Paskutinio laikotarpio Lietuvos politiniame ir socialiniame gyvenime ryškėja polinkis į beprotiškus kraštutinumus. Tie kraštutinumai greit pateisinami visuomenės palaikymu. Jau pasimokėme tokios politikos iš Rolando Pakso, bet tuo linksmybės nesibaigia. Kuriasi komunistų partija.
Gegužės 1-oji
Kad Lietuvai reikalinga tikra kairioji politinė jėga, aišku daug kam. Aišku taip pat, kaip ir tai, kad kairiosiomis save laikančios dabar egzistuojančios politinės partijos neatstovauja savo ne itin išrankių rinkėjų interesų, dažniausiai pasikliaudamos rėmėjais, ir sparčiai „buržuazėja“, vertinant kairiųjų žargonu.

Socialdemokratai ir kitos parlamento kairiosios grupuotės neturi nieko bendra su kairumu. Buvusioji sovietinė nomenklatūra, niekad neatstovavusi tiems, kuriems neva dirbo, gebėjo greitai „persiorientuoti“ ir dirbti kapitalizmo sąlygomis, patekdama į elito pasaulį ir per tą atstumą nespėjusi „atsiminti“ rinkėjų interesų.

Didžiąja dalimi dėl to, o ir dėl komunizmo mito žlugimo bei jį sekusių bauginimų, kaltinimų „anai santvarkai“ ir naujo provakarietiško kurso, „kapitalistinės“ ideologijos greito perėmimo, žodis „komunizmas“ ilgai varė mums alergiją. Nuo jo buvo „atsižegnota“, surengus tarptautinį tribunolą. Naiviai manyta, kad „jie“ nebesugrįš. Bet sugrįžo.

Kodėl visi socialistus, tampančius komunistais, pastebėjo tik dabar? Socialistų partija, savi „jedinstvininkai“, Lietuvoje veikė nuo pat nepriklausomybės pradžios. Jie stengėsi triukšmauti, bet neturėjo savo partijos gretose tokių veikėjų, kaip J.Veselka, V.Šustauskas, tokių gelbėtojų – autopilotų, kaip R.Paksas ar globėjų, kaip V.Uspaskichas. Jie buvo pilkos pelės dešinėjančiame socialdemokratų fronte, bet vis nespėdavo pasinaudoti situacija, nors ir svajojo apie valdžią. Tokia situacija tapo paskutinysis politinis skandalas, sukėlęs šalyje visuotinę sumaištį. Didieji ekstremalių situacijų gerbėjai, įvairūs radikalai, neturintys ką prarasti, suprato, kad dabar jų laikas. Pasivadinę komunistais, jie mano sukelsią dar daugiau chaoso ir klyksmo.

Kai neseniai LTV laidoje „Dviguba teisybė“ pasirodė jaunieji komunistai, veltui galima buvo tikėtis jų tarpe pamatyti bent vieną inteligentiškesnį veidą. Nuo kitoje pusėje įsikūrusių savo priešininkų jie skyrėsi pabrėžtinai prasta apranga, kurią net varguomenės atstovas, turįs kokių nors politinių ambicijų ir tuo tikslu einąs į TV, būtų vargiai išdrįsęs dėvėti. Toks stilius pateisinamas nebent laiko nuojautos nebuvimu – galbūt jie vis dar mano gyveną Stalino laikų Rusijoje, kur vatinukai išgyveno savo aukso amžių? Tai – tikras retro stiliaus pavyzdys, postmoderno laikotarpiu jis daro tinkamą įspūdį – taigi, galbūt netrukus sulauksime „kaukėtų“ komunistų elitiniuose priėmimuose?

Negalima tyčiotis iš žmogaus išorės, bet, deja, vidus labai tą išorę atitinka. Darbininkų ir profsąjungų atstovų, kurie dalyvauja partijos veikloje, tikslai nesiskiria nuo Markso laikais iškeltų Europoje vizijų. Nekaltas noras pagerinti darbininkų darbo sąlygas virto gulagais ir tame fone nėra didesnės banalybės, nei tos, kurią pasakė vienas filosofas. Perfrazuotai ji skambėtų taip: stengiausi padaryti geriau, o išėjo blogiau. Dabar grįžtama prie senųjų idealų, tiksliau, apie tai kalbama, o iš tikrųjų mėginama gauti dividendų iš nekairuoliškų kairiųjų iki šiol daromų valdymo spragų. Tokia spraga gali būti įvertinta ir pati profsąjungų veikla, dažnai apsiribojanti mitingavimu ar pinigų plovimu, bet realiai liekanti nefunkcionalia. O tai sukelia didelių problemų dirbančiam žmogui. Bet paremiant Rolandą Paksą tikėtis įtakos politiniame gyvenime yra lygiavertiška tikėjimui, kad šis įves diktatūrą mafijai, dėl kurios (diktatūros – K.P.) pasekmių turi problemų dabar.

V. Troščenkos partijėlės atstovaujamo komunizmo galimybė Lietuvoje yra dar vienas muilo burbulas. Tikriausiai tai bus dar viena triukšmadarių gaujelė, kuriai tariamo gyvumo priduos tik partijos vardas. Taip yra dėl to, kad pokomunistiniuose kraštuose, dar gyvenančiuose apskritai be gilių politinių tradicijų ir su dideliu praeities balastu, komunizmo suklestėjimas būtų suprastas kaip totali destrukcija.

Lietuvai reikalinga politinė kairė. Bet ji įmanoma tik tuo atveju, jei tokioje partijoje dalyvautų iškilių asmenų, intelektualų, kurie sugebėtų išlaikyti pusiausvyrą tarp rimto, mokslinio kairiosios ideologijos pagrindimo ir kasdienybės reiškinių, nematomų plika elito akimi. Labiausiai vykęs kairumo receptas yra kritikuoti esamą santvarką, ir tokių gaidelių Troščenkos kalbose tenka išgirsti. Bet atminkime, kad buvimas valdžioje atima minėtąją galimybę kritikuoti, kaip ir ideologija keičia ideologiją. Kritika privalo būti konstruktyvi, turėtų nenuslysti nuo socialinės iki politinės tematikos.

Kritikai turi patys prisidėti kuriant mąstančią visuomenę, o ne kelti chaosą. Taip pat turi kurtis stiprios ir realią įtaką ne tik politiniam, bet ir socialiniam valstybės gyvenimui turinčios profsąjungos. Tik tokiu būdu – inteligentų „infiltracijos“ ir veiklos socialinio pobūdžio – kairieji gali tapti rimta politine jėga. Bet tik brandžioje visuomenėje, kur leistina ir patriukšmauti, ir avangardiškai papokštauti.

Tuo tarpu V.Troščenkai galėčiau pasiūlyti politinį receptą, labiausiai tinkantį Lietuvos realijoms – pasirodyti kokiame nors elito renginyje ir taip patraukti dėmesį, kokį jau sukėlė Renatos Smailytės pasirodymas „Be tabu“ šventėje. Gal taip bus patenkinti šio žmogaus geismai ir sėkmingai įveikta komunizmo šmėkla?

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (38)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Rusijoje pinigų mažėja – gyventojams prognozuoja liūdną likimą (185)

Rusijos ekonomikos reikšmė pasaulyje mažėja, traukiasi šalies išlaidos švietimui ir medicinai,...

Gyvai / Dakaro finišas: lietuvių ekipažai stoja į paskutinį mūšį (39)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (69)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Orai: ateina tikri šalčiai (32)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (24)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

Įstatymai privertė sukurti verslą (47)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (109)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Estija ketina atsisakyti kai kurių euro monetų (49)

Estija bankas siūlo iš apyvartos išimti vieno ir dviejų euro centų nominalo monetas, kainas...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį labai saugojau, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (158)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...