Likus paskutinei neparduotai alkoholio įmonei, spauda prakalbo, jog iš tikrųjų jau yra nugalėtojas, o oficialus sprendimas bus paskelbtas šios savaitės antroje pusėje.
Tai nustebino latvius, kurie teigia, jog norėtų sulaukti oficialaus pranešimo iš valstybės institucijų, o ne tenkintis žiniasklaidos pranešimais. Pasak jų, dar visai neseniai iš turto fondo gavę dar vieną paklausimą, todėl visa tai atrodo labai keistai.

Viena vertus, gandai, jog “Mineraliniai vandenys” ir “Latvijas Balzams” rimtai susikovė dėl “Stumbro” įmonės pradėjo sklandyti dar tuomet, kai buvo tiktai priiminėjami dokumentai. Vieni turėjo vienokį užnugarį, kiti kitokį – priemonės čia nebuvo pačios gražiausios. Vietiniai ėjo per vietinius, o latviai bandė savaip organizuoti spaudimą.

Straipsnių spaudoje buvo taip pat gana nemažai, todėl dabar sunku pasakyti, ar paskutiniai pranešimai yra tiesa, ar paprasčiausia spaudos antis, kuria siekiama dar kartelį sujudinti privatizavimo vandenis.

Tačiau vienas įdomus aspektas atsivėrė labai aiškiai – taip, kaip latviai nenoriai įsileidžia lietuvius į savo rinkas, taip ir lietuviai vangiai įsileidžia latvius pas save. Ir tai tiktai iš dalies susiję su latviais ir lietuviais. Tai apskritai susiję su verslo logika ir nenoru įsileisti konkurentų į savo daržą.

Juk iš tikrųjų, vietiniai verslininkai daugiau žino apie visas verslo subtilybes Lietuvoje, gali arčiau prieiti, pasišnekėti “iš širdies”, patraukti vadeles ten kur reikia, kad tam tikri sprendimai būtų priiminėjami daug greičiau. Kaip sakant, jie geriau įvaldę verslo Lietuvos subtilybes, todėl logiškai sektų, jog jie turėtų valdyti vietinę rinką. Tai tiesiog tobulai sustyguotas tinklas.

Lygiai taip pat Latvijoje galvoja latvių verslininkai, kurių, ne paslaptis, dauguma yra rusai. Postsovietinės verslo tradicijos kuo puikiausiai taikomos ir Latvijoje.

Tas pats tinklas, kuris veikia Lietuvoje – veikia ir Latvijoje. Tiesa, teigiama, jog korupcija Latvijoje dar didesnė nei Lietuvoje, tačiau principai visur veikia tie patys. Pastebint, jog latviai nenori įsileisti konkurentų Latvijoje, lygiai taip pat reikėtų pastebėti, su kokiu uolumu lietuviai gina savo rinkas. Tiesa, nieko čia blogo nematau. Bet kuris net ir mažiausias konkurentas grasina verslo nuostoliais. O kuris verslininkas norėtų savo noru patirti nuostolius. Tačiau yra ir kita pusė.

Kuo labiau priešinasi vietos verslininkai užsienio kapitalo atėjimui (bent jau užsienyje registruotoms įmonėms), tuo didesnė galimybė, jog bus pasinaudota visomis lobizmo priemonėmis. “Stumbro” privatizavimo pabaiga neparodys, kaip valdžia sugebėjo atsilaikyti lobistiniam abiejų pusių spaudimui, tačiau pats procesas atskleidė nemažą dalį užkulisių.

Kita vertus, niekas nesidomėjo ir niekas nepasakojo, kokiais būdais VP Market įveikė Latvijos valdžios, tiksliau latvių verslininkų, pasipriešinimą rinkoje. Tikrai ne akių vartymu ar taikiu susėdimu prie derybų stalų.

Per daug nereklamuodami savo priemonių, ir lanksčiai prisitaikydami prie vietinių sąlygų lietuvaičiai sugebėjo įsiskverbti į latvių daržą. Kai šie susigaudė – buvo vėlu. Tai taip pat viena iš priežasčių, kodėl dabar latviai grasina tiek ir neįsileisti kiaulienos, tiek ir boikotuoti lietuvišką produkciją.

Šis neramus “Stumbro” privatizavimas reiškia, jog Latvijos verslininkai, nors ir panašiai mąstydami, dar neperprato atėjimo į lietuviškąją rinką gudrybių ir nepasimokė iš ankstesnių užsienio kapitalo atėjimo istorijų, kurių trūkumu, deja, pasigirti tikrai negalime. O jeigu ir pasimokė – lietuviai ir šį kartą buvo lankstesni.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (41)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (31)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (89)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (23)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (369)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Penktąjį Dakaro ralį įveikęs Vanagas: paskutiniame greičio ruože viskas galėjo baigtis liūdnai (25)

Pakilimus ir nuosmukius 40-ajame Dakaro ralyje išgyvenęs Benedikto Vanago ir Sebastiano...

Prieš mačą su „Lietuvos rytu“ rimtų nuostolių patyręs Butautas: apie tai sužinojau paskutinę dieną (2)

Ketvirtadienį su Adu Juškevičiumi atsisveikinęs „Lietkabelio“ strategas Ramūnas Butautas...

Eurovizinė karštinė tęsiasi: ar scenos vilkai nurungs naujokus? (13)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (123)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...