Seimo vicepirmininkas, Europos reikalų komiteto vadovas Alfredas Pekeliūnas neigiamai vertina kai kurių Lietuvoje išrinktų Europos Parlamento (EP) narių kritiką Rusijos atžvilgiu. Jo manymu, su šia šalimi reikėtų palaikyti draugiškus santykius, o Lietuva net galėtų tapti tarpininkė tarp Rusijos ir Europos Sąjungos (ES).
Alfredas Pekeliūnas
© ELTA
"Kai kurie europarlamentarai Rusijos atžvilgiu reiškia negatyvią poziciją, esą ji vos ne pagrindinis priešas. Kiti, daugiau atstovaujantys verslininkų interesams, mano, kad su Rusija turėtų klostytis normalūs santykiai, pagrįsti pagarba, o ne šios šalies noru užimti Lietuvą ekonomiškai", - po pirmadienį vykusio Europos reikalų komiteto susitikimo su EP nariais sakė A. Pekeliūnas.

Jis priminė, kad ES šiuo metu "deda didžiules pastangas", kad klostytųsi draugiški santykiai su Rusija. Lietuva, anot komiteto pirmininko, galėtų tapti tarpininke tarp šių dviejų pusių. Kuo galėtų pasireikšti tarpininkavimas, A. Pekeliūnas teigė kol kas nežinąs - tai priklausytų nuo iškylančių interesų.

Bene dažniausiai Rusijos valdžios institucijų veiksmus kritikuoja EP narys konservatorius Vytautas Landsbergis. Seimo vicepirmininkas patikino negalįs nei šiam, nei kitiems europarlamentarams nurodyti, ką kalbėti. Tačiau, pasak A. Pekeliūno, kritiška nuomonė neturėtų būti pateikiama kaip Lietuvos pozicija.

Į Europos reikalų komiteto posėdį Lietuvoje išrinkti EP nariai buvo pakviesti siekiant aptarti glaudesnį komiteto ir europarlamentarų bendradarbiavimą bei keitimąsi informacija.

Kai kurie parlamentarai pageidauja gauti ir įslaptintą informaciją apie Vyriausybės rengiamą poziciją dėl siūlomų priimti ES teisės aktų.

Europarlamentarai pakartojo pasigedę aiškios Lietuvos pozicijos dėl derybų su Turkija dėl narystės ES pradžios ir sukritikavo užsienio reikalų ministro Antano Valionio pareikštą nuomonę šiuo klausimu. Ministras gruodžio pradžioje, likus savaitei iki ES viršūnių susitikimo, pareiškė, jog Lietuva pritaria ketinimams pradėti derybas su Turkija dėl narystės bloke, tačiau nesiūlo jas baigti šiai šaliai palankiu sprendimu. Šiame susitikime ES lyderiai sutarė šių metų spalio 3 dieną pradėti stojimo derybas su Turkija, tačiau nenurodė, ar jos turėtų baigtis šios šalies įstojimu į bloką.

"Jei keičiama ES koncepcija, tegul apsisprendžia Seimas, o ne vienas ministras. Europos reikalų komitetas turėjo parengti poziciją", - piktinosi EP narys socialdemokratas Aloyzas Sakalas. Jis sukritikavo net sprendimą pradėti derybas su musulmoniška šalimi, įspėdamas, kad ateityje "Viduržemio jūra gali tapti ežeru ES viduje".

Anot Darbo partijos nario Šarūno Biručio, kuris vienintelis iš Lietuvos atstovų priklauso Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos bei Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komitetams, mūsų šalies pareigūnams ne itin rūpi, kokį poveikį Lietuvai turės vienas ar kitas ES dokumentas. Jis paprašė, kad bent Seimo nariai domėtųsi svarstomų dokumentų projektais ir ar būtina socialinė bei ekonominė poveikio analizė.

Kitos Darbo partijos atstovės Danutės Budreikaitės teigimu, Lietuvos pozicijos nesigirdėjo, pavyzdžiui, svarstant vadinamąją cukraus reformą ir Paslaugų direktyvos projektą. Pastaroji, pasak europarlamentarės, mūsų šaliai svarbi, nes, be kita ko, ragina apriboti laisvą paslaugų judėjimą medicinos srityje.

A. Pekeliūnas pripažino, kad dabar galiojantys įstatymai pakankamai smulkiai apibrėžia, kaip turi būti suteikiama informacija EP nariams, tačiau esą nepakankamai apibrėžtos pareigūnų atsakomybės ribos ir ne visoms funkcijoms atlikti paskirti žmonės.

Tačiau Europos reikalų komiteto pirmininkas patikino, kad artimiausiu metu esama keitimosi informacija sistema bus dar labiau patobulinta, atsižvelgus į europarlamentarų pageidavimus.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (223)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (136)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (300)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (178)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (28)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (5)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (14)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...

Prisipažinti ar nuslėpti: ką daryti, jei buvote neištikimi? (9)

Taigi, tai įvyko. Galbūt, tas kitas buvo labai seksualus, o ta, kita moteris, gerai suprato, koks...

Nepilnamečių paauglių gaujos istorija atskleidė seną tiesą – vaikų auginimas yra darbas (5)

DELFI paskelbtas straipsnis apie sunkiai įsivaizduojamą paauglių mergaičių žiaurumą Alytuje,...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (25)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...