Teisės ekspertai ragina Lietuvos teisingumo ministrą nepritarti Europos Sąjungos institucijose stumiamai elektroninio sekimo direktyvai. Praeitą savaitę Europos Parlamentas įteisino duomenų kaupimą apie pokalbius telefonu bei elektroninį susirašinėjimą, motyvuojant tai siekimu pažaboti terorizmą bei organizuotus nusikaltimus.
Mobilusis telefonas, pokalbis
© Corbis/Scanpix
Prieš galutinį direktyvos projekto patvirtinimą jam turės pritarti ES šalių teisingumo ministrai.

Priėmus direktyvą, visos ES šalys bus įpareigotos ribotą laiką kaupti duomenis apie elektroninio pašto ir telefono (fiksuoto bei mobiliojo) ryšių laiką, vietą bei ryšio dalyvius, tačiau ne pokalbių turinį. Priėjimą prie šių duomenų turės atitinkamų elektroninių ryšių paslaugų teikimo įmonės. Duomenų iš šių įmonių galės prašyti teisėsaugos institucijos, atsakingos už sunkių nusikaltimų tyrimą.

Tačiau Lietuvos teisės ekspertai atkreipia dėmesį į tai, kad direktyva iš esmės keičia žmonių teisinę padėtį, rašoma Teisės projektų ir tyrimų centro (TPTC) pranešime spaudai.

Teisininkai pastebi, kad iki šiol tokius duomenis galima buvo rinkti, kaupti ir kurį laiką saugoti tik tų asmenų atžvilgiu, kurie įtariami sunkių nusikaltimų padarymu ir tik tokia apimtimi, kiek tai susiję su padarytu nusikaltimu. Tuo tarpu pagal direktyvą duomenys bus kaupiami ne tik apie fizinius, bet ir apie visus juridinius asmenis, taip pat ir verslininkų bendroves. Tai sukels didelę verslo duomenų nutekėjimo riziką.

Be to, direktyva nenumato konkrečių priemonių, kaip valdžios institucijos turės užtikrinti gautų duomenų konfidencialumą ir saugumą bei, kaip, pasibaigus saugojimo laikotarpiui, duomenys bus sunaikinami. Direktyvoje tik nurodoma, kad kompetentingos valstybių institucijos užtikrins, kad informacija būtų ištrinta.

Pasak TPTC bendradarbės, Tarptautinės Žmogaus teisių apsaugos programos magistrės Jolantos Aškinytės, remiantis naująja direktyva piliečių sekimas bus totalinis, nes visi be išimties asmenys tampa įtariamaisiais teroristais, kurių privatūs kontaktai telefonu ir internetu turi būti fiksuojami bei saugojami.

Teisininkai pažymi, kad direktyva nustatomas visuotinis sekimas nesuderinamas su Žmogaus teisių teismo praktika ir neatitinka ES teisėje pripažįstamo taikomų priemonių proporcingumo reikalavimo. Šis ES piliečių sekimas stipriai pažeis ES gyventojų teises, bet bus menka paspirtis kovoje prieš terorizmą, nes teroristai lengvai suras būdus kontaktuoti, apeinant sekimą, be to, dauguma teroristų rengiasi savo veiklai už ES ribų.

"Šia direktyva daugiau suduodamas smūgis ES piliečiams, nei teroristams", - sako teisininkai bei ragina Lietuvos teisingumo ministrą nepritarti šios direktyvos priėmimui.

Dauguma Lietuvoje išrinktų europarlamentarų taip pat prieštaravo tokios direktyvos priėmimui, motyvuodami tai silpnomis demokratijos tradicijomis ES naujokėse ar nepakankamais teisiniais pamatais.

Tačiau dvi didžiosios EP frakcijos - Europos socialistų frakcija ir Europos liaudies partijos - Europos demokratų (ELP-ED) - buvo sutarusios, kad balsuos už šią direktyvą.

Šia direktyva labiausiai yra suinteresuotos tos šalys, kurioms teko skaudžiai susidurti su terorizmo išpuoliais - Airija, Ispanija, šiuo metu ES pirmininkaujanti Didžioji Britanija bei Švedija.

Pagal Europos Parlamento priimtas pataisas, telekomunikacijų bendrovės turės išsaugoti ryšių duomenis nuo 6 mėnesių iki 2 metų. Be to, Europos Komisijos sutikimu išimties tvarka šis laikotarpis galės būti pratęstas.

Taip pat bendrovės bus įpareigotos kaupti duomenis ne tik apie ryšio laiką bei abonentą, bet ir apie abonentų buvimo vietą ryšio metu. Taip pat turės būti kaupiami duomenys apie neatsakytus skambučius.

Duomenys bus atskleidžiami teisėsaugos įstaigoms pažaboti bei ištirti "nustatyto tipo" sunkius nusikaltimus - terorizmą bei organizuotus nusikaltimus, kuriuos įvardins pačios ES šalys.

Kiekvienu atveju teisėsaugos organai turės kreiptis į telekomunikacijų bendrovę dėl duomenų apie konkretaus jų kliento ryšio seansą - tai reiškia, kad jie negalės iškart prieiti prie visos duomenų bazės. Šalys bus įpareigotos taikyti administracinę arba baudžiamąją atsakomybę, jei sukaupti duomenys būtų panaudoti neteisėtai. Kiekviena ES valstybė turės įsteigti nepriklausomą instituciją, kuri stebės šių duomenų naudojimo teisėtumą.

Pagal bendro sprendimo procedūrą, Europos Parlamentui priėmus pataisas, jas toliau svarstys Europos Taryba. Manoma, kad ji pritars daugumai pataisų, dėl kurių jau buvo susitarta su dviem didžiausiomis EP frakcijomis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (57)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (344)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (9)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (833)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (37)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (59)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (832)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (64)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (4)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...

Atkartokite Meghan Markle stilių šiais 6 klasiškais deriniais (7)

Turbūt daug kas pavydi merginai iš Kalifornijos, neilgai trukus tapsiančiai britų karališkosios...