1500 kilometrų kelias Seravako Borneo autostrada bei tarp Sabaho palmių plantacijų nutiestu asfaltu, keliaujant automobiliais, pėsčiomis, valtimis ir lėktuvu jau netolimoje praeityje. Prieš akis - paskutinė stotelė Malaizijoje - Sandakano uostamiestis, prieš pradedant kelionę keltu per tikromis istorijomis ir išgalvotomis legendomis apipintą Sulu jūrą.
Malaiziečių šokis
© Reuters/Scanpix
Kristoferis, Birmos princas (taip save pristato paskutinis kelionėje po Malaiziją "nykščiu pagautas" vairuotojas). Kristoferio, Birmos princo, rankų pirštai nusagstyti auksiniais žiedais, riešas papuoštas tokio pat tauraus metalo laikrodžiu. Kristoferis rafinuotas ir arogantiškas, bet "kilmingam princui" turbūt dera tokiam būti. Nors bendraujam per trumpą atstumą, jaučiu, kad mus skiria praraja. Visą kelionės laiką Birmos princo pečius masažuoja jam už nugaros sėdinti jo draugė, perpus už jį jaunesnė filipinietė.

Klastingos bankinės technologijos ir 1,5 Lt parai

Sandakano uostamiestis - labiausiai į rytus nutolęs, bei paskutinis "apstatytos" žemės lopinėlis Malaizijoje. Sandakanas daro žymiai didesnę įtaką ekonomikai nei kiti Borneo uostai, dėl ypač palankios geografinės padėties. Iš čia krovininiai laivai plukdo krovinius į Filipinus, Indoneziją, Australiją ir net į Kiniją. Tačiau šlovingiausi Sandakano laikai - kai miestas turėjo didžiausią milijonierių koncentraciją pasaulyje - jau praeityje. Dabar Sandakanas yra vartai keliautojams į natūralius Borneo lobynus, bei filipiniečių, dirbančių Malaizijoje, vienintelis jūrų kelias namo.

Man Sandakanas, kaip ir visiems čia atvykstantiems filipiniečiams, tik tranzito punktas prieš pradedant kelionę į Mindanao salą Filipinuose. Laivas išvyksta iš Sandakano kitą dieną, todėl naktį turiu praleisti šiame uostamiestyje.

Nuo alinančio karščio, atrodo, tuoj ištiks salės smūgis. Didelę dalį uosto krantinės užima žuvų turgus, kurio įvairiausios jūros gėrybės tokiame karštyje atsiduoda tikru morgu.

Saulės smūgio pasiseka išvengti, tačiau bandant išsiimti pinigus iš bankomato manęs vos neištinka apopleksija - visi miesto bankai ir bankomatai kreditinės kortelės nepriima, sako, arba ji tuščia, arba gedimas sistemoje.

Kišenėje turiu 2 ringitus (1,50 Lt) ir laivo bilietą į Mindanao. Taip pat turiu 24 valandas praleisti Sandakane. Pirmą kartą suprantu, kokią didelę galią turi pinigai, kaip paprasta jų turint, bet kaip sudėtinga be jų. Bet kažkada žmonės išgyveno neturėdami pinigų, galima ir dabar.

Filipinietis nešasi tuną
© Reuters/Scanpix

Smegenys gamina įvairiausias alternatyvas. Po to, kai išbandžiau nakvynę po atviru dangumi Vietname, ryte suskaičiavau šimtus moskitų įkandimų. Nenoriu praleisti dar vienos nakties po atviru dangumi rizikuojant susirgti maliarija. Tuoj pat sužinau visų katalikų bažnyčių Sandakane adresus - eisiu prašytis pas juos nakvynės. O jų, pasirodo, Sandakane net penkios.

Prieš pasibeldžiant į Šv. Marijos katalikų bažnyčios duris, pabandau dar kartą pasitikrinti savo kreditinę kortelę. Mano neapsakomam džiaugsmui ji veikia! Kaip pasikeičia pasaulis, kai nebeturi nieko ir esi labai toli nuo namų. Nebegalvoju, ar tas iš krano bėgantis vanduo užterštas, o senas ir aptriušęs, negyvenamas namelis atrodo kaip svajonių vieta nakvynei.

Sandakane mane žavi tyriausios Pietryčių Azijoje žmonių šypsenos. Gal todėl, kad aš artėju link Filipinų, gal todėl, kad jau čia daug filipiniečių, kurie garsėja mokėjimu linksmai gyventi bet kokiomis sąlygomis.

Šiukšlės už borto ir karaoke

Pagaliau atėjo laukta valanda - aš "Danika Joy" kelte plaukiančiame į Zamboangos uostamiestį, problematiškiausioje Filipinų saloje - Mindanao. Savo "kajute" dalinuosi su kitais 150 keleivių, daugiausia filipiniečių.

Kartu su "tikraisiais" kelto keleiviais į Filipinus plukdomi nelegalai filipiniečiai, kurie pažeidžia įstatymą pasilikdami šalyje ilgiau nei leidžiama. Juos pagauna Malaizijos policija vykdydama nuolatinius reidus. Į keltą deportuoti filipiniečiai suleidžiami per specialų narvą, kaip gyvuliai. Labai keista, bet filipiniečiai išbuvę Malaizijoje mėnesį nenori sumokėti menko mokesčio už vizos pratęsimą ir rizikuoja būti deportuotais. Per savaitę deportuojama apie 300 nelegalų filipiniečių, kurie tampa "Danika Joy" kelto, plaukiančio į Mindanao salą keleiviais. Nelegalai plukdomi nemokamai, tai Malaizijos ir Filipinų vyriausybių susitarimas.

Pirmas mane užkalbinęs bendrakeleivis – Bebongas - tampa draugu iki inkaro nuleidimo Zamboangos uoste. Bebongui 45 metai, bet atrodo lyg būtų 30-ies. Bebongas šypsosi ir išduoda savo jaunystės paslaptį - paprasčiausiai nereaguoti į problemas ir mokėti gyventi turtingai būnant vargšu. Filipiniečiai tokie ir yra. Vargšai, bet turtingi. Bebongas pribloškia mane prisipažindamas - jei Alachas jam butu davęs tokia nosį, akis ir odą kaip mano, jis melstųsi jam 45 kartus per dieną, dėkodamas už tokią dovaną...

Malaiziečių šokis
© Reuters/Scanpix

Žmogus niekada nėra savimi patenkintas. Vakariečiai deginasi saulėje ir vaikšto į soliariumus, kad tik oda būtų kuo rudesnė, o azijiečiai, ypač filipiniečiai, svajoja apie kuo šviesesnę odą, tamsi oda jiems - "bjaurumo" simbolis.

"Mesti šiukšles už borto griežtai draudžiama". Deja, į šiuos draudžiančius ženklus, nusispjauna ne tik keleiviai, bet ir laivo personalas. Nuo to, kaip keleiviai kelionės metu teršia jūrą, žaliųjų judėjimo atstovui plaukai pakiltų piestu. Nesu aktyvus žaliųjų judėjimo propaguotojas, bet tai ką pamačiau "Danika Joy" kelte, giliai nuliūdino. Deja, Azijoje ekologijos koncepcijos dar nėra. Žmonės dar neišmoko suprasti, kad taip brutaliai teršdami aplinką, niokoja savo ir ateinančių kartų ateitį. Malaizija labai išsivysčiusi šalis, tačiau ekologija ten - dar tik kūdikio stadijoje.

Nuostabius krioklius dažniausiai "vainikuoja" šiukšlių krūvos jų apačioje, ten, kur turistams sunku prieiti ir jie to nepamato. Kvala Lumpure policininkas rodo pavyzdį ir išmeta šiukšles tiesiai į upę miesto centre.

Pakeliui į Mindanao keltas praplaukia pro Jūros Vežlių salas, kurios yra griežtai saugomo draustinio teritorijoje. Iš kelto išmetami kalnai šiukšlių (daugiausia neorganinių) tikrai nepadeda apsaugoti vežlių ir belieka tik suabejoti jų ateitimi. Nors kelte pristatyta daug šiukšlių konteinerių, jie liko apytuščiai. Greičiausiai aš buvau vienintelis jais pasinaudojęs...

Jeigu filipiniečius ir galima vadinti ekologijos priešais, tokiais "linksmais plaučiais" ir humoro jausmu pasigirti gali reta tauta. Vos tik pravėrus kelto kavinės duris mane pagriebia už rankos ir atsiduriu linksmiausioje kompanijoje. Filipiniečiai labai mėgsta dainuoti, o be karaoke jie net neįsivaizduoja savo gyvenimo. Dainuoja visi, ir tie kurie turi lakštingalos balsą, ir tie, kuriems geriau viešai nedainuoti... Tačiau filipiniečiai tolerantiški ir vadovaujasi principu " dainuoja kaip moka".

Kelte esu vienas iš dviejų europiečių, kitas keleivis – suomis - visą laiką slepiasi savo dvivietėje kajutėje, o aš esu raginamas dainuoti karaoke. Kelių šimtų žiūrovų auditorija šiek tiek glumina ir prisijungti prie tų, kuriems geriau viešai nedainuoti, neišdrįstu.

Monetas žvejojantys jūros čigonai

Naujas rytas išaušta Filipinuose. Užsimirštu ir kaip viduramžių jūreivis - naujųjų žemių atradėjas - pagaliau išvydęs taip ilgai lauktą kontūrą horizonte, šaukiu - "Žemė!, žemė!".

Pirmos pastebėtos - bevardės salos. Iš viso salų Filipinuose 7 tūkstančiai ir dar 7, gyvenamos tik 4 tūkstančiai. Vėliau praplaukiame šalia Basilano salos - garsios ir neskrupulingos musulmonų teroristų, jūrų piratų grupuotės "Abu-Sayaf" slaptavietės. Teroristai Filipinuose nuo pietinio taško Zamboangos iki šiaurinio taško Laoago, esančio Luzono saloje, jau kontroliuojami kariuomenės ir policijos, tačiau Sulu archipelage - Basilano, Jolo ir Tavi-Tavi salose jie dar nesugaunami. Salos labai kalvotos, daug vietovių sunkiai prieinamos, be to "Abu-Sayaf" piratai puikiai žino šias vietas - lengvai pasislepia. Su paimtais įkaitais, nesumokėjus išpirkos, teroristai susidoroja be skrupulų.

Kelionė turėjo užtrukti 18-20 valandų, bet kelte išbūti teko net 4 valandomis ilgiau. Prisišvartavus Zamboangos uoste lyg iš vandens išdygo kelios valtelės, vadinamos barkomis. Barkų šeimininkai - jūros čigonai, badzao nepraleidžia nei vieno atplaukusio kelto, ir kol keleiviai laukia eilėje prie muitinės, jūros čigonai jiems yra pramoga laikui užmušti. Kelto keleiviai mėto į vandenį monetas, o jūros čigonai nardo ir bando jas vandenyje pagauti. Badzao jūros čigonai didžiąją paros dalį praleidžia ant vandens, dirbdami savo barkose ir gyvendami žvejų kaimeliuose bei yra viena iš neturtingiausių genčių Mindanao saloje.

Kartu su savimi vyrai atplukdo žmonas ir vaikus. Vaikai nuogi, purvini ir visi verkia. Į blizgančių monetų paieškas uosto bangose neria ne tik vyrai ir moterys bet ir jų maži vaikai.

Muitinėje patenku į specialią apklausą užsieniečiams. Mano Filipinų viza daryta Kvala Lumpure. Austrijoje neseniai buvo pavogtas pasas su Filipinų viza daryta taip pat Kvala Lumpure. Muitininkas kažkodėl pamanė, kad esu paso vagis. Po keliu skambučių į Malaiziją ir Austriją aš laisvas ir žengiu pirmą žingsnį ant Filipinų žemės, spalvingoje Mindanao saloje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (46)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Rusijoje pinigų mažėja – gyventojams prognozuoja liūdną likimą (309)

Rusijos ekonomikos reikšmė pasaulyje mažėja, traukiasi šalies išlaidos švietimui ir medicinai,...

Gyvai / Dakaro finišas: lietuvių ekipažai stoja į paskutinį mūšį (56)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (5)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...

Orai: ateina tikri šalčiai (38)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (36)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (72)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Įstatymai privertė sukurti verslą (50)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (115)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Estija ketina atsisakyti kai kurių euro monetų (57)

Estija bankas siūlo iš apyvartos išimti vieno ir dviejų euro centų nominalo monetas, kainas...