Visi ženklai rodo, kad po rinkimų Lietuvą valdys Darbo partijos ir koalicijos ,,Už darbą...“ jungtinė komanda. Senieji bosai susispaus, priimdami ir keletą jaunesnių, tarp kurių yra ir vienas Bosas iš didžiosios raidės.
Pinigai, doleriai, USD, banknotai
© Corbis/Scanpix
Taigi neįvyks jokių esminių pakitimų, išskyrus tai, kad politika taps labiau prorusiška. Lietuva tikrai – keista šalis. Žmonės nepatenkinti ir nori permainų, bet elgiasi taip, kad jos kuo ilgiau neateitų.

Ir plika akis, ir statistika rodo, kad socdemai, gavę valdžią, buvo labai netradiciški. Jie sukūrė rojų stambiajam kapitalui, smulkaus verslo, o dar daugiau – paprastų žmonių sąskaita. Tačiau rinkėjai, tie patys paprasti žmoneliai, yra nusprendę elgtis dar labiau netradiciškai. Nusivylę oligarchų kontroliuojamais politikais, valdžią jie žada atiduoti tiems oligarchams tiesiai į rankas. Šalin tarpininkus! Jais visi nusivylė – tiek rinkėjai, tiek ir finansuotojai. Juk Uspaskichas, Bosas ir kiti, turtus sukaupę iš ryšių su Rusija, buvo ir dabartinės valdžios rėmėjai.

Matyt, supratę, kad priimant kokius nors dujų, šilumos ir panašius įstatymus jie prarado įtakos monopolį, kad atsirado kiti slapti sponsoriai, galbūt vakarietiškesni ir todėl malonesni į Briuselį ir Vašingtoną racionaliai persiorientavusiam politiniam elitui, jie nusprendė ateiti į Seimą ir Vyriausybę patys. Ką gi, šiais sugedusiais laikais pasitikėti gali tiktai pats savimi. Be to ir tie padliecai litovcai dar nuo Mindaugo ir Vytauto laikų yra įpratę apgaudinėti savo rėmėjus iš užsienio.

Beje, kai naujoji valdžia konsoliduosis, priešiški sponsoriai bus atkirsti nuo įtakos svertų, o vienas kitas gal net pasodintas. Tada baigsis ir nesveika konkurencija. Įsivyraus taika ir rytietiška ramybė. Jokie korupciniai ryšiai nebeišlįs į paviršių. Ir telefonų pasiklausymas taps įdomus tik meilužių medžiotojams. Juk viskas bus sakoma tiesiai iš boso lūpų į patikimą ausį. Marionečių teatro direktorius sėdės ne kuriame nors viršutiniame Europos pastato aukšte, o čia pat – Seimo salėje. Tik dividendai jam plauks iš kitur. Ar tai šito ir nori žmonės eidami į rinkimus? Tai šis esminis pasikeitimas mus visus išgelbės?

Ne, tų paprastų, naivių žmonelių, kurie nepastebi, atrodytų, aiškiausių dalykų, aš visai nekaltinu. Daug didesnė problema – savo paskirties nesugebantis vykdyti elitas. Aiškių ir patrauklių alternatyvų senajam valdymui šiuose rinkimuose taip ir nebuvo pateikta. Kitas kelias nebuvo laiku išasfaltuotas. Ir dabar visi, pasirengę eiti į modernią laisvų žmonių valstybę, springsta žvyrkelio dulkėmis.

Tačiau paradoksas per daug didelis, kad juo galėtum nesistebėti. Lietuvą ir toliau valdys vis tas pats nemirtingas postkomunistinis elitas, postsovietinė nomenklatūra, dar labiau įtvirtinta trečiosios, ko gero pačios pavojingiausios, bangos.

"Lietuvą ir toliau valdys vis tas pats nemirtingas postkomunistinis elitas, postsovietinė nomenklatūra, dar labiau įtvirtinta trečiosios, ko gero pačios pavojingiausios, bangos."
Saulius Stoma:

Taigi, Brežnevo ir vėlesniais metais susiformavęs elitas iš esmės buvo pragmatiškas, į ideologiją žvelgiantis tik kaip į širmą, padedančią slapta siekti asmeninės naudos. Sovietų Sąjunga taip lengvai sugriuvo dar ir todėl, kad aukščiausių jos sluoksnių protingesnieji nariai buvo daug geriau informuoti nei masės ir puikiai suprato kapitalizmo pranašumus.

Tam tikra prasme Sąjunga buvo griaunama ir iš viršaus, nors sąjūdininkams ir labai sunku tą pripažinti. Noras gerai gyventi nesislapstant ir natūralus tautinio orumo jausmas vedė daugelį Socialistinio lagerio elito narių į reformatorių gretas. Daugelyje išsilaisvinusių šalių jie užėmė vyraujančias pozicijas. Visai suprantama, kad tai atsitiko ir Lietuvoje, kur palyginus su Čekija, Lenkija, Vengrija, disidentinis judėjimas buvo silpnas ir mažai intelektualus.

Turime pripažinti – lietuviška nomenklatūra atliko savo teigiamą vaidmenį. Jos vykdoma politika buvo aukštesnės kokybės nei Atgimimo išsišokėlių, dažnai atsitiktinių ar KGB pakištų žmonių. Senieji nomenklatūrininkai buvo išauklėti racionalaus prisitaikymo ir kompromisų dvasia, todėl visose partijose ir ypač LDDP jų įtaka buvo antiideologinė ir pragmatiška. Visa tai labai padėjo pereinamuoju valstybės kūrimo laikotarpiu, kai per daug įsiūbuoti netvirtą laivelį buvo pavojinga.

Dar gražesnių žodžių galima pasakyti apie jaunąją postkomunistinės nomenklatūros kartą – antrąją bangą, kurios pasaulėžiūrą ir veiklą geriausiai atspindėjo socialliberalų partija. Ši antroji karta išugdė ir vienus geriausių dabartinės Lietuvos politikų – ministrus Valionį, Linkevičių ir, žinoma, patį Paulauską. Socialliberalai pasirodė netgi viena patikimiausių Naujosios politikos grandžių, tačiau tik iki tol, kol šios politikos dugne nepradėjo suktis per daug galingas finansinių rėmėjų interesų verpetas. Skęstant Pakso vyriausybei ir naujajai politikai, antroji nomenklatūros banga džiaugsmingai susiliejo su pirmąja. Atvirai antiideologinė socialliberalų partija apsikabino su kita valdžios partija, kuri šelmiškai slėpėsi po rožine socialdemokratijos suknele.

Laikas valdyti buvo pats geriausias. Laisvoji rinka ir laisva žmonių iniciatyva pagaliau ėmė duoti vis daugiau saldžių vaisių. Kelias į visuotinę gerovę atrodė rožėmis klotas. Ir štai čia pačiu bjauriausiu būdu atsiskleidė tamsioji nomenklatūrinio elito pusė.

Kas pakišo keptą paršelį, o gal net visą riebią kiaulę per patį linksmos gegužinės siautulį? Kas jį suvalgė skaniai čepsėdamas ir pamiršo paprašyti sąskaitos? Kalčiausi, matyt, yra sponsoriai, finansiniai rėmėjai, oligarchai. Tai ir bus ta baisingoji, trečioji nomenklatūros banga. Kapitalizmas ir nomenklatūra teoriškai yra nesutaikomi dalykai. Tačiau mūsų keistame gyvenime nomenklatūriniai kapitalistai ne tik gyvuoja, bet ir klesti kartais netgi geriau už visus kitus. Pats susikūręs verslą ir praturtėjęs žmogus yra laisvas. Nomenklatūrinis kapitalistas, verslą susikūręs slaptųjų ryšių pagalba, ne tik yra priklausomas nuo savo geradėjų, bet ir pats aplinkui skleidžia įvairiausių priklausomybių tinklą. Tik taip jis ir gali išgyventi bei turtėti. Nomenklatūrinis kapitalizmas iš esmės yra korupcinė sistema, galinti išlikti tik po šilta valdžios antklode. Čia ir slypi atsakymas į klausimą, kodėl žmonės, kuriems atrodytų visko jau užtenka, patys veržiasi į valdžią, finansuoja partijas ir perka žiniasklaidą.

Rusų politologas Vladimiras Pribilovskis rašė, kad Rusijos oligarchai - tai samdomi nomenklatūros kasininkai. Dabar matome, kuo baigėsi jų bandymai išsivaduoti. Atrodo, Lietuva iš šitų marškinėlių (gal greičiau tramdomųjų marškinių) jau išaugo. Ir koks nors lietuviškojo lobizmo simboliu tapęs kapitalistas nr.1 Bronislovas Lubys iš pirmosios bangos galėtų jaustis nepriklausomu patriotu. Bėda tik - auksiniu srautu į Lietuvą tekantys Rusijos gelmių turtai. Tai šis srautas ir pakėlė trečiąją rusiškai lietuviškos nomenklatūros bangą, ir suvienijo ją su pirmąja ir antrąja, kad pagaliau būtų paimta visa reikiama valdžia.

Suvirintojas iš Žlobino, linksmas vyrukas su adidas treningais - nomenklatūra? Taip, kaip ir visi lietuviškų safarių mėgėjai, pinigus užkalę ne kaip laisvi verslininkai, o kaip privilegijuotųjų kastos nariai, žmonės iš sąrašo, atrinktieji, kuriems buvo LEISTA daryti biznį iš tarpininkavimo su Rusija. Gazpromo patvirtinta nomenklatūra. Įtakos tarpininkai.

Tai štai su kuo dabar turės eiti į kompromisus pragmatiškasis Lietuvos elitas. Kad tik išgyventų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (51)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...

Po taksi iškvietimo – tikru detektyvu virtusi kelionė po Vilnių

Po išgertuvių taksi automobiliu į namus vykęs individualia veikla užsiimantis vilnietis pateko į...

Nauja kryptis: būsto pirkėjai sau gali leisti vis daugiau – miegamieji rajonai praranda žavesį (65)

Gyventi senamiestyje svajoja daugelis – patogi lokacija, išskirtinė architektūra, išvystyta...

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (78)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Siaubo namai: 13 vaikų kalinę tėvai turėjo neįtikėtinų planų kalbėjo apie dar vieną vaiką (16)

Viena buvusi vieno iš 13 tėvų kalintų vaikų bendramokslė pasakojo, kaip jo išsekusiame ir...

Ką reikia žinoti apie Davoso forumą: 5 dalykai (3)

Antradienį prasideda Pasaulio ekonomikos forumas . Agentūra AFP pateikia pagrindinius faktus apie...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (335)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Susitarta dėl JAV vyriausybės atidarymo (4)

JAV senato mažumos lyderis Chuckas Schumeris paskelbė, kad valdančiųjų lyderiai pirmadienį...

Architektai iš viso pasaulio sukūrė specialiai Lietuvai pritaikytus mažus namus gyvenimo pradžiai (36)

Apie1500 architektų komandų iš 88 pasaulio šalių priėmė lietuvių iššūkį ir sukūrė...