Atrodo, kad kitų metų biudžeto svarstymai bei diskusijos po jo patvirtinimo, tapo dar viena patogia proga atnaujinti kalbas ir apie artėjančius Prezidento rinkimus. Pirmieji ja pasinaudojo, o tiksliau - ją sukūrė socialdemokratai, kurių kandidatas, net nepriklausomai nuo jo pavardės, be abejo, bus vienu pagrindinių favoritų.
Gediminas Kirkilas bei Vytenis Andriukaitis spaudos konferencijoje pareiškė, jog tai, kad tiek Prezidento, tiek ir opozicijos kritika kitų metų biudžetui buvo faktiškai identiška, jau leidžia kalbėti apie tam tikrą opozicinių partijų ir Prezidentūros suokalbį, kuris reiškia ir tai, kad Valdas Adamkus tampa opozicijos lyderiu.

Tokia situacija ir kairiųjų pareiškimai gali būti nagrinėjami per du pagrindinius skerspjūvius. Pirmasis jų siejasi su praėjusią savaitę Seime patvirtintu kitų metų valstybės biudžetu ir jo kritika. Natūralu, kad tiek Prezidentas, tiek ir opozicinės jėgos pastebėjo jo (biudžeto) neatitikimą įstatymams, tačiau vien dėl to kaltinti juos suokalbiu yra spekuliatyvu. Žinoma, kritikos nusipelno ir netobuli įstatymai, pagal kuriuos turi būti formuojamas biudžetas, tačiau kol jie egzistuoja tokie kokie yra, jų laikymasis negali būti kvestionuojamas net Algirdo Brazausko taip mėgstamais "reikia žvelgti realiai" argumentais.

Tačiau be ekonominių motyvų, kuriais kairieji grindžia lėšų sveikatos apsaugai, švietimui, mokslui ir studijoms mažinimą, yra ir politinė šios situacijos interpretacija, apie kurią nei G.Kirkilas, nei V.Andriukaitis, nei kiti valdančiosios daugumos atstovai kažkodėl nekalba.

Lėšų minėtoms sritims mažinimas akivaizdžiai parodo, jog tiek LSDP, tiek ir NS(SL) nesilaiko ar nesugeba vykdyti savo programinių nuostatų ir rinkiminių pažadų. Tokiu atveju kyla klausimas - ar tai buvo ikirinkiminis populizmas, ar tai yra porinkiminė nekompetencija?

Kitas aptariamos situacijos skerspjūvis net nesusijęs su kitų metų biudžetu ar jo kritika. Jis tiesiogiai siejasi su tuo, kad kairiesiems būtina kuo anksčiau pradėti kontrkampaniją prieš "pavojingiausius" konkurentus 2003m. pradžioje. Akivaizdu, kad esant dabartiniam centro ir dešiniųjų partijų susiskaldymui ir daugelio jų ambicijoms kelti savo kandidatą būsimuose Prezidento rinkimuose, būtent V.Adamkus dar gali tapti ta konsoliduojančia jėga, galinčia atsverti tiek dabartinę kairiųjų įtaką, tiek ir jų lyderio A.Brazausko autoritetą bei suvienyti liberalų, konservatorių, centristų ar net dešiniųjų marginalų ambicijas. Todėl kuo anksčiau bus pradėtos mažinti V.Adamkaus, kaip potencialaus kandidato galimybės, tuo didesnės perspektyvos atsiveria LSDP.

Tačiau kalbant apie G.Kirkilo ir V.Andriukaičio pastebėjimus apie neva akivaizdžią V.Adamkaus partinę subordinaciją, norisi atkreipti dėmesį ir į tai, jog šie politikai, kalbėdami apie dabartinį Prezidentą - "opozicijos lyderį", nesistengė prisiminti 1993 - 1996m. laikotarpio, kuomet šaliai vadovavo Prezidentas - pozicijos lyderis, nors formaliai, remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 83-uoju straipsniu, A.Brazauskas ir buvo sustabdęs savo narystę LDDP.

Negalima neigti, kad politiniame lošime visuomet dominuoja racionalūs motyvai, o galutinis tikslas yra valdžia.

Natūralu, kad laimėtojais tampa tie, kurie disponuoja didesnių priemonių arsenalu ir sugeba jas geriau panaudoti. Tačiau politika nuo eilinių kautynių skiriasi etiniu aspektu, apibrėžiančiu, kas gali būti priemonės ir kada jas galima naudoti. Šiuo atveju, valstybės biudžetas, jo sudarymo principai ir jo trūkumai yra viena aktualiausių temų ekonominėms diskusijoms ir galimai politinei ekonominių sprendimų motyvacijai, tačiau kažin ar ji pati tinkamiausia siekiant vėl renovuoti kalbas apie jau ir taip vykstančią neakivaizdžią Prezidento rinkimų kampaniją.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (250)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (724)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Orai: žiema baigsis netikėtai (7)

Savaitei įpusėjus ramūs orai baigsis ir į šalį atkeliaus kritulių banga, žiemiškas šaltis...

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (31)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Šeškų pavadavęs LaVaras nesusimovė: mače be gynybos „Vytautas“ pranoko „Dzūkiją“ (145)

Ketvirtas „Big Baller Brand Challenge“ draugiškų rungtynių ciklo mačas Virginijui Šeškui...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (327)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (27)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (166)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (145)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (10)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...