aA
Išsiplėtusios Europos Sąjungos (ES) valstybių piliečiams, keliaujantiems po bendrijos šalis, nebėra būtina pasiimti pasą - užtenka turėti asmens tapatybės kortelę. Tačiau visiškai panaikinta sienų kontrolė bus ne anksčiau kaip 2006 metų pabaigoje, skelbia tinklapis "EurActiv".
© ELTA
Po gegužės 1 dienos ES šalių piliečiai gali laisvai judėti prasiplėtusioje bendrijoje, pasienio kontrolės punkte užtenka parodyti asmens tapatybės kortelę arba pasą. Naujųjų narių piliečiams, norintiems būti kitoje ES valstybėje ilgiau nei 90 dienų, nebereikia gauti vizų. Tačiau kai kuriose šalyse ilgiau apsistojantys užsienio piliečiai turės gauti leidimą gyventi.

Penkiolika senųjų ES valstybių narių nepanaikins pasienio kontrolės punktų tol, kol neįsitikins, kad naujosios narės gali pačios apsaugoti savo rytines sienas. Tam tikrą laiką sienų kontrolė išliks ir tarp pačių ES naujokių.

Naujosios narės tikisi, kad sienas bus galima panaikinti 2006 metais. Tačiau ES Taryba sprendimą dėl pasienio kontrolės panaikinimo priims tik po atidaus patikrinimo, įskaitant nacionalinių ekspertų įvertinimus. Kiekviena nauja narė bus vertinama atskirai.

ES teisingumo ir vidaus reikalų komisaro Antonio Vitorino atstovas Pietro Petrucci (Pjetras Petručis) pareiškė, kad "pasienio kontrolė tarp 15 senųjų ir 10 naujųjų narių išliks bent jau iki 2006 metų pabaigos", o panaikinta bus tik tada, kai bus įvykdytos visos sąlygos, tokios kaip galimybė naudotis Šengeno informacijos sistema.

Naujosios narės galės gauti 335 mln. eurų paramą iš 2005 metų ES biudžeto išorinių sienų kontrolei stiprinti, kad būtų užkirstas kelias galimam narkotikų, ginklų ir nelegalių imigrantų srautui iš buvusios Sovietų Sąjungos valstybių.

ES kovos su nusikalstamumu institucijos baiminasi, kad Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija, Vengrija ir Slovakija nėra pasirengusios visiškai išorinių sienų kontrolei. Didžiausią nerimą kelia pasienio su Rusija, Baltarusija ir Ukraina kontrolė. Daroma prielaida, jog Rusijos nusikalstamosios grupuotės gali įsitvirtinti Baltijos valstybėse, nes dviejose iš jų - Latvijoje ir Estijoje - gyvena didelės rusų bendruomenės.

Vengrijoje, esančioje prie pietinės ES sienos, didžiausią nerimą kelia prekyba žmonėmis - daugiausia moterimis. Policijos skaičiavimais, keletas tūkstančių moterų kiekvienais metais yra pervežama per Vengriją iš kaimyninės Rusijos, Ukrainos, Kroatijos ir Serbijos. ES naujokių pareigūnai pripažįsta, kad yra problemų dėl korupcijos, narkotikų kontrabandos ir augančios nelegalios prekybos ginklais.

ES lyderiai nutarė, kad kuriamos agentūros, atsakingos už ES išorinių sienų kontrolę, būstinė bus įkurta vienoje iš naujųjų valstybių narių, nes šios valstybės bus atsakingos už išorinių sienų kontrolę. Turimomis žiniomis, Slovėnija, Estija, Vengrija, Malta, Lenkija ir Slovakija pareiškė norą įkurti tokią agentūrą.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ukrainos kariuomenės karininkas: rusai į Ukrainą važiuoja kaip į safarį – pašaudyti į „chacholus“ (163)

Atskridus į Kijevą tai, kad šalis kariauja, galima įtarti dėl sugriežtintos patikros oro uoste...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (15)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

Įstrigusi auklėtinių pažanga Jasikevičiaus mintis sugrąžino į vasarą (49)

„Aš jau kartosiuosi“, – pats žurnalistus perspėjo Šarūnas Jasikevičius. Kauno...

Orai: nesušalkite, atkeliauja šlapdriba (4)

Po žiemiškos šeštadienio nakties kuklios 7 °C šilumos įdienojus sulauks tik pajūrio...

Sunkiai suvokiamas atvejis: penkiametė tapo mama (68)

1939 metais Liną Mediną motina nuvežė į Peru esančio Pisko miesto ligoninę. Iš atokiame...

Apmaudus vakaras Kaune: pratęsimą išplėšęs „Žalgiris“ jame nesulaikė Pangoso ir krito prieš „Barcą“ (592)

Penktadienio vakarą kovos lauke Nemuno saloje susigrūmė dvi šlovingą istoriją turinčios...

Visi rodikliai – į vieną pusę: kodėl moterys Lietuvoje nebenori gimdyti (575)

Visame Vakarų pasaulyje moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Ne išimtis ir Lietuva . Pernai...

Unikauskas rekomenduoja: valgykite šią košę kasdien – kilogramai tirps, sveikata gerės (123)

Ir žmonės, sergantys virškinimo trakto ligomis, ir moterys, norinčios numesti svorio, ir kareiviai...

Po žvėriško „bachūrų“ išpuolio Alytuje – dar daugiau detalių: kas iš tiesų įvyko kalėjime (114)

Laikinasis Alytaus pataisos namų direktorius neigia, kad kaliniai žiauriai sumušė ir perpjovė...

Pešičius atskleidė, kuriuos „Žalgirio“ žaidėjus medžiojo labiausiai

Atrodė, kad Svetislavui Pešičiui nuo krūtinės nusirito akmuo – į spaudos konferenciją po...