Nepasisotinę ekologiškai švariu dietiniu iškilmingos baigiamosios vakarienės valgiu išsipustę ponai ir damos ilgomis suknelėmis kirto keptas dešreles tiesiog prie Stokholmo gatvės kioskelio.
Nobelio premijų įteikimo ceremonija
© "Lietuvos žinios"
Nobelio apdovanojimų ceremonija - toli gražu ne "Oskarų" iškilmės. Čia niekam nereikia drebančia širdimi laukti, kieno vardas bus perskaitytas atplėšus voką. Šių metų laureatai paaiškėjo dar spalio mėnesį. Priminsime, kad premijas Švedijos sostinėje Stokholme šiemet gavo:

* amerikietis Lelandas H.Hartwellas ir anglai Timothy Huntas bei Paulas M.Nurse'as (fiziologijos ir medicinos nominacija). Šie mokslininkai pagerbti už galvos smegenų auglių tyrinėjimus molekuliniu lygmeniu - tai padės anksti diagnozuoti vėžį;

* JAV mokslininkai Williamas S.Knowlesas, Barry Sharplessas ir japonas Ryoji Noyori (chemija). Jie sukūrė vaistus Parkinsono ligai gydyti, taip pat nekenksmingus antibiotikus ir širdies preparatus;

* amerikiečiai Ericas A.Cornellas ir Carlas E.Wiemanas bei vokietis Wolfgangas Ketterle'as (fizika). Jiems pavyko išgauti naują materijos būvį - vadinamąjį Bose-Einsteino kondensatą, t.y. skysto pavidalo šviesą;

* dar 3 amerikiečiai George'as A.Akerlofas, Michaelas Spence'as ir Josephas E.Stiglitzas (ekonomika) sukūrė matematinį metodą rinkos situacijai analizuoti;

* Trinidade gimęs rašytojas V.S.Naipaulas (literatūra). Naujausias jo romanas "Virš tikėjimo" nagrinėja islamo fundamentalizmą. Bene prestižiškiausia Nobelio taikos premija, kitaip nei visos kitos, teikiama Norvegijos sostinėje Osle. Tokia buvo šio apdovanojimo steigėjo Alfredo Nobelio valia. Norvegijos Nobelio komitetas taikos premiją skyrė Jungtinėms Tautoms ir JT vadovui Kofi Annanui.

Milijonai

Iškilmių organizavimui Stokholme išleista apie pusantro milijono dolerių (6 mln. Lt) Švedijos biudžeto, o tai dvigubai daugiau, negu prireikdavo iki šiol. Dar apie pusę milijono (2 mln. Lt) "pamėtėjo" įvairūs rėmėjai. Bilietas į renginį kainavo 180 dolerių (720 Lt). Nobelio premijų teikimo ceremonija vyksta laikantis griežtų taisyklių. Į Stokholmo koncertų salę susirenka visa aukštuomenė, atvyksta karaliai, princai ir princesės. Kvietimai - vardiniai, turintys trigubą apsaugą, kad jokie nepageidaujami žmonės nekištų nosies.

Frakai

Ponai privalo vilkėti frakus, ponios - vakarines sukneles, pageidautina šviesių atspalvių. Pati garbingiausia vieta - Švedijos karalienei Silviai iš dešinės. Iš kairės sėdi jos vyras Švedijos karalius Carlas Gustafas XVI. Laureatas privalo nusilenkti 3 kartus: karaliaus šeimai, Švedijos mokslų akademijai ir salei. Tada turi prieiti prie rato centre, pažymėto raide "N", bet ne anksčiau ir ne vėliau kaip karalius.

Beje, dėl frakų vertėtų paminėti tokią pikantišką detalę: 2000 m. laureatui iš Rusijos ėoresui Alferovui fraką pasiuvo niekam nežinoma Ivanovo miesto firmelė. Ž.Alferovas buvo apdovanotas už nuopelnus fizikos srityje, o jo žmona per pokylį pripažinta pačia elegantiškiausia iš visų "nobeliečių" žmonų. Alferovus ir šiemet galėjai matyti tarp kviestinių svečių.

Meniu

Visą savaitę iki ceremonijos laureatai skaitė paskaitas, rengė pietus Stokholmo mokslo įstaigose. O tuo metu sostinės rotušėje buvo kuriamas iškilmingos baigiamosios vakarienės valgiaraštis. Tai daug sudėtingesnis darbas, nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio: reikia atsižvelgti į skirtingas margaspalvės publikos kulinarines ir religines tradicijas bei kai kuriuos mitybos apribojimus, susijusius su laureatų sveikata.

Todėl pasibaigus banketui Stokholmo gyventojai galėjo stebėti pikantišką vaizdą: prie artimiausio nuo rotušės kiosko, prekiaujančio karštomis dešrelėmis, nusidriekė ilga išsipuošusių ponų ir ponių eilė. Vėlią naktį jie puotavo tiesiog po gatvės žibintais. Taip, sunku pasisotinti dietiniais delikatesais.

Plačiau apie tai skaitykite "Lietuvos žiniose"

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kova dėl LRT vadovo kėdės: Jakilaitis žada revoliucingas permainas (64)

Kovą paaiškės naujasis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius....

Tyrimas nustatė, kur Lietuvoje – pigiausias prekių krepšelis (25)

Vartojimo prekių krepšelį pigiausiai Lietuvoje gali įsigyti prekybos tinklų „Lidl“ ir „...

„Vyšnios“ Aistės Karanauskytės šeimoje – skaudi netektis: liga ją visiškai suvalgė, bet tyrimai rodė, kad mama sveika (45)

Merginų grupės „Vyšnios“ narė Aistė Karanauskytė pirmą šių metų savaitę Anapilin...

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių papildyta  (876)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (24)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (569)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (51)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Per Rusijos televiziją „netyčia“ parodytos naujo ginklo schemos atkreipė Pentagono dėmesį (129)

Rusijos torpedos kelia grėsmę pakrantėje esantiems NATO valstybių miestams ir rajonams, rašo...

Mažesnių nei numatyta butų Vilniuje pardavimu kaltinami statytojai pasiaiškino (3)

Vilniaus valdžiai kreipusis į prokurorus dėl daugiabučio Pašilaičiuose statybų, statytojai...

Trečiadienį spręsis Eriko Bėronto likimas (14)

Apie naujai paskirtą Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) vadovą Eriką Bėrontą pasisakė...