aA
Laisvosios rinkos ekspertai siautėja ir niršta, nes netikėtai kažkas išdrįso pareikalauti daugiau – ne vien tik šventinių nuolaidų ar naujo Akropolio. Kažkas nori kultūros ir meno. Ir to kažko nėra jau tiek mažai – visi septyni tūkstančiai pasirašiusių peticiją dėl „Lietuvos“ kino teatro išsaugojimo.
Jie „naiviai“ kaišioja pagalius į „privačiųjų“ elito ratus, brukdami visuomenei „socialistinį“ meno skonį ir niekaip negalėdami susitaikyti su tuo, kad jų laikas baigėsi. A+E.

Šių eilučių autoriui visame rinkos ekspertų dantų griežime juokingiausias yra įsitikinimas, kad menininkai ir visi kiti veikėjai tarsi girtuokliai kolonos laikosi įsikibę valstybės. Dar daugiau, jie tarsi sudarinėja su ta valstybe kažkokius keistus sandėrius, norėdami žūt būt išlaikyti „kontrolę“ kultūrai. Formuojama nuomonė, kad kultūros žmonės yra liumpenai, išlaikomi valstybės ir atsilyginantys meilikavimu.

Deja, „Lietuvos“ kino teatro istorija rodo ką kita. Visi dokumentai aukščiausiems šalies ir ypač miesto pareigūnams buvo siunčiami tik kaip formalumas, norint bent teisiškai užkirsti kelią verslo magnatų siautėjimui ir nežabotai valiai griauti. Iš anksto buvo suprasta, kas priima sprendimus dėl miesto ateities, kas naikina įvairovę tam, kad išliktų tik drąsūs, stiprūs ir vikrūs, kam turi paklusti visuomenės nuomonė.

Taip, tai verslo pasaulio nuosavybė. O mes esame tik vargani dvaro baudžiauninkai, kur kas varganesni, nei kada nors anksčiau. Sovietmečiu mūsų nuostatas, tikėjimą ir viltį turėjo pakeisti ideologija. Dabar ją siekiama uždusinti aukso kalnais. Arba nepaklusniesiems skirtais policininkų batų spyriais.

Deja, deja. Šį kartą, imant „Lietuvą“, savo užduotis verslo pasauliui atlikti buvo kur kas sunkiau. Kelią pastojo ne kokia inertiška avių banda, o savo vertę jaučiantys miesto ir šalies piliečiai. Formuojasi pilietinė visuomenė, ir tai žada verslo rykliams ir jų kišenėje tupintiems miesto karaliukams ne kokias dienas. Mat pilietinė visuomenė išreiškia ne surambėjusios administracijos, o pačių piliečių, pavieniui ir atskiruose judėjimuose kovojančių už teisę į kokybiškesnį gyvenimą, interesus.

Viešoji kultūrinė erdvė yra kokybės atributas. Ji reiškia, kad visuomenė gali pasirinkti, kalbėti, diskutuoti, įtakoti šalyje vykstančius politinius procesus, turėti savo nuomonę. Jeigu tokios erdvės nėra, prasideda tikroji anarchija, visų karas prieš visus, lipimas per galvas. Kitokios nuomonės sunaikinimas pranašauja gėdingą paties kapitalizmo, kaip totalitarinės santvarkos, ateitį.

Laisvajai rinkai individas nėra jokia vertybė, jei jis nepasiduoda jos ideologijai, ir jei jo nėra elite. Laisvas, mąstantis, savo vertę suvokiantis žmogus yra akmuo po šitos ekonominės sistemos kaklu. Laisvoji rinka visada skelbė stipresniojo teisę, niekino visuomenės sprendimus ir pačią pilietinę visuomenę.

Dabar sunku darosi vien pagalvojus, kad laisvosios rinkos ir valstybės institutai (priešingai LLRI skiepijamiems prietarams) susijungia galios piramidės viršuje, norėdami išlaikyti kontrolę visiems likusiems, tapti vieninteliu hegemonu. Panašiai nutiko Vokietijoje trečiojo dešimtmečio pradžioje, kada kapitalistai Krupai rėmė nacistinę diktatūrą. Pilietinė visuomenė, kurios atsiradimą šiandien stebime, turi tapti tvirta moraline siena, į kurią sudužtų kiekvienas bandymas atakuoti žodžio ar nuomonės laisvę, o taip pat ir laisvo žmogaus išdidumą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sukrečianti šeimos drama: tėvų geriausias draugas pagrobė ir ilgus metus tvirkino jų dukrą

Jan Broberg košmaras prasidėjo, kai ji atsibudo gulinti lovoje su pririštomis kojomis ir rankomis,...

Būdama mokine neteko mamos, o po kelių metų išgirdo ir skaudžią diagnozę: gedėti nebuvo kada (9)

Jau dvylika metų cukriniu diabetu sergančiai Kotrynai Ignatavičienei gyvenimas negailėjo...

Ne močiučių Palanga: kokias madas ilgąjį savaitgalį demonstravo pajūrio poilsiautojai (171)

DELFI Stilius tęsia gatvės mados reportažus ir šįkart sostinę išmainė į pajūrį. Ilgąjį...

Ruoškitės dar vienai karščio bangai: temperatūra kils net iki +32 (8)

Šiandien Lietuvos orus lems virš Centrinės Baltijos įsitvirtinęs anticiklonas. Lietaus ir vėl...

Škotijoje, gatvėje, rastas nužudytas jaunas lietuvis (66)

Penktadienio naktį Falkirko mieste Škotijoje buvo rastas jauno vyro kūnas. Kaip paaiškėjo, tai...

Talento išteklių skirtumai: kurios rinktinės turės daugiausiai NBA žaidėjų pasaulio krepšinio čempionate? (14)

Artėjantis Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje suburs didžiąją dalį ryškiausių šios...

Didelės gaudynės Vilniuje: įtariamąjį persekiojo daug patrulių, bėglys perplaukė Nerį, policininkas irgi (157)

Pirmadienio pavakarę Vilniuje didelės policijos pajėgos gaudė jauną vyrą, įtariamą smurtu...

Lietuvos kariuomenės analitikė apie Vanagaitę: ji melagė, nes ji ir dabar meluoja (534)

Ar sumažėjo Rusijos propagandos Lietuvoje? Tokį klausimą „Žinių radijo“ laidos „Greiti...

Pasiturinčių lietuvių vaikų atostogos: už specialias stovyklas negailima ir keturženklių sumų (97)

2-6 tūkst. Eur – tiek lietuviai yra linkę mokėti už Kembridžo, Oksfordo ar Kolorado...

Per plauką nuo avarijos po sprogusios padangos likęs vyras vietoje paguodos gavo nurodymą susimokėti (136)

Elektromobilį išsinuomojęs ir juo namo grįžti ketinęs vilnietis sėkmingai kelionės tikslo...