aA
Garsaus lietuviškųjų politinių įvykių romano „Durnių laivas“ autorius V. Petkevičius ne taip seniai šitaip apibrėžė mūsų gyvenseną: po Prezidento R. Pakso apkaltos visi vaikštome apsispjaudę. Problemos, kurios atsiskleidė yra visuotinės, po visko ištarė VSD generalinis direktorius M. Laurinkus, ir nepašalinus Lietuvos politinio gyvenimo ydų, gali pasikartoti nauji sukrėtimai.
Apsispjaudymai (tu padarei taip, o tu – šitaip) vis labiau įsibėgėja ir į paviršių iškelia baisų antkrytį. Su jo padariniais bendrapiliečiai tarytum buvo apsipratę ir netekę vilties ką nors pakeisti: kas mirė – numirė, kas liko – išliko. To antkryčio tikrasis vardas – korupcija. Nelyginant A. Kamiu „Maro“ epidemija. Skirtumas tik toks, kad iš epidemijos apimto Orano piliečiai niekur negalėjo išvykti, o iš Lietuvos (jeigu turi kokių nors resursų) gali būriais sprukti.

Išplitęs valdžios pareigūnų ir privataus sektoriaus korupcijos tinklas – pati grėsmingiausia politinio gyvenimo yda. Kur pirštu dursi, ten pataikysi. Žemėtvarka, prekyba, medicina, nekilnojamas turtas ir statybos, nacionaliniai parkai ir rekreacinės zonos... Atstumtieji, nuskurdintieji arba tiesiog normalūs piliečiai sukrėtimų gal ir nenori, tačiau teisybės jausmą išsaugojo. Ir laukia, kas bus toliau?

Teisėsaugos horizonte lyg ir ryškėja „Williams International“ su „Mažeikių nafta“ ir „EBSW“. Galbūt iš tikrųjų prasidėjo Lietuvos apsivalymas?

Vyrai ne tik apsispjaudė, bet rimtai kibo vienas kitam į atlapus. Baigia darbą ir netrukus pateiks išvadas V. Greičiūno vadovaujama Seimo „Laikinoji komisija akcinės bendrovės „Mažeikių nafta“ privatizavimo aplinkybėms ištirti“. Tai dabartinės Seimo daugumos smūgis konservatoriams dėl sutarties su „Williams International“ pasirašymo ir šios kompanijos veiklos Lietuvoje padarinių. Konservatorių iniciatyva neseniai sudaryta Seimo laikinoji komisija 1993-1995 m. klestėjusio „EBSW“ koncerno nusikaltimams bei „EBSW“ ir LDDP, dabartinės socialdemokratų partijos forposto, santykiams ištirti.

Pirminėse V. Greičiūno komisijos išvadose pažymima, kad „Mažeikių naftos“ privatizavimo aplinkybes tyrusi komisija nesiėmė vertinti galimo pareigūnų veiksmų prieštaravimo Konstitucijai, Seimo statutui, kitiems įstatymams, tačiau konstatuoja, kad kai kurių pareigūnų sprendimai galėtų būti traktuojami kaip nesuderinami su duota priesaika.

Kaip reaguos Seimas ir ypač jo dauguma? Ar bus sudaroma kita komisija Konstitucijos, Seimo statuto pažeidimams ir priesaikos sulaužymui nustatyti? Juk vien tai, kad kompanija „Williams International“, neužsitikrinusi naftos žaliavos tiekimo iš Rusijos, siekė sutarties su „Mažeikių nafta“ ir jai be konkurso buvo pritarta – tik patiems sutarties signatarams ir jos patronams suprantama afera.

Šiame kontekste gal ir kiek netikėtai pasigirdo Seimo pirmininko pavaduotojo, socialdemokrato V.P. Andriukaičio balsas. Po ilgo laiko šis politikas sugrįžo prie Lietuvos vidaus reikalų. Gerai išmanydamas Lietuvos energetikos užkulisius, jis viešai apkaltino „Williams International“ kompaniją korupcija! Ar nebus V.P. Andriukaitis vėl ką nors pasakęs ne taip, kaip reikia.

Juk A. Kamiu „Maro“ daktaras Bernaras Rijė prieš epidemiją sėkmingai pradeda kovoti tik tada, kai oficialiai ji pripažįstama egzistuojanti ir kai yra bendras visų kovojančių jėgų sutarimas ir atsakomybė. Socialdemokratų ir konservatorių „apsispjaudymai“ dėl padarytų žalų Lietuvai gali pasibaigti kaip dviems ožiams ant liepto. Pasibadys pasibadys ir abu nueis savais keliais, nes nė vienas nenori atsidurti šalto vandens gelmėje.

Didesnė tikimybė, kad ką nors nuveiks Lietuvos teismai, pradėję nagrinėti buvusių Vyriausybės narių galimą piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi pasirašant „Mažeikių naftos“ ir „Williams International“ sutartis ir baudžiamąsias bylas dėl „Mažeikių naftos“ turto iššvaistymo ir grobstymo.

Apskritai dabar rinkimų šou (t.y. vaidinimų) metas. Ir piliečiams reikia būti itin atidiems ir budriems. Kad bent metams baigiantis sanitarinė aplinka pagerėtų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvertino rusų istoriko grasinimus apie branduolinį smūgį Lietuvai: taip Rusija ir pasiekia savo tikslą

Lietuvai ir Lenkijai iki šio rudens Baltarusija smogs branduoliniais ginklais, tada šalis...

Blokuodama Rusijos propagandą Lietuva iškėlė per sunkų vėzdą: sugaišo pusmetį, o nelegalios paslaugos jau vėl veikia

Lietuva pirmą sykį ištraukė IP blokavimo vėzdą, plačiai taikomą Kinijoje – sugaišo pusmetį...

Lietuvoje gyvenančius rusus ima panika: greitai mums čia nebeliks vietos (49)

Rusijos opozicijos atstovai, Lietuvoje gyvenantys rusai ir baltarusiai prašo Seimo apsigalvoti dėl...

Pasipiktino Seimo užmoju dėl darbuotojų iš Baltarusijos: mes einame absurdo link (19)

Seimui linkstant priimti įstatymą, kuriuo būtų uždrausta Rusijos ir Baltarusijos piliečiams...

Neramumai Čečėnijoje: skelbiama apie saugumo pajėgų dislokavimą, atvyko Kadyrovas

Čečėnijos Gudermeso mieste nežinomi užpuolikai apšaudė rajono policijos nuovadą, pranešama,...

Parengė Agnė Keizikienė

Ilja Laursas pasakė, kur geriausia šiandien investuoti pinigus: vienai sričiai prognozuojamas augimas (7)

Pinigai daugeliui šiandien yra galvos skausmas. Kainos ir palūkanos auga, o atlyginimai su jais...

Karas Ukrainoje. Mūšyje dėl Bachmuto – akivaizdus lūžis Ukrainos pajėgos smogė okupantams Melitopolyje

Jau ne vieną mėnesį besitęsiantys arčiausi Rusijos ir Ukrainos mūšiai dėl Bachmuto ,...

Pasakė, kada ir kuria kryptimi prasidės karo Ukrainoje proveržis

Rusijos prezidento Vladimiro Putino generolai liepė vėl atakuoti Ukrainos miestus. O ukrainiečiai...

Tokia byla Lietuvoje pirma: teismas nurodė, kas gali atlikti „grožio injekcijas“

„Grožio injekcijoms“ grožio salonuose padėtas taškas – baudžiamojoje byloje pirmą kartą...

Gediminas Kirkilas. Į dvidešimtuosius narystės NATO metus

Nepaisant nuolat kylančių įvairiausių grėsmių šalies saugumui, mūsų aukščiausi už krašto...