Lietuvoje besilankantis buvęs Europos Sąjungos derybininkas su Lietuva Andersas Henrikssonas teigia, jog Europos Sąjunga, jau pradėdama derybas su valstybėmis kandidatėmis, buvo nusistačiusi griežtą derybų strategiją, todėl tas nuostatas buvo labai sunku paveikti ar pakeisti.
Tiktai pasibaigus deryboms galima pradėti vertinti, ko pasiekė Lietuvos derybininkai, ir skaičiuoti, ką iš viso to gali gauti Lietuva. Ir šiuo atveju nekalbu tiktai apie kvotas ir pinigus, bet ir apie tai, ko vis globalėjančiame pasaulyje Lietuva iš derybų galėjo pasimokyti.

Pirmiausiai reikia pripažinti, kad derybos buvo puiki mokykla šalies valdininkams, - būtent nuo jų sprendimų efektyvumo ir pateikiamos informacijos srauto iš esmės priklausė visa derybų sėkmė. A.Henrikssonas pripažino, jog didžiausio iššūkio sulaukė valstybės institucijų koordinavimo sistema – tai buvo viena iš silpnesnių Lietuvos vietų. Tačiau tuo Lietuva tikrai neišsiskyrė iš kitų kandidačių.

Dabar galima pagalvoti, kaip sukauptą derybinę patirtį panaudoti. Paprastai tariant, ją galima “parduoti”. Kadangi ES plėtros procesas nepasibaigė dešimčia naujų kandidačių, už durų stovi dar kelios, o ateityje jų gali būti ir daugiau, lietuvių patirtis gali praversti ir kitoms valstybėms, juo labiau, kad Lietuvos derybininkai turi specifinę patirtį.

Antra, galima įvertinti, jog Lietuvos interesų grupės nėra tokios stiprios, kaip įprasta manyti. Ir nors per derybas bent jau žemdirbiai mėgino susikooperuoti su kitų kandidačių žemdirbiais ir paspausti Europos Komisiją ir ES nares, tačiau šis spaudimas nebuvo veiksmingas.

Beje, tai nėra vien tiktai derybininkų bėda, nes pačios interesų grupės turi būti suinteresuotos apginti savo interesus ir gauti naudingus sprendimus bendrojoje rinkoje. Interesų grupių parama ir spaudimas gali būti labai svarbus ir Lietuvos kaip ES narės veikloje, kadangi naujoji ES tiktai formuojasi, o teisė pasisakyti, jau nekalbant apie galimybes daryti įtaką ir apginti savo interesus, yra labai svarbi.

Trečia, regioninis bendradarbiavimas ES viduje, atrodo, įgaus vis didesnį pagreitį, todėl, ieškant savo vietos tarp 25 valstybių, reikėtų nepamiršti ne tiktai savo artimiausių kaimynių, bet ir turinčių panašius interesus ES narių. Buvusių kandidačių sąjunga, kaip panašias problemas turinčio bloko, gali ir nepavykti, kadangi į tokį bendradarbiavimą nelabai įsipaišo Lenkija.

Per derybas Lenkija buvo kaip siena, už kurios būrėsi likusios kandidatės. Tačiau įvertinant Lenkijos derybinį svorį ir įtaką, atrodo, jog toliau ši valstybė bendrų sąlyčio taškų ieškos su didžiausiomis ES valstybėmis. Vis dėlto kurį laiką bendra kandidačių problematika gali ir išlikti. Todėl reikės ieškoti vienijančių problemų ir naujų bendradarbiavimo formų. Juo labiau, kad ES konstitucijos projekte numatytas regioninio bendradarbiavimo skatinimas.

Neverta abejoti ir tuo, kad kol kas Lietuvai yra numatytas periferijos vaidmuo – didelės organizacijos užkampis. Tiesa, toks užkampis turi ir savų privalumų – daugiau lėšų sienų apsaugai, specialios programos bendradarbiavimui su kaimynais. Tačiau Lietuvos specifika – Kaliningrado bei Ignalinos AE klausimas – gali paversti šį užkampį išskirtinio susidomėjimo regionu. Tam būtinas profesionalumas, atitinkama strategija ir pačių gyventojų noras.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (41)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (286)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (740)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (1)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (48)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (660)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (47)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...

Atkartokite Meghan Markle stilių šiais 6 klasiškais deriniais (2)

Turbūt daug kas pavydi merginai iš Kalifornijos, neilgai trukus tapsiančiai britų karališkosios...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (348)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...