aA
Viskas pagal įstatymą: 52 procentai mūsų atėjo į referendumą, 63 procentai iš mūsų, atėjusių, pasakė „ne“. Referendumas įvyko. Tai reiškia, jog Lietuva, kurią sudaro joje gyvenantys žmonės, nenori atominės elektrinės.
Linas Balsys
© DELFI / Tomas Vinickas

Mes gyvename teisinėje valstybėje – Europos Sąjungos narėje, kur valdymas grįstas įstatymais, o ne valdančiųjų nuomonėmis. Reiškia, valdžia, kuri tarnauja žmonėms, privalo padaryti taip, kad nauja atominė nebūtų statoma mūsų žemėje. Nes taip parašyta Referendumo įstatyme:

„Tuo atveju, kai konsultaciniame (patariamajame) referendume dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių ir konkretaus sprendimo priėmimui pritarė ne mažiau kaip pusė jame dalyvavusių piliečių, sprendimas yra laikomas priimtu. Klausimas dėl šio referendumo sprendimo įgyvendinimo ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo jo paskelbimo turi būti svarstomas Seime Seimo statuto nustatyta tvarka.“ Perskaičius paryškintas vietas, aiškėja prasmė: ir patariamajame referendume priimtas tautos sprendimas privalo būti įgyvendintas! O kaip - turi svarstyti Seimas. Būtent, kaip įgyvendinti, o ne kaip išsisukti nuo prievolės.

Geras, paprastas įstatymas, suprantamas ir neteisininkui. Deja, valdžia mums arogantiškai kartojo per visą agitacijos laikotarpį ką kita: jog tai „tik“ patariamasis referendumas, kažkoks nerimtas, ir todėl viską spręs valdžia, nors jai, žinoma, ir svarbi žmonių nuomonė.

Tokių kalbų tikslas – demoralizuoti žmones, kad šie net neimtų referendumo biuletenių, ir , tokiu būdu, referendumas būtų sužlugdytas. Bet žlugo pačios valdžios planas, o referendumas - įvyko. Žmonės nepatikėjo UAB „Visagino atominė elektrinė“ skleidžiama valstybei milijonus kainavusia propaganda ir davė griežtą atkirtį.

Bet valdžiai žmonių ištartas žodis „ne“ kelia tik galvos skausmą. Todėl bandoma žodį apsukti. Iš Prezidentūros portalus apskrieja komentaras, jog „naujos atominės jėgainės nauda abejoja mažiau nei trečdalis balso teisę turinčių Lietuvos piliečių“. Iš Seimo Teisės ir teisėtvarkos k-to pirmininko S. Šedbaro – kad „... teisinių pasekmių referendumas nesukuria.“

Keistoki argumentai. O jei kas nors pradėtų skaičiuoti praėjusių prezidento rinkimų statistiką ? Atėjo balsuoti 52 procentai, už populiariausią kandidatę iš atėjusių pasisakė 68 procentai. Tai yra, šalies vadovę išrinko apie trečdalis balsavimo teisę turinčių Lietuvos piliečių. Būtų absurdiška tokį teiginį net viešai diskutuoti, nes , pagal Lietuvos įstatymus , laikoma, kad šalies vadovė išrinkta visų šalies piliečių valia. Kodėl beveik tokiais pat procentais pareikšta piliečių valia dėl VAE turėtų būti menkinama?

Jei patariamieji referendumai nesukuria teisinių pasekmių, pasak p. Šedbaro, tai ką – 1991-mųjų vasario 9-osios visuotinę apklausą dėl Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės (85 proc rinkėjų dalyvavo, iš kurių 90 proc buvo už Nepriklausomybę) turėtume nuvertinti ?!. Bet juk apklausa turėjo milžiniškas teisines pasekmes – netrukus mus pradėjo juridiškai pripažinėti kitos šalys.

Keista ir tai, kad, kolkas, tyli žinomi ir garsūs konstitucinės teisės specialistai. Juk jie tikrai galėtų paaiškinti, ar yra būdų demokratinėje valstybėje ignoruoti tautos vieningai pareikštą valią.
O gal – laukiam , kol vėl atbėgs Čekuolis ir paaiškins , kaip turi būti. Pvz, kad raidės N ir E , kartu sudėtos, reiškia visai ne NE, o nuoširdų palaikymą visiems valdžios sprendimams.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Popiežius kreipėsi į Lietuvos gyventojus: ši tauta turi tvirtą sielą nuolat pildoma (739)

Į Vilnių atvykęs popiežius Pranciškus šeštadienį paragino lietuvius būti atvirais bei...

11 metų Velse dirbantis gydytojas: mums įprasta pacientui prisistatyti ir paklausti, ar galima jį paliesti (25)

Intervencinis kardiologas Eduardas Šubkovas (48 m.) jau 11 metų dirba Šiaurės Velso Glan Clwyd...

Šalčininkų r. gyventojui jau pavyko pamatyti Popiežių: nustebino Šventojo Tėvo pasirinkimas nuolat pildoma (237)

Antroji Šventojo Tėvo stotelė – Katedros aikštė. Tačiau jau prie Aušros vartų renkasi...

Vatikanas skelbia apie susitarimą, įtampą kėlusį ištisus dešimtmečius

Vatikanas šeštadienį paskelbė su Kinija sudaręs „preliminarų susitarimą“ dėl vyskupų...

Arūno Valinsko sūnus – apie vaikystę garsioje šeimoje ir kodėl dar neskuba vesti savo vaikelio mamos (18)

Šou verslo ryklių Ingos ir Arūno Valinskų sūnus Arūnas Valinskas jaunesnysis (28) rugsėjo...

Išskirtinę dieną – retai kartu matomos Adamkų šeimos pasirodymas (17)

Popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje nepraleido ir pastaruosius mėnesius viešumoje retai...

Dūžtantys langai ir ore skriejančios nuolaužos: tai matyti teko tik filmuose (2)

Kanados sostinės apylinkes penktadienį užklupo sumaištį sukėlęs tornadas; buvo sužeisti...

Iš Gariūnų stovėjimo aikštelės pavogtas 90 tūkst. eurų vertės „Porsche“ (23)

Policijos departamentas informavo, kad ketvirtadienį buvo pastebėta, jog iš Gariūnų automobilių...

Išsiaiškino, kaip padangas renkasi Lietuvos vairuotojai: rūpi net keliamas triukšmas (4)

Kas antras lietuvis mano, jog padangų skleidžiamas triukšmas yra labai arba iš dalies svarbus,...

Popiežiaus vizito Lietuvoje programa: sužinokite viską minučių tikslumu (13)

Vatikano vėliavomis pasipuošęs rudeninės dulksnos apimtas Vilnius šeštadienio rytą ruošiasi...