Valdančiajai Seimo koalicijai formaliai priklausančios Centro sąjungos lyderis Kęstutis Glaveckas vakar netikėtai pasiūlė Rolando Pakso vadovaujamai Vyriausybei "pasitikrinti" Seime turimą užnugarį, surengus balsavimą dėl pasitikėjimo. K.Glavecko siūlymas sukėlė sąmyšį ne tik Seime, bet ir Vyriausybėje.
© "Lietuvos žinios"
 • Pasitikrinimas
 • Nebūtina
 • Sumenkino
 • Nauda
 • Kerštas?

  Nors valdančiosios koalicijos partnerių pozicija K.Glavecko siūlymo atžvilgiu buvo nuosaiki, Seimo liberalai ir socialliberalai prisipažino gerokai jaudinęsi susiklosčius tokiai padėčiai.

  Opozicinės Seimo Socialdemokratų frakcijos atstovai nuo valdančiojoje koalicijoje kilusio eilinio skandalo vakar laikėsi atokiau. Tuo tarpu kai kurie Seimo konservatorių atstovai K.Glavecką kaltino mėginimu "politiškai bankrutuojančių" liberalų sąskaita susigrąžinti dalį centristų rinkėjų. Pats K.Glaveckas vėliau LŽ aiškino valdančiajai koalicijai norėjęs tik gero.

  Pasitikrinimas

  Spaudos konferencijoje K.Glaveckas pareiškė, kad premjerui R.Paksui vertėtų pasitikrinti, ar jo Vyriausybė Seime turi pakankamą paramą, galinčią garantuoti valdančiosios koalicijos inicijuojamų reformų vykdymą.

  "Neapibrėžta padėtis yra žalinga ne tik politiškai, bet ir ekonomiškai, - sakė centristų lyderis. - Tokia situacija gali peraugti ne tik į kokius nors politinius nesusipratimus ar streikus, bet ir į gilią valdymo krizę. Todėl mes turime pasitikrinti, ar einame pagal savo programą reformų keliu, ar stojame, nes be daugumos vykdyti reformų neįmanoma".

  Nebūtina

  Pirmasis į K.Glavecko siūlymą sureagavo Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas. Pasak informuotų LŽ šaltinių, jį centristų lyderio pareiškimas sukrėtė dar labiau nei premjerą R.Paksą, kuriam buvo taikomas siūlymas.

  Teigiama, kad K.Glavecko siūlymą Seimo pirmininkas lygino su užvakar kilusiu skandalu, ūkio eksministrui Eugenijui Maldeikiui apkaltinus aukščiausius šalies vadovus ryšiais su finansinėmis grupuotėmis.

  Socialliberalų frakcijos seniūno Gedimino Jakavonio ir Liberalų frakcijos seniūnės pavaduotojo Klemenso Rimšelio pasirašytame rašte K.Glavecko siūlymas vertinamas "kaip vienas būdų sutelkti jėgas pradėtoms koalicinės Vyriausybės reformoms spartinti". Šį siūlymą artimiausiu metu žadama apsvarstyti valdančiosios koalicijos koordinacinėje taryboje.

  Sumenkino

  Atsakydamas į K.Glavecko siūlymą premjeras R.Paksas pareiškė, jog balsavimą dėl pasitikėjimo Vyriausybe inicijuoti galima tik pageidaujant visai valdančiajai koalicijai. "Jei siūlymas dėl pasitikėjimo išeitų iš valdančiosios koalicijos, tikrai nematau problemų patikrinti, bet valdančioji koalicija turėtų tai spręsti, o aš norėčiau dirbti savo darbą", - žurnalistams sakė jis.

  Pasak premjero atstovo spaudai Rosvaldo Gorbačiovo, R.Paksas mėgino pasakyti, kad nevertėtų per daug reaguoti į atskirų koalicijos atstovų pareiškimus, nes panašaus pobūdžio sprendimai įgyja prasmę tik sutarus visai koalicijai.

  Nauda

  Kilus triukšmui dėl CS lyderio pareiškimo, pats K.Glaveckas aiškino, kad pasitikėjimo Vyriausybe patikrinimas parlamente yra normalus dalykas, dažnai taikomas JAV bei kaimyninių Baltijos valstybių valdymo praktikoje. Be to, pasak centristų lyderio, balsavimo dėl pasitikėjimo Vyriausybe rezultatai greičiausiai R.Paksui atrištų rankas toliau vykdyti pradėtus darbus, kuriuos dabar stabdo kairieji.

  K.Glaveckas abejojo, ar opozicinė Socialdemokratų partija šiandien norėtų versti Vyriausybę reikšdama jai nepasitikėjimą.

  "Socdemų pozicija yra moralės klausimas, - sakė jis. - Jei jie nenori šalies valdymo perimti būtent dabar, turi išreikšti pasitikėjimą premjeru, o tai jiems užkirstų kelią toliau stabdyti mūsų reformas".

  Kerštas?

  K.Glaveckas neslėpė, kad šią jo iniciatyvą paskatino užvakar Seime vykusios batalijos dėl socialdemokratų inicijuoto kreipimosi į Konstitucinį Teismą (KT).

  Pasak parlamentarų, vienintelis K.Glaveckas tą dieną prieštaravo kompromisui su kairiaisiais ir kvietė poziciją ir opoziciją susiremti atviroje balsavimo kovoje. Liudytojai tvirtino pastebėję akivaizdų centristų lyderio nepasitenkinimą, kai visų kitų frakcijų atstovai sutarė taikiai spręsti "pensijų konfliktą".

  "Atrodo, K.Glaveckas norėtų paspartinti R.Pakso Vyriausybės žlugimą, kuris reikštų ir liberalų partijos žlugimą, - LŽ sakė vienas koalicijos atstovų. - Kritus liberalams centristai greičiausiai mėgintų iš jų paveržti dalį rinkėjų ir tapti vieninteliais išlikusiais švariais po valdančiosios koalicijos žlugimo".

 • Populiariausios nuomonės
  Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

  Top naujienos

  Skandalinga medžiaga: sostinėje slapta filmuojami ir įrašinėjami nuomininkai (37)

  Vilniaus senamiestyje, Vokiečių gatvėje esantis namas slepia didelę paslaptį. Į DELFI redakciją...

  Dviguba savižudybė Kazlų Rūdoje: tragišką sprendimą paskatino nelaiminga meilė?

  Šalia Kauno esantį Kazlų Rūdos miestelį šią savaitę sukrėtė didelė tragedija –...

  Prie Kauno susidūrė vilkikai, BMW nulėkė nuo kelio, susidarė didžiulės spūstys

  Trečiadienį, apie 14.36 val., gautas pranešimas, kad Kauno rajone, A8 kelyje, 2 km nuo Kauno,...

  Arūnas Milašius. Pagaliau jie išvažiavo. Brangių lietuvių mums nereikia (268)

  Ant nosies kabant valstybės šimtmečiui galime pranešti džiugią naujieną – šiandien šalies...

  Rusija mums gali atjungti elektrą greičiau, nei susijungsime su Europa (342)

  Elektros tinklo įžiedinimo darbai, techniškai leisiantys Rusijai Baltijos šalis atjungti nuo BRELL...

  Kaip gana nekaloringas gėrimas užaugina „alaus pilvą“ (19)

  Alaus pilvas - ne vieno žmogaus problema. Savaime aišku, kad alkoholio vartojimas yra susijęs...

  Banko sąskaitos uždarymas klientui virto galvos skausmu (9)

  Kai apsilankai banko skyriuje ir kai tai darai labai retai, tarkime, vieną kartą per dvejus metus...

  Šventosios komplekso „Elija“ plėtotojas pateikė 25 mln. eurų ieškinį (1)

  Buvusio Šventosios komplekso „ Elija “ plėtotojas verslininkas Vaidas Šimaitis ir jo motina...

  Anūkės ir senelio nuotrauka sujaudino visą pasaulį: skelbia tragišką žinią (40)

  Apie Braylynn ir jos senelį kalbėjo visi - viena bendra nuotrauka apie kančią pasakė daugiau nei...

  Už 0,3 g kanapių pateko į areštinę ir prarado darbą (246)

  LNK laidos dalyvis Tadas teigia, kad rugpjūčio mėnesį jį sulaikė policijos pareigūnai, kurie jo...