Rusijos karas prieš Gruziją pakeitė Amerikos prezidento rinkimų temas. Kandidatų požiūris į Rusiją užgožė net Irako karą ar ekonomikos krizę. Gal ir Lietuvos Seimo rinkimus išjudins valstybės saugumo temos? Gal nors paskutinis rinkimų agitacijos mėnuo virs karšta kova už idėjas ir strategijas? Gal besikaunančias skirtingas nuomones matysime televizijų debatuose, kuriuos suorganizuos Vyriausioji rinkimų komisija?
Reitingai, partijos, politika, rinkimai, lyderiai, karikatūra
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
Kol kas rinkimų kova apgailėtina. Stipriausios partijos dar neturi patvirtintų programų, o tos, kurios jau turi, žino, kad programa – tik formalumas. Rinkėjai jų neskaito ir nevertina. Pakelėse puikuojasi partijų rinkiminiai plakatai, laikraščiai mirga marga nuo reklamos su didžiulėmis gražių politikų nuotraukomis. Kas iš to – dažnai negali atskirti, kuo vienas už kitą geresnis, kuo skiriasi partijos, kur dešiniosios ir kairiosios politikos priešprieša.

Šiemet politikams jau beveik nėra jokios prasmės susitikinėti su rinkėjais. Ryšiai tarp politikų ir rinkėjų taip smagiai sutraukyti, kad vargu ar bėra vilties juos stipriau sumegzti. Į susitikimus ateina tik būriais suvaryti patys partiečiai, arba keletas įpykusių, politikų kaip kastos nekenčiančių piliečių, kuriems galima bandyti pataikauti, bet beprasmiška kalbėti apie sunkių problemų sprendimo būdus.

Tiesa, Rolandas Paksas tebesileidžia į miestelių aikštes sraigtasparniu, o Viktoras Uspaskichas nepaliauja trepsėti salėse, tačiau kartojami seni triukai jau nebeveikia visuomenės. Nei iš anksto paruošti „šmaikštūs“ klausimai, nei rankų paspaudimai. Jau įkyrėjo pažadai keisti Konstituciją ir visą sistemą. Sugalvotos naujos „auksinės ir sidabrinės“ kortelės, kurias gavusiems bus atviros valdžios durys – puiki korupcijos propaganda. Visos panašios priemonės taikomos žemiausiems visuomenės sluoksniams.

Ką gauna protingoji visuomenės dalis? Juk šalyje, kur beveik visi abiturientai įstoja į universitetus, protai turi augti geometrine progresija. Kas jiems siūloma iš politikos meniu? Prikūrė vilčių Tėvynės sąjunga, telkė šviesuomenę į dešiniąją koaliciją „Vardan Lietuvos“, diskutavo konferencijose. Pagimdytą programą pavadino „Nauja darbotvarke Lietuvai“, dešinumą jau pamiršę. Vieni šios partijos atstovai kalba visai kaip kairieji, žadėdami valstybės rūpinimąsi kiekvienu žmogumi, kiti, kaip ir partijos pirmininkas Andrius Kubilius, mėto tuščius šūkius: „Pradėkime! reikia drąsių permainų! reikia tikros politikos! įveiksime korupcijos vėžį!“ Kokios tos permainos, kokiu būdu pasiekiamos, taip ir lieka neaišku.

Tėvynės sąjunga turėjo galimybę šiemet tapti rinkimų lydere, bet kol kas atrodo tik beprasmiškai bežaidžianti virtualius žaidimus „Aplenk Kubilių“. Kai kurie partijos strategai pataria, kad per rinkimus reikia tik kartoti eurokomisarės Dalios Grybauskaitės frazę, kuria ji įvertino dabartinę valdžią: „Puota maro metu“. Nelabai patogu konservatoriams šitaip bandyti laimėti rinkimus. Juk prie tos puotos – krūvos kompensacijų, indeksacijų, lengvatų, dalybų – Tėvynės sąjunga irgi prisidėjo. Prisidėjo ir liberalai. Todėl labai sunku patikėti jų dešiniosiomis programomis.

Socialdemokratai kol kas išvis tyli. Premjeras Gediminas Kirkilas sulaukė priekaištų, kodėl rinkimų išvakarėse atostogauja arba sėdi Pekino olimpiadoje. O ką jam daugiau veikti? Negi važinės po Lietuvą ir pasakos, kad visoms įstatymais įteisintoms gėrybėms pinigų neužteks.

Socialdemokratams naudinga situacija, kad šių metų rinkimuose nėra aiškaus lyderio. Keturios partijos (Tėvynės sąjunga, Socialdemokratų partija, „Tvarka ir teisingumas“, Darbo partija), tikėtina, atsirieks po savąją dalį. Gal dar pora ar trejetas mažesniųjų įveiks 5 proc. barjerą. Seimas gali būti dar margesnis, negu buvo. Tuomet valdžią suformuos tie, kas labiau moka susitarti. G.Kirkilo ir jo socialdemokratų gabumai šioje srityje nepralenkiami. Su visais gali jungtis be jokių ideologinių ar moralinių skrupulų. Nereikia nė programų derinti, susitaria tyliai kokio nors Pinskaus namuose su Kremliaus tarpininkų palaiminimu, „valstybininkams“ strateguojant.

Dar turime mėnesį iki rinkimų. Gal kas nors pasikeis, gal įveiksime politinį tingulį, ir Seimas taps tautos atstovybe?

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (105)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę (73)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Gausios policijos pajėgos ieško Kauno rajone dingusios jaunos moters (24)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai ieško dingusios merginos,...

Rusija siunčia žinią savo kaimynėms: įžvelgė daugiau grėsmių

Rusijos federalinė saugumo tarnyba ( FSB ) paskelbė atnaujintą strateginį valstybės sienų...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (6)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Iš vaiduoklio – į elfą: Kuzminsko benefisas Eurolygoje nustebino net Plazą Kuzminsko mintys (6)

Kelias karčias kritikos piliules pastaruoju metu nurijęs Mindaugas Kuzminskas trečiadienio...

Viena maža gudrybė, ir pagaliau išvirsite skanų liežuvį

Lietuviai – ne amerikiečiai, subproduktai, taip pat ir liežuvis , mums tikras gardėsis, ypač,...

Čečėnus įsiutino Lietuvos veiksmai: paruošė atsakomąsias priemones (213)

Čečėnai įtraukė Lietuvą į negeranoriškų Europos šalių sąrašą. Tai pranešė Rusijos...

VMI tirs Edmundo Jakilaičio veiklą atnaujinta (126)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) tirs žurnalisto ir prodiuserio Edmundo Jakilaičio...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (453)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...