformai įvykdyti yra būtinas. Ir būtinas ne tiktai valdžioje esančių partijų, bet ir tų, kurios nėra valdančiosios, bet galbūt kada nors pretenduoja jomis tapti.

Pensijų reforma nėra metų ar dviejų reforma – jos sėkmė priklauso nuo per sekančius 20 – 30 metų vyrausiančių politinių tendencijų. Kadangi Vyriausybė nusprendė šią reformą pradėti 2004 m., todėl būtinas sutarimas ir tarp dar šios kadencijos Seimo narių. Bet dar svarbiau, kad ir 2004 m. perrinktas Seimas lygiai taip pat vertintų pensijų reformą. Bet koks pozicijos, ar opozicijos žingsnis “į šoną” gali reformą visiškai sugriauti.

Reformą gali sugriauti ir taip mėgstama Seimo praktika – dabar priimti įstatymo griaučius, o jau įstatymui veikiant jį kartas nuo karto papildyti, pataisyti, ištaisyti ar pakoreguoti. Reforma turėtų būti priimama įstatymų paketu, kurio vėliau nereikėtų koreguoti iš esmės. Kaip teigia pensijų reformos strategai, tokia reformą turi būti išbaigtai, - priešingai, geriau jos apskritai nevykdyti.

Turint galvoje Lietuvos partijų tradicijas tik patekus į Seimą imti keisti visus iš eilės įstatymus, kurie neatitinka šių partijų “politinių nuostatų”, būtinas ypatingai stiprus politinių partijų sutarimas ir konsensusas. Tiesa, atrodė, kad toks sutarimas buvo pasiektas konservatorių kadencijos pabaigoje, kuomet buvo inicijuotas partijų susitarimas, kuriuo dauguma Lietuvos partijų patvirtino savo pritarimą ruošiamai pensijų reformai. Tačiau dabar pasirodė, kad iš tikrųjų toks partijų susitarimas buvo nieko vertas – prasidėjus naujai Seimo kadencijai buvo pradėta ieškoti naujų reformos kelių.

Politinis sutarimas yra būtinas numatant finansavimo šaltinius, kurie, beje, turi būti tęstiniai, t.y. atėjęs naujas Seimas negali pasakyti, kad pinigai naudojami netikslingai. Dar prieš prasidedant pensijų reformai turi būti aiškiai reglamentuotas fondų valdymas, sukurta informacinė sistema – t.y. visas įstatymų leidybos procesas.

Todėl šiuo metu ekspertų darbas kuriant ir projektuojant reformą gali būti vertinamas kaip žymiai lengvesnis, nei bandant suartinti politikų pozicijas.

Juo labiau, kad kol kas Lietuvoje akcentuojami pensijų reformos privalumai, tačiau lygiai tiek pat yra ir tokios reformos trūkumų, kuriuos anksčiau ar vėliau vis tiek teks apsvarstyti – tiek ir ekspertams, tiek ir politikams.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (61)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (352)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (9)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (845)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (38)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (62)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (851)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (64)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (4)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...