aA
Viskas pagal įstatymą: 52 procentai mūsų atėjo į referendumą, 63 procentai iš mūsų, atėjusių, pasakė „ne“. Referendumas įvyko. Tai reiškia, jog Lietuva, kurią sudaro joje gyvenantys žmonės, nenori atominės elektrinės.
Linas Balsys
© DELFI / Tomas Vinickas

Mes gyvename teisinėje valstybėje – Europos Sąjungos narėje, kur valdymas grįstas įstatymais, o ne valdančiųjų nuomonėmis. Reiškia, valdžia, kuri tarnauja žmonėms, privalo padaryti taip, kad nauja atominė nebūtų statoma mūsų žemėje. Nes taip parašyta Referendumo įstatyme:

„Tuo atveju, kai konsultaciniame (patariamajame) referendume dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių ir konkretaus sprendimo priėmimui pritarė ne mažiau kaip pusė jame dalyvavusių piliečių, sprendimas yra laikomas priimtu. Klausimas dėl šio referendumo sprendimo įgyvendinimo ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo jo paskelbimo turi būti svarstomas Seime Seimo statuto nustatyta tvarka.“ Perskaičius paryškintas vietas, aiškėja prasmė: ir patariamajame referendume priimtas tautos sprendimas privalo būti įgyvendintas! O kaip - turi svarstyti Seimas. Būtent, kaip įgyvendinti, o ne kaip išsisukti nuo prievolės.

Geras, paprastas įstatymas, suprantamas ir neteisininkui. Deja, valdžia mums arogantiškai kartojo per visą agitacijos laikotarpį ką kita: jog tai „tik“ patariamasis referendumas, kažkoks nerimtas, ir todėl viską spręs valdžia, nors jai, žinoma, ir svarbi žmonių nuomonė.

Tokių kalbų tikslas – demoralizuoti žmones, kad šie net neimtų referendumo biuletenių, ir , tokiu būdu, referendumas būtų sužlugdytas. Bet žlugo pačios valdžios planas, o referendumas - įvyko. Žmonės nepatikėjo UAB „Visagino atominė elektrinė“ skleidžiama valstybei milijonus kainavusia propaganda ir davė griežtą atkirtį.

Bet valdžiai žmonių ištartas žodis „ne“ kelia tik galvos skausmą. Todėl bandoma žodį apsukti. Iš Prezidentūros portalus apskrieja komentaras, jog „naujos atominės jėgainės nauda abejoja mažiau nei trečdalis balso teisę turinčių Lietuvos piliečių“. Iš Seimo Teisės ir teisėtvarkos k-to pirmininko S. Šedbaro – kad „... teisinių pasekmių referendumas nesukuria.“

Keistoki argumentai. O jei kas nors pradėtų skaičiuoti praėjusių prezidento rinkimų statistiką ? Atėjo balsuoti 52 procentai, už populiariausią kandidatę iš atėjusių pasisakė 68 procentai. Tai yra, šalies vadovę išrinko apie trečdalis balsavimo teisę turinčių Lietuvos piliečių. Būtų absurdiška tokį teiginį net viešai diskutuoti, nes , pagal Lietuvos įstatymus , laikoma, kad šalies vadovė išrinkta visų šalies piliečių valia. Kodėl beveik tokiais pat procentais pareikšta piliečių valia dėl VAE turėtų būti menkinama?

Jei patariamieji referendumai nesukuria teisinių pasekmių, pasak p. Šedbaro, tai ką – 1991-mųjų vasario 9-osios visuotinę apklausą dėl Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės (85 proc rinkėjų dalyvavo, iš kurių 90 proc buvo už Nepriklausomybę) turėtume nuvertinti ?!. Bet juk apklausa turėjo milžiniškas teisines pasekmes – netrukus mus pradėjo juridiškai pripažinėti kitos šalys.

Keista ir tai, kad, kolkas, tyli žinomi ir garsūs konstitucinės teisės specialistai. Juk jie tikrai galėtų paaiškinti, ar yra būdų demokratinėje valstybėje ignoruoti tautos vieningai pareikštą valią.
O gal – laukiam , kol vėl atbėgs Čekuolis ir paaiškins , kaip turi būti. Pvz, kad raidės N ir E , kartu sudėtos, reiškia visai ne NE, o nuoširdų palaikymą visiems valdžios sprendimams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Jastramskis: Skvernelis gali sumaišyti kortas Nausėdai, nes kur du – trečias nereikalingas (137)

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė dalyvausiantis Prezidento rinkimuose. Kokios jo...

Apsipirkti prekybos centre reikės naujų įgūdžių: laukia didelės naujovės (142)

Nuo investicijų į savitarnos kasas iki naujos internetinės prekybos platformos - taip didieji...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (728)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Kelininkai skelbia ekstremalią padėtį – dauguma kelių tapo neįveikiamais (82)

Permainingos oro sąlygos Lietuvoje negaili iššūkių – rajoniniai keliai dėl spustelėjusio...

Karbauskis jau svarsto, kas galėtų pakeisti Skvernelį premjero poste (787)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs –...

Dakaro ralis įveiktas – į Lietuvą bus parvežti net du rekordai atnaujinta 17.48 val. (392)

Trumpesnis, tik vienoje valstybėje vykstantis, tačiau toks pats sunkus ir kankinantis – toks...

Dviejų vaikų mama per metus susitaupė 30 tūkst. dolerių: pasidalijo 8 patarimais, kaip tai padaryti ir jums (17)

Olivia White sugebėjo sutaupyti 30 tūkst. dolerių per 12 mėnesių po to, kai pasiryžo nedideliems...

Povandeninių laivų paslaptys: kaip jie išbūna mėnesiais po vandeniu ir iš kur gauna deguonies?

Didieji atominiai povandeniniai laivai įprastai plaukioja po vandeniu. Taikos metais jiems vis tiek...

Sotus vištienos ir pievagrybių pyrago receptas (1)

Kai lauke šalta, vis daugiau laiko praleidžiame namuose, virtuvėje ir šildomės karštais...

Pagyrų dėl tobulos figūros sulaukianti Sofio Gelašvili atskleidė, jog krūtinę pasididino dar būdama 19 metų (29)

Žinoma verslininkė ir stilistė Sofio Gelašvili gali pasigirti puikiomis kūno formomis ir...