Štai ir sulaukėme tikro apsisprendimo valandos. Dar keletas sumaišties mėnesių ir įsivyravus ilgai laukta ramybė. Pagaliau įvyks politinis Lietuvos apsisprendimas, kurioje geopolitinėje erdvėje liksime artimiausius dešimtmečius. Tuoj paaiškės, ar užteks jėgų įsitvirtinti civilizuotų valstybių tarpe, ar krisime atgal į šiltą ir saugų beformės Eurazijos glėbį.
Saulius Stoma
© DELFI
Ar ne per daug dramatizuoju gerai suplanuotą ir seniai laukiamą „Mažeikių naftos“ atidavimą „Lukoilui“? Juk akivaizdu, kad didžiausia Lietuvos įmonė yra ir bus priklausoma nuo rusiškos naftos. Tai faktas. O su neišvengiamais faktais kovoja tik galva sieną daužantys bepročiai ir užkietėję konservatoriai. Kitiems belieka juos interpretuoti. Taigi apie šią interpretacijos laisvę ir pakalbėkime.

Stipriai, nekorumpuotai, civilizuotai ir nacionalinį orumą turinčiai Lietuvai nei „Lukoilas“, nei kokia kita perdėm rusiška kompanija „Mažeikių naftoje“ nekeltų realios grėsmės. Bėda slypi visai ne pačiame „Lukoile“. Didžioji bėda neišvengiamai užprogramuota tose aplinkybėse, tame kelyje, kuriuo „Lukoilas“ ir Rusija pagaliau užvaldys savo ilgametės aistros objektą.

Pažvelkime plačiau, kas gi dabar vyksta šalia pamažu šąlančio, rusų valdžios sąmoningai numarinto „Jukos“ lavono. Putino strategai jau visai atvirai kalba apie energijos išteklių politiką, leisiančią jiems vėl atkurti savo pasaulinę galybę. Vyksta pačio aukščiausio lygio geopolitiniai žaidimai, kuriuose „Mažeikių nafta“ figūruoja nuo 1999 metų. Tačiau atrodo nieko nepasimokyta, ir dabar lazda bus perlenkta į kitą pusę.

Gali būti, kad šiuo metu „Lukoilo“ įsigalėjimas Lietuvoje net neprieštarauja JAV interesams, nes vyksta abipusių nuolaidų ir tylių susitarimų procesas, kuris turėtų energetiškai labiau susieti dvi didžiąsias valstybes. Amerikos energetika išgyvena labai sunkius laikus, o Rusijos augimas paremtas vien brangstančių išteklių eksportu. Situacija kita nei 1999 metais. Todėl Amerikos ambasadorius šįkart, matyt, liks tylus. Lietuvos valdžiai teks apsispręsti vienai ir todėl atsakymas jau beveik aiškus. Tačiau Lietuva dar ne Amerika, ir „Lukoilas“ jai šiuo metu – akivaizdžiausia grėsmė iš visų galimų. Ir tą grėsmę jau galėjome pamatyti TV „Forume“, įsikūnijusią Ivano Paleičiko asmenyje. Jis dar tik santykinai nedidelio „Lukoilo“ filialo vadovas, dar tik pretendentas į didžiausios Lietuvos įmonės vadus, o jau leidžia sau elgtis tarsi provincijos gubernatorius. Kas bus, kai „Lukoilas“ čia įsitvirtins su visa savo galybe?

Atsakymas elementarus: Lietuvą valdys „Lukoilo“ klapčiukai. Tiesą sakant, jie jau dabar ją valdo. Kitaip nei visų prakeiktas lūzerių „Villiamsas“, „Lukoilas“ turi ne vien sočiai naftos, bet ir specifiškai rytietišką metodą, kaip paveikti reikalų sprendėjus. Ir akivaizdu, kad pagrindiniai sprendėjai jau dabar yra gerai apdoroti. Čia jums ne kokia juokinga ministro Kakčio namo Mažeikiuose nuoma. Mąstai čia daugiaaukščiai.

Europa abejinga, Amerika toli, o Rusijos barinai diktuos savo valią išsilakstančios tautos liekanoms, užsigerdami degtine po medžioklės su labiausiai išsitarnavusiais. O gal „Lukoilas“ ne toks? Gal tie barinai nori gero?
Saulius Stoma:

ATKATAS yra toks dalykas, be kurio postsovietinėje erdvėje neįvyksta joks svarbus biznis. Jei jau tokios santykinai smulkios kompanijos kaip Rubikonas ar Dujotekana gali suvienyti reikiamiems sprendimams visą politinį spektrą, tai dešimt, ką ten – šimtą kartų stambesnis globalus koncernas turės visus savo kišenėje, kaip rožinio karoliukus. Jau dabar, nuo menkesnių įtakų traškanti braškanti Lietuvos politinė sistema subyrės į šipulius, arba mirtinai sustabarės ilgiems metams. Naujų politinių jėgų atėjimas bus sustabdytas. Kita šalis bus galutinai užvaldžiusi ir reguliuos, ką įleisti, o ką ne, į varganų marionečių teatrą.

Europa abejinga, Amerika toli, o Rusijos barinai diktuos savo valią išsilakstančios tautos liekanoms, užsigerdami degtine po medžioklės su labiausiai išsitarnavusiais. O gal „Lukoilas“ ne toks? Gal tie barinai nori gero? Gal ne JIE blokavo naftos tiekimą vykstant pirmosioms deryboms dėl Mažeikių pardavimo? Ir ne JIE pasitelkė visus įmanomus politinės įtakos svertus? Gal ne JIE tada organizavo geriausią Rytų Europoje viešųjų ryšių, o tiksliau propagandos kampaniją su kilogramais laikraštienos ir netgi žurnalistinių tyrimų knygomis. Ir ar ne JIE įkvėpė Paksą tolimesniems rizikingiems skrydžiams ir parodė, kaip lengvai galima manipuliuoti postkomunistine sąmone?

Ar ne JIE pavasarį ne ta (Izraelio ir TNK) kryptim pradėjusį blaškytis Uspaskichą pakabino ant trumpos plechanovietiško diplomo virvutės ir pagaliau suvienijo Lietuvos vyriausybę? Ar ne JIE buvo toliaregiškai įsteigę Paleičiko žmonos kompaniją „Vaizga“, kuri padėjo daryti verslą gudriajai partneriai Kristinai? Taip, tai ta pati „Vaizga“, kurią buvęs JAV ambasadorius savo atsiminimuose mini, kaip Rusijos įtakos firmą, didžiulėmis sumomis rėmusią postkomunistus. Atsiminimuose yra pikantiškų detalių. Partiniai lyderiai, gavę pinigų iš „Vaizgos“, susijaudinę bėgdavo į Amerikos ambasadą, kad ir ten aistringai patvirtintų savo ištikimybę. Tai toks savotiškas politinis biseksualumas, labai praverčiantis darant karjerą Lietuvoje.

Kristina ne politikė, todėl ji neraportuoja netgi savo vyrui, ką jau ten kalbėt apie liguistai smalsią tautą. Paslaptingiausia Lietuvos moteris! Ir todėl, turbūt, pati įtakingiausia. Iš tokio galiūno, dar taip neseniai galėjusio įeit į tautos istoriją kaip geriausias permainų dešimtmečio politikas, Algirdo Brazausko padarė kažkokį nebeaiškų AMB, kurio tragiškai silpstantis reitingas pagaliau pasiekė nulį (46% neigiamų ir teigiamų vertinimų). Tačiau Crowne Plaza Vilniuje ir Lukoilo Lietuvoje reitingai gali kilti ir dirbtiniu būdu – nuo svaigaus pinigų kvapo. O šiuo bendruoju gėriu dabar jau bus aprūpinti visi reikalingi žmonės ir instancijos. Juk vyksta didžiausia pirkimo akcija per visą formaliai nepriklausomos Lietuvos istoriją!

Trys milijardai. Akcija tikrai labai gerai apgalvota. Lietuva antrą kartą bus pastatyta į padėtį be išeities. Pirmą kartą su „Mažeikių nafta“ tai padarė Vagnorius ir Paksas, tempę derybas iki akligatvio ir bankroto. Dabar gi, Brazausko vyriausybei už skolintus pinigus nusipirkus „Jukos“ turimas akcijas, pasirodys, kad realus pretendentas į jas irgi yra tik vienas – „Lukoilas“. Galbūt atsirastų ir kitų, tačiau vyriausybė bus pati save ir Seimą įstūmusi į ceitnotą – ji neturės laiko laukti. Juk milijardinė skola turės būti skubiai grąžinta. Laikrodžiui grėsmingai tiksint, sąlygas diktuos pirkėjas, o ne pardavėjas. Štai kokį vienintelį racionalų keisto skolinimosi paaiškinimą galima rasti. Nes jis absoliučiai nereikalingas net ir norint, kad akcijos būtinai pereitų per vyriausybės rankas. Juk tą patį galima padaryti ir nerizikingu būdu – iš anksto gavus visas, taigi ir finansines, būsimo pirkėjo garantijas.

Tačiau ramioj aplinkoj apginti „Lukoilo“ pirmumo teisę būtų labai sunku. Nes jo atėjimo grėsmių nematyti gali tik naiviai aklas, arba tas, kuris iš to gyvena. Arba tas, kuris bijo, nes jau yra pakabintas.

Kad visada atsargus Brazauskas imasi tokios avantiūros, verčia susimąstyti. Bet rizikuoja jis ne Crowne Plaza, o tik savo vieta istorijoje ir Lietuvos politinės sistemos nepriklausomybe.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (21)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (224)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Kainos šiemet dar augs (149)

Kasmet didėjančios kainos maisto ir paslaugų sektoriuose piktina gyventojus, tačiau ir šiemet...

Kas galėtų kišti koją Nausėdai prezidento rinkimuose (54)

Ekonomistas Gitanas Nausėda , pirmaujantis tarp galimų kandidatų į prezidentus, laikosi buvusio...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (175)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Ant raudono kilimo – akį traukiančių iškirpčių fiesta stilistės komentaras (77)

„Šiuolaikine mada nieko nenustebinsi, tad trumpo sijono ir gilios iškirptės derinys nėra tabu....

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (147)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Oksana Pikul: iš vyro patiriu psichologinį ir fizinį smurtą (137)

Drama Jasaičių šeimoje prasidėjo sekmadienio rytą. Į policijos pareigūnų rankas pakliuvęs...

Sirijos režimas kaltinamas chemine ataka sukilėlių teritorijoje (27)

Sirijos sukilėlių kontroliuojamame anklave netoli Damasko mažiausiai 21 asmuo, tarp jų yra ir...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (385)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...