Per artimiausią pusmetį Lietuva sieks gauti kuo didesnę ES paramą svarbiems energetikos ir infrastruktūros projektams - Ignalinos AE uždarymui ir Kaliningrado tranzito palengvintos tvarkos realizavimui. Artimiausią pusmetį, nuo sausio 1 dienos pirmininkavimą ES perėmus Liuksemburgui, visų Sąjungos valstybių vienas iš svarbiausių darbų bus susitarimas dėl ilgalaikio ES biudžeto 2007-2013 metams.
Eurai, pinigai, monetos, banknotai
© Corbis/Scanpix
"Tai nebus lengvas darbas. Mes, aišku, bandysime daryti viską, kad mums svarbūs prioritetai - parama naujoms neturtingoms šalims, finansavimas Ignalinos atominei elektrinei ir Kaliningrado tranzitui - atsispindėtų susitarime dėl biudžeto. Taip pat svarbus ir pačios paramos efektyvumas, kad turtingesnės šalys negautų daugiau negu neturtingos ir naujos Bendrijos narės", - sakė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ES departamento direktorius Žygimantas Pavilionis.

Anot jo, Lietuva iš ES biudžeto Ignalinos atominės elektrinės uždarymui 2007-2013 metais tikisi gauti 815 mln. eurų, Kaliningrado tranzito tvarkos įgyvendinimui - 183 mln. eurų. Ž.Pavilionis neatmetė galimybės, kad Lietuva sieks išsiderėti ir dar didesnes pinigų sumas.

Lietuva paskutinę 2004 metų dieną sustabdė pirmąjį Ignalinos AE bloką.

Derybose su ES Lietuva yra įsipareigojusi visiškai uždaryti jėgainę 2009 metais.

Susitarimą dėl Sąjungos biudžeto planuojama pasiekti birželio 16 dieną vyksiančiame ES viršūnių susitikime.

Taip pat tikimasi, kad Liuksemburgas imsis planų atgaivinti Lisabonos strategiją - pasitikėjimą praradusią reformų programą, kuria siekiama iki 2010 metų Europos ekonomiką padaryti konkurencingiausia pasaulyje.

Ž.Pavilionio pasakojimu, tikimasi, kad kovo 23 dieną vyksiančiame ES šalių vadovų susitikime bus apsispręsta individualizuoti Lisabonos procesą.

"Tikimasi, kad Europos Komisija rengs individualius veiksmų planus ar siūlymus, kaip kiekviena šalis narė galėtų tapti konkurencingesne. Iki šiol tai buvo gražus kalbėjimas, kaip Europos Sąjungai pasivyti Ameriką, tačiau situacija kiekvienoje šalyje yra skirtinga, todėl iš esmės procesas bus individualizuotas. Lietuvos tikslas yra sudaryti tokias sąlygas, kad, pavyzdžiui, naujų šalių mokslininkai galėtų lygiomis teisėmis dalintis ES finansavimu, kuris bus tikrai žymus", - teigė diplomatas.

Nors, anot Ž.Pavilionio, ES užsienio politika daugiausiai bus nukreipta į Balkanų pusę, tačiau Lietuvai svarbiausia šioje srityje yra Europos kaimynystės politika Rytų kryptimi.

"Čia pats svarbiausias dalykas bus santykiai su Ukraina. Lietuva ir kitos šalys reikalaus ambicingesnės darbotvarkės su Ukraina - numatant tokius dalykus, kaip rinkos ekonomikos statuso suteikimas, laisva prekyba su Ukraina, su aiškia, nors galbūt ir tolima narystės ES perspektyva", - pasakojo jis.

Be to, gegužės 10 dieną Maskvoje turi vykti ES šalių ir Rusijos vadovų susitikimas. Iki to laiko Lietuva tikisi iškelti regioninį Kaliningrado vystymosi klausimą.

"Iš Liuksemburgo tikėsimės pažangos ruošiant kaimynystės su Pietų Kaukazo valstybėmis veiksmų planus, šiame kontekste - ir krizės Moldovoje sureguliavimas. Lietuva prašys kuo aktyvesnio ES dalyvavimo ten. Be to, yra ir mums artimesni kaimynai - Baltarusija - čia prašysime ambicingesnių ir efektyvesnių ES instrumentų remiant demokratines jėgas", - aiškino Ž.Pavilionis.

Manoma, kad sunkiasvorėms ES valstybėms įtaka neprilygstantis mažas Liuksemburgas privalės panaudoti visus savo diplomatinius įgūdžius, kai per ateinančius šešis mėnesius, kai pirmininkaus ES, turės tarpininkauti susitarimams dėl ilgalaikio bloko biudžeto ir fiskalinės disciplinos taisyklių pertvarkos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (156)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (230)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (8)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (17)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (4)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (456)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (99)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Nukauti viešbučio Kabule užpuolikai papildyta 09.04 (5)

Afganistano sostinėje Kabule viešbučio „Intercontinental“ ataka baigėsi, žuvo mažiausiai...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (13)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Nulinis: Valančiūnas sužaidė blogiausias sezono rungtynes (4)

Jonas Valančiūnas surengė blankiausią asmeninį šio sezono, o taip pat ir vieną prasčiausių...