Vilniuje viešintis Europos Komisijos (EK) pirmininko pavaduotojas Neilas Kinnockas (Nilas Kinokas) teigia, kad Lietuvos pozicija dėl EK dydžio yra teisinga ir kiekviena ES narė komisiją turėtų skirti po vieną komisarą.
Europos Sąjunga, ES
"Tokia yra vieninga komisijos pozicija", - sakė N.Kinnockas po penktadienį vykusio susitikimo su prezidentu Rolandu Paksu.

EK pirmininko pavaduotojo teigimu, 20 dabartinių EK narių mano, kad Komisija neturėtų būti padalinta į 15 narių su balso teise ir 10 narių be tokios teisės, kaip kad yra teigiama ES Konstitucinės sutarties projekte.

"Mes manome, kad tai prieštarautų Europos interesams ir išskirtų komisiją kaip instituciją. Tai yra mūsų, 20 komisarų, vieninga pozicija", - sakė N.Kinnockas.

Pareigūno nuomone, palaikantys šią poziciją dar turi argumentų ir komisijoje ateityje dirbs po vieną komisarą iš kiekvienos šalies narės. Konvento dėl Europos ateities parengtame ES Konstitucinės sutarties projekte numatoma po 2009 metų komisarų skaičių sumažinti iki 15.

Didesnės šalys, tokios, kaip Vokietija, pageidauja išlaikyti mažesnę Europos Komisiją (EK), kad būtų užtikrinta efektyvesnė jos veikla, tačiau mažosios valstybės būgštauja, kad gali būti paliktos nuošaly nuo sprendimų priėmimo.

N.Kinnockas pažymėjo, kad be Lietuvos, dar 7 šalys pageidauja lygių teisių skiriant komisarus. Prezidento patarėjas diplomatiniais klausimais Eitvydas Bajarūnas sakė, kad R.Paksas N.Kinnockui išdėstė poziciją "vienas komisaras nuo vienos šalies".

"Mes, kaip maža šalis, būsimoji ES valstybė, norime, kad kiekvienos valstybės balsas ES būtų lygus, kad kiekviena šalis nepriklausomai, ar ji maža, ar didelė, turėtų galimybę pareikšti savo poziciją", - prezidento argumentus žurnalistams sakė patarėjas.

Kalbėdamas apie Konstitucinės sutarties projekte numatytą Europos Tarybos prezidento postą, N.Kinnockas teigė nemanąs, kad tokia pareigybė reikalinga. Analogišką Lietuvos poziciją, jis pavadino "labai protinga ir pragmatiška".

Anot N.Kinnocko, šios pareigybės įsteigimas susijęs su nepageidautinomis papildomomis išlaidomis.

Rugsėjo pradžioje penkiolika dabartinių ir būsimųjų ES narių - Lenkija, Slovakija, Vengrija, Graikija, Suomija, Austrija, Švedija, Danija, Lietuva, Latvija, Estija, Airija, Portugalija, Slovėnija bei Čekija - sutarė dėl būtinybės pakoreguoti parengtą ES Konstitucinės sutarties projektą, kad būtų padidinta mažųjų valstybių įtaka išsiplėtusiame bloke.

Susitikime, įvykusiame prieš spalio mėnesį darbą pradėsiančią ES Tarpvyriausybinę konferenciją, buvo pademonstruota, jog dauguma būsimos išsiplėtusios ES narių pageidauja keisti kai kuriuos būsimos konstitucijos projekto punktus.

Konvento parengta konstitucija siekiama apjungti įvairias ES sutartis ir padaryti šią demokratinių valstybių bendriją atviresnę bei nustatyti tokią jos institucinę sąrangą, kuri užtikrintų efektyvią bloko veiklą, kai kitų metų gegužę jis išsiplės nuo 15 iki 25 narių.

Didesnės šalys, tokios, kaip Vokietija, pageidauja išlaikyti mažesnę Europos Komisiją (EK), kad būtų užtikrinta efektyvesnė jos veikla, tačiau mažosios valstybės būgštauja, kad gali būti paliktos nuošaly.

Konstitucinė sutartis bus pasirašoma po 2004 metų gegužės 1 dienos, kai 10 stojančiųjų šalių taps visateisėmis ES narėmis. Tai norima padaryti iki birželį vyksiančių Europos Parlamento rinkimų.

Europos Komisiją (EK) turi sudaryti po lygiateisį komisarą iš kiekvienos Europos Sąjungos (ES) šalies, ir Lietuvos Vyriausybė pasiūlys savo kandidatą į EK komisarus, kaip tą numato steigiamosios ES sutartys. Tai penktadienį susitikime su EK vicepirmininku Neilu Kinnocku aptariant EK sudėtį pareiškė Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas.

Darbo pietų metu A. Brazauskas domėjosi Lietuvos piliečių galimybėmis įsidarbinti Europos Komisijoje. N.Kinnocka informavo apie EK vykstančią administracinę reformą, pasirengimą priimti darbuotojus iš naujų ES narių ir pačią įdarbinimo sistemą. Pasak EK viceprezidento, vienas iš įdarbinimo kriterijų - šalies gyventojų skaičius, lyginant su visų stojančių šalių gyventojų skaičiumi.

Neilo Kinnocko teigimu, ligi šiol vykusiuose konkursuose Lietuvos atstovai pasirodė puikiai ir daugumoje sričių konkursus įveikusių Lietuvos piliečių skaičius viršija numatytą dalį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (136)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (63)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Užkalnis. Lietuviai yra laimės kūdikiai (125)

Kai geriausiai gaunasi skųstis ir visaip verkti (ypač šaltais žiemos mėnesiais), sveika...

Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (37)

Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (12)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Markauskas pripažįsta: nei trąšų, nei valdomų žemių kontrolės Lietuvoje nėra (21)

„Nebuvo bandoma tą informaciją gauti, nes pirkėjas turėjo užpildyti deklaraciją. Aišku,...

Į eurovizinę kovą stojusi Mia prodiuserius apkaltino „nešvariais žaidimais“ (3)

Šįmet dėl galimybės atstovauti Lietuvai didžiojoje „Eurovizijoje“ jau ne pirmą kartą...

Būkite atidūs – kai kurių bankų paslaugų įkainiai didės ir 50 proc. (209)

Daugelis komercinių bankų klientų jau gavo laiškus apie būsimus paslaugų kainų pokyčius. Jeigu...

„Žalgirio“ sirgaliai ruošiasi krepšinio šventei Kaune – turi vieną klausimą policijai (16)

Į Kauną vėl ateis nuostabi krepšinio šventė – „Žalgiris“ kausis su Valencija. Ko gero,...

Futuristinis namas lietuvių akimis: išrinkite gražiausią! (11)

Kiekvienas mūsų, kartais patys to nesuprasdami, intuityviai kuriame savo ateities namus, po truputį...