Lietuvoje išrinkti Europos Parlamento nariai dažniausiai susitinka pirmadieniais Vilniuje prie lėktuvo, skrendančio į Europos kryžkelėje įsikūrusį Briuselį, ir ketvirtadienio vakarais, grįždami atgal į Vilnių.
Europos parlamentas
© AFP/Scanpix
Belgijos sostinėje, kur yra pagrindinės Europos Sąjungos institucijos, į vieną didesnį būrelį juos suveda nebent koks nors atsitiktinumas ar bendras posėdis.

Dauguma iš trylikos Lietuvos europarlamentarų net nežino, kur yra jų kolegų kabinetai.

Nei paliaubų, nei taikos

Su grupele Lietuvos žurnalistų vaikščiodami ilgais Europos Parlamento koridoriais ir erdviais fojė, sutikome klegantį būrelį lenkų parlamentarų. Jie emocingai kažką aiškinosi, nevengdami net savo tautiškų, laimei, nesuprantamų kalbantiesiems angliškai ar prancūziškai keiksmažodžių, vėliau draugiškai, glaudžiu lanku apsėdo du staliukus kavinukėje.

“Lenkai čia atrodo stebėtinai vieningi, juos dažnai galima matyti drauge. Kaip ir estus ar latvius. Tik mūsiškiai čia išsibarstę ir dažniausiai nemato jokio reikalo bendrauti, aptarti kokią nors poziciją, kurios reikėtų laikytis dirbant Lietuvos labui” , - sakė jau pusmetį Europos Parlamente dirbantis profesorius Rolandas Pavilionis.

Panašu, kad rinkimų aistros, kuriose kone visos partijos iš kailio nėrėsi stengdamos įrodyti rinkėjams, kad tik jų kandidatai geriausiai gali atstovauti Lietuvai Europos Parlamente, čia dar neišblėsusios ir greitų paliaubų nebus. Nors visi mūsų europarlamentarai, priešingai, negu buvo gąsdinama, rado savo vietas vienoje ar kitoje frakcijoje, atrodo, tai nesumažino priešiško vienų nusiteikimo prieš kitus ir nesuvienijo bendram darbui.

Kol kas jie pavieniui siuntinėja įvairius pareiškimus, reaguodami į įvairius Lietuvos vidaus ir užsienio reikalus, tačiau dažniausiai jų pozicija taip ir lieka neišgirsta. Nieko nuostabaus: vienas lauke - ne karys.

Nesusitikti sunkoka

Dviejuose iš stiklo ir plieno suręstuose ir originaliu, ore kabančiu erdviu koridoriumi sujungtuose pastatuose įsikūrusios pagrindinės posėdžių salės, europarlamentarų ir jų padėjėjų kabinetai, keletas barų, pigiausia visame Briuselyje valgykla. Šioje didžiulėje erdvėje po vienu stogu nuolat verda gyvenimas. Atrodytų, tiesiog neįmanoma nesusitikti, tačiau Lietuvos atstovams tai kažkaip pavyksta.

Didžiuliame fojė kone ant kiekvieno kampo mirga monitoriai, kuriuose surašyta, kas ir kur, kokioje posėdžių salėje tuo metu vyksta. Tereikia tik žvilgtelėti ir susigaudyti tuose begaliniuose atrodančiuose labirintuose, susirasti reikalingą liftą ar eskalatorių.

Kalbinti Lietuvos europarlamentarai pripažįsta, jog bent kol kas jie artimiau nebendrauja, delegacijos susitikimai nevyksta. Anot Gintaro Didžioko, iki šiol tartis ir nebuvo didelio reikalo, nes tiesiogiai su Lietuva susijusių klausimų nesvarstyta. Tačiau vis dėlto, nors Europos Parlamentas - ne Seimas ir turi savo specifiką, dirbant drauge nuveikti būtų galima kur kas daugiau.

Su tuo sutinka dauguma europarlamentarų, tačiau burtis neskuba. Kokių nors Lietuvos delegacijos renginių gausybėje mirgančių monitorių, deja, neteko matyti. Tuo tarpu Lietuvos nuolatinės atstovybės vadovas Oskaras Jusys teigia, jog jo vadovaujama žinyba tiesiog dūsta nuo darbų gausos, nors su europarlamentarais ryšių turi ir nedaug.

Pirmą dieną baimingai klaidžioję po svarbiausią Europos Sąjungos būstinę, vėliau gana nesunkai perpratome jos sistemą ir ilgi jos koridoriai jau neatrodė tokie klaidūs bei paslaptingi. Kiekvienas europarlamentaras čia turi savo kabinetą. Šalimais paprastai įsikūrę jų padėjėjai. Vienas britas išgarsėjo tuo, kad savo padėjėja įdarbino žmoną ir paskyrė jai visą tam numatytą atlyginimo fondą. Lietuviai parlamentarai tokiu “šeimyninės rangos” metodu, laimei, kol kas nepasinaudojo, nors kai kurie Briuselyje įsikūrė su šeimomis.

Europarlamentaro kabinetas prireikus gali tapti ir savotišku miegamuoju. Čia yra nuo sienos nuleidžiama sofa, dušas, tualetas, kiti buitiniai patogumai. Puikiai veikia internetas, tiesioginis ryšys su Lietuva. Tačiau apie savo ketinimus kabinete likti nakčiai parlamentaras turi būtinai pranešti apsaugos tarnybai.

Antrieji namai - pagal poreikius

Beveik visi Briuselyje įsikūrę Lietuvos europarlamentarai yra apsigyvenę netoli savo pagrindinės darbovietės - Europos Parlamento. Butus nuomojantiems belgams tai savotiškos aukso kasyklos. Nedidukas butukas su vienu miegamuoju mėnesiui čia kainuoja ne mažiau kaip 400 eurų. Panašiame, maždaug už dešimties minučių kelio nuo Europarlamento, gyvena prof. Rolandas Pavilionis.

“Patogu, į darbą ir į namus vaikštau pėsčiomis, nereikia nei mašinos, nei viešojo transporto”, - savo pasirinkimą argumentavo europarlamentaras.

Tuo tarpu pagal Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos sąrašą į Europos Parlamentą išrinktas Gintaras Didžiokas įsikūręs kur kas erdvesniame trijų kambarių bute. Jis už nuomą moka jau dvigubai daugiau. Liberalcentristas Eugenijus Gentvilas, iš pradžių glaudęsis viename Briuselio viešbučių, dabar taip pat gyvena nuomojamame būste kartu su dviem savo dukromis, kurios čia lanko už poros kilometrų esančią eurobiurokratų atžaloms skirtą mokyklą. Parlamentaras yra užvedęs savotišką namų knygą, kurioje yra pasirašę jau daugiau kaip pusšimtis pas jį pasisvečiavusių lietuvių.

Brangiai kainuojanti tradicija

Briuselis laikomas Europos Sąjungos sostine, čia posėdžiauja Europarlamento nuolatinės komisijos, frakcijos, ES Taryba. Tačiau kiekvieną mėnesį europarlamentarams savaitei tenka kraustytis į Strasbūrą, kur tuo metu vyksta plenariniai posėdžiai. Čia mūsų išrinktieji šalies atstovai taip pat negyvena po vienu stogu. Laima Andrikienė, Rolandas Pavilionis ir Danutė Budreikaitė tą savaitę dažniausiai įsikuria maždaug dvidešimt kilometrų nuo Strasbūro nutolusiame nedideliame Vokietijos miestelyje.

Pasak R.Pavilionio, būstas ir gyvenimas ten maždaug du tris kartus pigesnis, be to, patogesnis ir ramesnis negu didžiuliame mieste, kur nuolat tvyro įtampa ir triukšmas. Į posėdžius ir atgal į namus juos vežioja Europarlamento vairuotojai.

Šiuo metu Europos Sąjungos institucijos išsibarsčiusios net trijų valstybių miestuose - Briuselyje, Srasbūre ir Liuksemburge, kur yra oficiali EP sekretoriato būstinė. Ne vieną sykį bandyta siūlyti, kad būtų atsisakyta tokio išsibarstymo, kuris ne tik labai brangiai kainuoja, bet ir sukelia daugybę nepatogumų.

Parlamentarams, jų padėjėjams ir nemenkam aptarnaujančiam personalui tenka kraustytis iš miesto į miestą, boginti paskui juos tonas įvairių dokumentų. Tačiau šis siūlymas visuomet sutinkamas aršiu tų šalių pasipriešinimu. Argumentas - vienintelis: tokia susiklostė tradicija. Tačiau akivaizdu, kad ta tradicija pagrįsta didžiuliu tų šalių pragmatizmu. Nė viena jų nenori prarasti daugybės darbo vietų bei savo reikšmės Europos Sąjungos institucijose. Deja, mokėti už tai tenka visoms Bendrijos valstybėms.

Gyvena kaip belgai

Nelabai gražu skaičiuoti svetimus pinigus, tačiau daugeliui skaitytojų tikriausiai įdomu, kaip verčiasi Europos Sąjungos sostinėje mūsų parlamentarai. Nuolatinis atlyginimas nėra labai įspūdingas - apie 3 tūkstančius litų, kurie mokami iš Lietuvos biudžeto. Maždaug po tiek pat gauna ir Seimo nariai. Italijos europarlamentarai gauna kur kas daugiau. Jų mėnesio atlyginimas - 10 tūkstančių eurų.

Tačiau labai neskursta ir lietuviai. Didžiąją europarlamentarų pajamų dalį sudaro vadinamieji dienpinigiai, kuriuos moka Europos Parlamentas. Tą dieną, kai vyksta koks nors komiteto, frakcijos ar kitoks posėdis, kiekvienam europarlamentarui atseikėjama po 906 litus. Būna, kad posėdis trunka valandą, būna - ir visą dieną, tačiau dienpinigiai - tokie patys.

Eugenijaus Gentvilo paskaičiavimu, per mėnesį posėdžiaujama vidutiniškai 14 dienų, todėl europarlamentaras “užsiposėdžiauja” dar apie 13 tūkstančių litų ir gyvena kaip dauguma belgų, gaunančių apie 3 tūkstančius eurų per mėnesį.

Be to, parlamentarai turi privilegijų, kurios leidžia nemažai sutaupyti. Kiekvienas europarlamentaras iš savo kabineto gali nemokamai skambinti į 25 ES valstybes, JAV, Kanadą, dar kelias šalis, naudotis Europos Parlamento samdomu transportu, kas savaitę skraidyti lėktuvais į savo tėvynę ir atgal į Briuselį.

Sąlygos atstovauti mūsų valstybei Europos Parlamente sudarytos tikrai neblogos, tereikia dirbti. Tačiau visa bėda, anot R.Pavilionio, jog čia galima ir plušti nuo ryto iki vakaro, ir nieko neveikti, ateiti į posėdžius vien tam, kad neprarastum tūkstantinių dienpinigių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja link rekordo (282)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (78)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Orai: jums tai patiks – bus dar daugiau sniego, o po to ir šalčio (8)

Šiuo metu šalyje tikra žiema: apylinkes puošia sniegas, o šaltis neskuba trauktis, priešingai,...

Lemiamą šturmą atlaikęs „Žalgiris“ dramatiškoje mačo pabaigoje įveikė Ispanijos čempionus (278)

17 taškų persvarą iššvaistęs Kauno „Žalgiris“ (12-7) sugebėjo išsaugoti pergalę savo...

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (295)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Programišių ataka: įsilaužus į Lietuvos portalą apšmeižtas ministras Karoblis kibernetinio saugumo centras pradėjo tyrimą (342)

Įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt, jame ketvirtadienio vakarą paskelbta išgalvota melaginga...

Aistros apimto senolio žmona baiminasi, kad akto metu jis nenumirtų (114)

Aš ir mano vyras gulime pataluose, švytintys nuo to momento intensyvumo. Mūsų kūnai susipynę ir...

Pergale pasidžiaugęs Jasikevičius lenkė galvą prieš savo auklėtinius ir prašė laisvos dienos (6)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai išgyveno dar vieną trilerį Eurolygos rungtynėse namuose. Po...

Juknevičius po 12-ojo etapo: vienas mėgstamiausių mano greičio ruožų (4)

Po vienuoliktojo greičio ruožo, vos tik išlipę iš savo bolido Antanas Juknevičius ir Darius...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (76)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...