Jūs niekaip negalite suprasti, nuo ko viskas prasideda. Rodos, ką tik jie žaidė tais pačiais žaislais, juokėsi, šokinėjo, linksminosi ir taip švelniai vienas su kitu bendravo, jog atrodė patys geriausi draugai pasaulyje. Ir staiga - ašaros ir riksmas per visą namą.
Akimirksniu draugystė pradingo be pėdsako ir prieš jus stojo raudantys bei šnopuojantys vaikai, kurie nenori nieko klausyti, o tik svajoja, kaip kuo skaudžiau sudavus draugui per nosį arba įžnybus draugei.

Jūs turite dėti daug pastangų, kad išskirtumėte įtūžusius vaikučius ir apsaugotumėte juos nuo tolesnio santykių aiškinimosi (su siaubu suprantate, kad jie labai nori dar pasipešti, pasikandžioti ir pasidraskyti). Natūralu, kad giliai atsikvepiate ir darote išvadą, jog šioje kompanijoje jums jau neteks maloniai praleisti laiko. Bet… nepraeina ir kelios minutės, kaip nesutaikomi priešai vėl ima žaisti kartu ir čiauškėti lyg nieko nebūtų.

Tokiose situacijose suaugusieji dažnai jaučiasi užgauti: juk ką tik jie buvo išgąsdinti ir sutrikę dėl audringo vaikų elgesio, rimtai pažiūrėjo peštynes, o pasirodo, šis užsidegimas nieko vertas! Taigi, ar reikia į jį kreipti dėmesį, eikvoti jėgas ir prarasti nervus? Gaila, tačiau vienareikšmiai atsakyti į šį klausimą negalima, nes barniai būna įvairūs.

Kaip tai vyksta?

Piktas vaikas

Paprastai mažiausieji vaikai nesipeša, nes tiesiog nepastebi vienas kito. Peštynės prasideda, kai mažylis susitinka su vyresniu vaiku. Kodėl? Maži vaikai dar negali dėmesio lauke matyti daugiau, nei vieną daiktą, nes, kai tik jų žvilgsnis nukreipiamas į žaislą, jie mato tik šią puikią mašinėlę, o ne Petriuką, kuris ją laiko ir ruošiasi pažaisti.

Mažylis nesiruošia nieko nuskriausti, jis paprasčiausiai nori paimti žaisliuką iš berniuko rankų tiksliai taip, kaip paimtų ją nuo lentynos arba ištrauktų iš dėžės. Jeigu Petriukas supyks, mažyliui jo reakcija bus panaši į puolimą neperspėjus ir jam (kaip nukentėjusiam) teks gintis, mojuoti rankomis, stumdytis ir, žinoma, garsiai šaukti.

Suaugusiems tokia scena gali pasirodyti tikrų tikriausias barnis: vaikai talžo vienas kitą, verkia, šaukia. Bet, nežiūrint į tai, jog situacija aiški, pasistenkite nebarti mažylių. Iš pradžių geriau juos nuraminkite, nes kiekvienas jų išgąsdintas kito agresyvaus elgesio atkakliai ginasi.

Vaikai

Jeigu imsite barti mažylį, tai dar labiau jį išgąsdinsite, o tuo pačiu sustiprinsite įsitikinimą, kad visa tai “dėl Petriuko”. Tuomet kitą kartą mažylis susitikęs su tuo vaiku bus jam priešiškas ir juo nepasitikės, o bet koks, net nekalčiausias gestas (mostas ranka arba negrabus prisilietimas) išgąsdins jį, iššauks verksmą arba agresijos protrūkį.

Svarbiau yra išmokyti mažylį pastebėti kitus vaikus ir suprasti jų pageidavimus bei nuotaiką. Beje, geriausiai tai pavyks dėmesingam ir geranoriškam suaugusiajam, kuris jau įgavo mažylio pasitikėjimą. Pakalbėkite su mažu “kariu” apie tuos vaikus, su kuriais jis žaidžia, vaikštinėja arba dalyvauja kokiame nors būrelyje.

Jūsų klausimai: “Ką mėgsta žaisti Onytė?”, “Ką šiandien nupiešė Antanas?” parodys mažyliui, kad aplinkui yra kiti vaikai! Nepamirškite dažniau atkreipti vaiko dėmesį į jo bičiulių veido išraišką ir nuotaiką: “Matai, Antanas susiraukė ir pyksta, tikriausiai jis dabar su niekuo nenori kalbėti. Prieisim prie jo vėliau, o dabar pažaiskim su Onute”.

Neabejotina nauda

Žaidimas

Vaikiški barniai gali būti ilgalaikiai bei varginantys ir mažylius, ir suaugusiuosius, bet tikras priešiškumas toli gražu ne visuomet yra. Paprastai vaikų konfliktai greitai patraukia suaugusiųjų dėmesį, todėl mažyliai dažnai nesąmoningai naudojasi jais tam, kad ką nors gautų iš suaugusiųjų.

"Iš namų negaliu išeiti net minutei- mano sūnūs tuoj pradeda peštis!"- skundžiasi Marina. – Taip bijau juos vienus palikti, net nežinau, ką daryti. Tikriausiai teks sėdėti namie ir atidėti visus savo reikalus”. Pabandysime išsiaiškinti šią situaciją.

Marinos sūnūs (kurie be jos negali gyventi nė sekundės) su malonumu užsiima savo reikalais, kai ji būna namie ir dažniausiai jos neįtraukia į savo žaidimus. Vadinasi, peštynės jiems “reikalingos” tik tam, kad pademonstruotų, jog be mamos pagalbos jie nesusitvarko. Pagaliau mažyliai pasiekia savo: mama jų valioje.

“Mano dukros puikiai elgiasi su visais suaugusiais,- pasakoja Lena,- bet kai tik jos lieka su manimi, prasideda tikra sumaištis! Jos nenusileidžia viena kitai, ir juo labiau bandau jas sutaikyti, tuo daugiau jos pešasi. Mergaitės mane tarsi plėšo į dalis: kiekviena traukia į save įrodinėdama, kad ji gera, o kita bloga. Jaučiuosi niekam tikusi motina ir bijau, kad susiklostys blogi mano dukrų tarpusavio santykiai”.

Išdykėlis
Išdykėlis

Ar jums neatrodo, kad šioje situacijoje mergaitės bando išsiaiškinti santykius su mama, o ne viena su kita? Tikriausiai tai vyksta todėl, kad dukros nėra įsitikinusios mamos meile ir palaikymu. Kad įsitikintų jos palankumu, specialiai “išpučia” konfliktus. Žinoma, mergaitėms dar sunku išsiaiškinti savo pavydą ir sudėtinga parodyti mamai, ko iš jos laukia, todėl susikaupusi įtampa pasireiškia peštynėse dėl niekų, kurie priverčia mamą atskleisti savo požiūrį į jas.

Ką daryti mamai? Šioje situacijoje svarbiausia neatsidurti spąstuose: jeigu palaikysite vieną vaiką, kitas suvoks, jog yra mažiau mylimas (kaip jis ir numanė). Nuoskauda dėl sesers ar brolio padidės ir neišvengiamai sukels kitas peštynes.

Pasistenkite surasti tokį užsiėmimą, kuriame galėtų dalyvauti visi šeimos nariai ir kiekvienas jų turėtų savo vietą. Galima, pavyzdžiui, kartu papuošti kambarį arba iškepti pyragą… Svarbiausia, kad užsiėmimas pritrauktų visus labiau, nei santykių aiškinimasis, ir parodytų, kad gerai būna ne tik vienam su mama, bet ir visiems kartu.

Savi reikalai

Mažas neklaužada

Be tėvų barnių, vaikai gali išgyventi ir asmeninius konfliktus, kuriuose nenumatytas suaugusiųjų dalyvavimas. Paprastai tokie barniai susiję su tuo, kad vaikas pradeda įsisavinti savo galimybes, teises, padėtį kitų žmonių tarpe. “Mašinos pypsi pyp- pyp”,- tvirtina vienas mažylis. “Ne, mašinos gaudžia py- py,- su ašaromis akyse prieštarauja kitas. Šioje situacijoje kiekvienas vaikas gina savo tiesą, bet argumentų kol kas nepakanka, o žodžiai tariami neįtikinamai, tada tarsi įrodymas paleidžiami į darbą kumščiai ir nugalėjęs mažylis paprastai, būna teisus…

Vaiko sąmonė kol kas blogai suvokia, kad kiekviena mašina gali savaip gausti, o “oponento” prieštaravimas vertinamas kaip kenkimas. Suaugusiems nederėtų bijoti panašių barnių ir kuriam nors vaikui priskirti priešiškumą . Svarbiausia - paaiškinti mažyliams, kad susitarti galima ir taikiai.

Kartais, išnaudoję visas galimas versijas apie peštynių atsiradimą, pradedate galvoti, kad konfliktai atsiranda iš nieko arba apskritai niekada nesibaigs. Vaikai nuolat suirzę, pasirengę nuskriausti vienas kitą arba netgi peštis, gali šiaip sau įžnybti arba pasakyti kažką įžeidžiamo. Paprastai šiuose konfliktuose būna daug ašarų, nuoskaudų ir pretenzijų vienas kitam. Kodėl gi jie atsiranda?

Gana dažnai šios peštynės yra šeimyninių santykių įtampos atspindys. Vaikui neaišku, kas nutinka suaugusiems, kodėl mama apsiverkusi, o tėtis tranko durimis. Tuo pačiu jis jaučia stiprią įtampą ir nerimą, kurį nevalingai perduoda kitiems vaikams. Jie ima jam trukdyti, jį erzinti ir pagaliau būna kalti tuo, kad viskas aplinkui taip blogai.

Paprastai po tokių barnių vaikai negali paaiškinti, ko jie nori arba ko reikalauja. Konfliktą jie naudoja kaip priemonę iškelti į paviršių nerimą, kurio suaugę paprastai nelinkę parodyti.

Kaip elgtis tėvams?

Neklaužada

Pirmiausia turite atsiminti, kad vaikų peštynės - tai nemalonus, bet neišvengiamas vaiko vystymosi etapas. Kol vaikas neišmoks suprasti kitų vaikų, konfliktai neišvengiami. Pirmiausia reikia ramiai ir tvirtai pristabdyti stumdymąsi, kandžiojimąsi ir pasistengti nepaaštrinti situacijos.

Jeigu vaikas išgąsdintas “priešininko” agresyvumo, pasistenkite nuraminti abu: mažus paimkite ant rankų, vyresnius vaikus apkabinkite per pečius, pakalbėkite su jais. Tuo metu neklausinėkite, kas pirmas pradėjo, o pabandykite išsiaiškinti, kas ko nori, ir patarkite, kaip susitarti. Jeigu vaikai reikalauja tęsti peštynes, išskirkite juos į atskirus kambarius ir parodykite, kad prieštaraujate “kariniam” konflikto sprendimui.

Stenkitės nepalaikyti ko nors vieno: barnio metu abu vaikai jaučiasi blogai ir reikalingi užuojautos. Po konflikto padėkite vaikams susitaikyti: patarkite jiems paspausti vienas kitam ranką arba pasakyti kažkokius žodžius, kurie reikštų, jog viskas baigėsi. Nepriminkite vaikams dar kartą apie jų peštynes ir nereikalaukite iš jų priešiškumo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Praėjus 13 metų po tėvo mirties – staigmena iš banko (33)

Prieš 13 metų tėvą palaidoję vaikai šį pavasarį gavo velioniui tėvui adresuotą banko...

Kaip sumokėta bauda virto skola mokesčių inspekcijai (13)

Jeigu kelyje viršijote leistiną greitį, tačiau laiku sumokėjote baudą, tai dar nereiškia, kad...

Atvežti vaikai suglumino net visko mačiusius: kaip tai galėjo atsitikti? (416)

Apdaužyti malkomis, sukandžioti gyvių, purvini, žaizdoti, apatiški. Tokios būklės į Raseinių...

Komentatorius Čeponis prisipažįsta: gėda, kad prieš sezoną nurašiau „Žalgirį“ (100)

„Turėčiau dabar raudonuoti. Prieš sezoną Eurolygos apžvalgoje „Žalgiriui“ su nemažu...

Donatas Katkus: Tuminas yra konformistas ir turi atidirbti Rusijai (620)

Režisierius Rimas Tuminas yra konformistas, sovietiško teatro vadovas, kuris, norėdamas...

Legendinių siaubo filmų herojų veidai: pamatykite, kas slėpėsi po gąsdinančiomis kaukėmis (1)

Į kino sales plūstantys žiūrovai puikiai supranta, kad tai tėra fikcija, tačiau ši išgalvota...

Orai: savaitgalio laukti bus verta (5)

Antroje savaitės pusėje per šalį slinks krituliai: sniegas, šlapdriba. Visgi, orai subjurs...

Lietuviai pagarsėjo ir Slovakijoje: sudaužęs vogtą BMW dėjo į kojas (32)

Slovakijoje esančiame Košicės mieste pareigūnai vaikėsi vogtą BMW automobilį, šiam atsitrenkus...

Rezultatyvus Valančiūnas ir „Raptors“ neatsilaikė prieš karjeros rekordą pasiekusį LeBroną

Neabejotina trečiadienio naktį NBA pirmenybėse vykusių rungtynių puošmena tapo Rytų...

Kompromisas pagal Urbšį – geriau komisijos imitacija, negu jokios komisijos (78)

Ketvirtadienį Seimas apsispręs, ar sudaryti specialią komisiją, kuri tirtų padėtį šalies...