Šeštadienio vakarą Trakų pilies kieme, šviečiant mėnuliui, Vilniaus festivalis muzikos mylėtojams pristatė patį brangiausią ir įspūdingiausią reginį - specialiai festivaliui pastatytą Giuseppe Verdi operą "Kaukių balius". Brangus operos spektaklis, kainavęs bemaž milijoną litų, kelia pagrįstą pavydą tiems, kurie festivalių rengimams ar spektakliams iš valstybės biudžeto gauna grašius arba visai nieko negauna.
© "Lietuvos žinios"
Šį grandiozinį pastatymą specialiai tam Trakų pilies kieme pastatytoje estradoje kūrė internacionalinė brigada: spektaklio režisierė Londone dirbanti lietuvė Dalia Ibelhauptaitė, kostiumų dailininkas - Juozas Statkevičius, choreografas - britas Jonathanas Lunnas, scenografas ir šviesos dailininkas - vienas žymiausių Europoje šios srities specialistų britas Peteris Mumfordas.

Pagrindinius vaidmenis operoje atliko Austrijos tenoras Viktoras Afanasenka, baritonas iš Ukrainos Romanas Maiboroda, sopranas Lada Biriukovas iš Didžiosios Britanijos, solistės Irina Dolženko ir Olga Kondina iš Rusijos, taip pat Lietuvos operos ir baleto teatro solistai Vytautas Juozapaitis, Vytautas Bakula, Liudas Norvaišas ir kiti.

Pinigai

Šios operos pastatymo biudžetas, anot Filharmonijos generalinio direktoriaus Egidijaus Mikšio, siekia apie 850 tūkst. litų. 100 tūkst. litų skirta scenos įrangai, šviesoms, garsui, 5 proc. šio biudžeto - atlikėjų honorarams išmokėti.

Festivalio užkulisiuose šnekama, kad "Kaukių balius" Trakuose jau kainavo apie milijoną litų, o ketinimas spektaklį rudeniop perkelti į Nacionalinį operos ir baleto teatrą atsieis dar mažiausiai pusę tiek, nes iš esmės tai bus naujas spektaklis su naujais pagrindinių vaidmenų atlikėjais, dirigentu ir kt.

Po įspūdingo "Kaukių baliaus" LŽ pakalbintas Lietuvos kamerinio orkestro vadovas maestro Saulius Sondeckis sakė: "Mano supratimu, toks brangus Vilniaus festivalio projektas šiuo ne itin lengvu Lietuvai ir jos kultūrai metu - tarsi puota maro metu. Žinoma, pripažįstu, kad muzikos požiūriu spektaklis yra geras, tačiau režisūra manęs nesužavėjo. Kai kurių režisierės triukų paprasčiausiai nesupratau. Spektaklio įspūdį išgelbėjo efektingas kaukių balius operos finale. Tai, be abejo, kostiumų dailininko J.Statkevičiaus nuopelnas.

Manau, kad Kultūros ministerija, skirdama vieną kartą rodomam spektakliui tokią didžiulę pinigų sumą, paprasčiausiai elgiasi amoraliai. Man regis, kad ne mažiau reikšmingą "Kaukių baliaus" pastatymą galima buvo pastatyti ir mažesnėmis sąnaudomis.

Pamenu, prieš dvejus metus čia vyko puikus Trakų festivalio Rodiono ičedrino baleto "Karmen siuita" spektaklis, prie jo dirbo baleto legenda Maja Pliseckaja. Publikos susirinko ne mažiau, spektaklio sėkmė taip pat buvo grandiozinė, račiau visa tai kainavo, ko gero, dešimt kartų mažiau. Išmetant tiek daug biudžeto pinigų vienam festivalio renginiui, skriaudžiami kiti kultūros projektai".

Anot šaltinių, "Kaukių balius" Trakuose "suėdė" liepos 3 d. planuoto pasaulinio garso smuikininko iš Izraelio Maksimo Vengerovo koncerto pinigus ir jį teko atšaukti. Žinovų teigimu, smuikininkas užsiprašė 55 tūkst. dolerių honoraro.

Abejonę dėl tokio Kultūros ministerijos dosnumo Vilniaus festivaliui LŽ pareiškė ir Seimo narys operos dainininkas Eduardas Kaniava bei Rusų dramos teatro direktorius Vladimiras Tarasovas.

Maestro S.Sondeckio nuomone, valstybės remiamų festivalių organizatoriai turėtų viešai paskelbti, kiek ir kam išleido tiek daug pinigų. Taip daroma visose civilizuotose pasaulio valstybėse.

Plačiau apie tai skaitykite "Lietuvos žiniose"

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Majausko istorija nutylėta neliks: yra daugiau merginų, kurios buvo tame bute (166)

Vilniaus apylinkės prokuratūra pirmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo šmeižto...

Šiaurės Korėjoje apsilankę lietuviai ne juokais išgąsdino jiems paskirtą gidę (17)

Mūsų viešnagei Šiaurės Korėjoje artėjant į pabaigą, jausmas, kad jau laikas namo vis...

„Valstiečiai“ linkę uždegti žalią šviesą Skardžiaus apkaltai, bet imsis ir Majausko (3)

Tai paaiškėjo pirmadienį, po iki vėlaus vakaro vykusio valdančiosios Lietuvos valstiečių ir...

Ballų viešnagė Alytuje: „Dzūkija“ – „Vytautas“ (tiesioginė vaizdo transliacija) (22)

„Betsafe LKL“ čempionate pirmadienio vakarą susitinka Alytaus „Dzūkijos“ (8/17) ir...

Nusižiūrėjo prekę ir laukė akcijos: vietoje žadėtos nuolaidos – 55 proc. pabrangimas (119)

Prekybininkai dažnai vilioja gyventojus įvairiomis akcijomis ir proginiais išpardavimais. Tačiau...

Ar valstiečių laukia Pakso likimas (734)

Nors porinkiminė euforija aprimo, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) išlaiko...

Aprangos specialistas rėžė: viena klaida – ir tu laiduotuvių duobkasys (10)

Praėjusią savaitę audinių ekspertas ir lektorius Gintautas Strolys įvertino žinomų šalies...

Pasipiktino indų ploviklio etikete: moterys sulygintos su indaplovėmis (8)

Kol daugelis pasaulinių prekės ženklų stengiasi kalbėti apie lygias teises, kai kurie visgi...

Katastrofiškos būklės butą prikėlė naujam gyvenimui: pamatykite nuotraukas prieš ir po (2)

Ypatingai suspartėjus mūsų gyvenimo tempui, vis daugiau žmonių neturi laiko patys kurti savo...

Dar viena „Simpsonų“ pranašystė – Stepheno Hawkingo likimą numatė prieš 19 metų

Animacinė komedija „The Simpsons“ („Simpsonai“) numatė Donaldo Trumpo prezidentavimą,...