aA
Kas artina politinę krizę Lietuvoje? Opozicija, pradėjusi narplioti painius premjero šeimyninius reikalus? Valdančioji koalicija, tarsi ginanti premjerą, bet kovojanti tarpusavyje ir dėl kitų metų biudžeto, ir dėl “Mažeikių naftos”, ir dėl postų?
Politikas - karikatūra
Politikas - karikatūra
© DELFI
Stebėtojai iš šalies mato kur kas subtilesnį žaidimą. Tie, kurie disponuoja Vakarų analitinių institutų informacija, vis dažniau įspėja: Baltijos valstybėse vyksta sumani vienos valstybės kampanija, kurios tikslas – pajungti naująsias Europos Sąjungos ir NATO nares savo įtakai ir manipuliacijoms.

Net kaimynų lenkų spauda rašo apie Baltijos šalių “finliandizaciją”, stengiantis jas paversti Rusijos pasienio forpostu plečiant savo įtaką. Kaip ir Suomijoje Šaltojo karo metais, naudojamas paprastas, bet efektyvus “botago ir meduolio” metodas.

Šiuo metu Lietuvoje tam susiklostė ypač palanki terpė. Nesibaigiantys skandalai, korupcija, neatsakingi valdžios sprendimai daugelį žmonių jau baigia įtikinti, kad Lietuvos valdžia “iš prigimties” yra priešiška tautai ir valstybei.

Nesvarbu, ar valdžioje kairieji, ar dešinieji, jie jau nieko negali “duoti”, nes ateina tik plėšikauti. Todėl žmonės linkę paremti bet ką, kas nesusijęs su klasikinėmis politinėmis partijomis, - ypač jei tas „bet kas“ sugeba pasibelsti į kiekvieno rinkėjo širdį.

Tokia padėtis kamuoja ir Latviją, Estiją, iš dalies Lenkiją, kur vienas po kito kyla garsūs skandalai, griaunantys trapią valdžios pusiausvyrą ir visuomenės pasitikėjimą ne tik valdžia, bet ir demokratine santvarka bei pamatines demokratijos vertybes ginančiais visuomenės lyderiais.

Tokios “artimojo užsienio” šalių, tapusių NATO ir ES narėmis, diskreditavimo kampanijos vykdomos sutelktai ir koordinuotai. Ne veltui vienos kaimyninės šalies ambasados patarėjas reguliariai kursuoja maršrutu Vilnius – Talinas…

Į Baltijos šalis nukreipiama ir „sunkioji artilerija“. Štai visai neseniai Rygoje lankėsi Rusijos prezidento administracijos atstovas Modestas Kolerovas, kuriam dabar pavesta rūpintis „tėvynainių“ reikalais.

Būtent M.Kolerovo rankose šiandien sutelktos didžiulės lėšos, už kurias finansuojami „kultūrinio bendradarbiavimo“ projektai Baltijos šalyse. Nemažą sumą iš savo nebiudžetinių fondų veiklai Baltijos šalyse finansuoti asmeniškai skyrė ir pats V.Putinas.

Dūmos svarstomame kitų metų Rusijos biudžete atsirado net pusė milijardo rublių “demokratijai Rusijoje ir užsienyje skleisti”. Net pačioje Rusijoje viešai rašoma, kad už tuos pinigus pirmiausia “ginamos” rusakalbių teisės ir kiti Kremliaus interesai neklusniose Baltijos valstybėse , Ukrainoje, Gruzijoje.

Taigi rusiškos demokratijos eksportui pinigų yra, reikia tik juos pasiimti! Jau dabar aiškėja, kokiais kanalais yra maitinama ir viena komercinė Lietuvos televizija, vienas laikraštis ir viena populiari partija. Jau nekalbant apie visą spektrą marginalinių leidinių, kuriuose naudojamos gryniausios dezinformacijos priemonės.

Viename tokiame “karštame” laikraštėlyje neseniai vėl paskleisti “moksliniais argumentais” grįsti prasimanymai, esą lietuvių tauta savanoriškai ir aktyviai padėjo Hitleriui vykdyti rasinio apsivalymo politiką. Kitame nuo teismų bėgančiame leidinyje nuolat pakurstomos antisemitinės aistros.

Visas šis skaitalas skubiai išverčiamas į rusų kalbą ir perspausdinamas arba cituojamas Rusijos spaudoje, internetiniuose leidiniuose. Per juos stengiamasi trūks plyš oficialioms Europos Sąjungos, JAV ar Izraelio institucijoms ir Vakarų žiniasklaidai išplatinti Lietuvą diskredituojančius gandus ir versijas.

Tokioms akcijoms vykdyti pasitelkiami itin “laisvų” Lietuvos laikraštėlių itin laisvi žurnalistais pasivadinę asmenys. Vienas toks “Laisvo laikraščio” rašeiva neseniai J.Borisovo pavyzdžiu išsiuntinėjo baisų laišką apie “šalį valdantį korumpuotą klaną” visoms ES institucijoms ir žiniasklaidai. Matyt, autoriai tikėjosi, kad juos išgąsdins “faktai” apie Lietuvos Prezidentą V.Adamkų – CŽV, KGB ir net nacių kolaborantą, pateikti taip, kaip vienoje komercinės TV laidoje, pretenduojančioje tapti “Paskutine tiesos instancija”.

Tokios akcijos atitinka dar vasarą į spaudą patekusiame Rusijos užsienio reikalų ministerijos raporte Valstybės Dūmai išvardintas priemones „priešiškai Baltijos valstybių politikai“ diskredituoti.

Naivu tikėtis, kad ši kampanija nutrūks “apsišvietus” visiems jos dalyviams. Nebent staiga nukristų pasaulinės naftos kainos ir ištuštėtų dosnūs slaptųjų rėmėjų aruodai.

Atvirkščiai, analitikai daro prielaidą, kad artimiausiu metu išpuoliai prieš mūsų valstybę turėtų būti dar dažnesni. Lietuva bus baudžiama už savo politiką Baltarusijos atžvilgiu, už tai, kad nesileido į beprasmius ginčus dėl nukritusio Rusijos naikintuvo, už tai, kad remia demokratinius procesus Ukrainoje, Gruzijoje, Moldovoje. Atitinkamai didės spaudimas pakeisti ar bent sukompromituoti tokią politiką vykdančius Lietuvos pareigūnus.

Ši informacinio lauko okupacijos grėsmė nebūtų tokia didelė, jei Lietuvos politikai suprastų, į kokius pavojingus žaidimus juos bando įvelti „draugai“. Tačiau politikų priklausomybė nuo “vietinėje žiniasklaidoje” formuojamo įvaizdžio Lietuvoje jau pranoksta sveiko proto ribas.

Būtų juokinga, jei nebūtų liūdna, kad ne vienas politikas jau įsivėlė į paranojišką kampaniją prieš Sorosą. Beje, straipsniai apie šio Vengrijoje gimusio filantropo “ardomąją” veiklą trijų Baltijos šalių spaudoje pasipylė beveik vienu metu.

Kiek anksčiau prieš Soroso neva rengiamas “oranžines” ir kitokias revoliucijas kovojo oficialiai valdžiai nuolanki Baltarusijos, Rusijos ir NVS šalių žiniasklaida.

Nesunku suprasti, kodėl Soroso fondai po įvykių Tiananmenio aikštėje buvo išvaryti iš komunistinės Kinijos, kodėl 1998 m. jiems teko palikti Baltarusiją ir Uzbekistaną, kodėl Sorosas buvo priverstas pasitraukti iš Rusijos. Tačiau kaip suprasti, kodėl nepriklausomos Lietuvos politikai toleruoja ne tik Soroso pjudymą, bet iš esmės – su kovos prieš Sorosą vėliava vykdomą nuo valdžios nepriklausomų pilietinių institucijų ir vienai žiniasklaidos grupei nepriklausančių žurnalistų pjudymą?

Matyt, įgąsdinti eilinės krizės valdančiosios koalicijos lyderiai yra gavę pažadą, kad juos nuo kritikos apgins prieš Soroso “perversmą” kovojanti žiniasklaidos koalicija.

Gal todėl keturios valdančiosios partijos tą pačią dieną paskelbė ultimatumą Generalinei prokuratūrai, drįsusiai imtis atnaujinti bylą dėl publikacijų, kurias skelbia “nepakaltinamas” koncernas. Tačiau ar toks valdžios ir spaudos ”savitarpio pagalbos paktas” yra demokratijos garantas?

Kai valdančiąją koaliciją, morališkai sutriuškintą Vyriausybės vadovą ir pasimetusį Prezidentą tarsi marionetes už virvutės tampo viena žiniasklaidos grupuotė, klausimas “Kas valdo Lietuvą?” tampa išties aktualus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Paslaptis atskleista: įžiebta Vilniaus eglė pribloškė nauju įvaizdžiu, o susirinkusiųjų masė – pandemijos ignoravimu (11)

Vilniuje pagaliau išaušo ilgai laukta akimirka – Katedros aikštėje suspindo baltas Kalėdas...

Dailius Dargis įvertino specifinius Gibono namus ir įvardijo, kuo turėtų virsti Daktaro vila (4)

Buvusiam „Vilniaus brigados“ lyderiui Tadeušui Vasilevskiui-Gibonui pravėrus savo namų duris...

Sostinės gyventojai prašymo eglės įžiebimą stebėti namuose neišgirdo – Katedros aikštėje masė žmonių nesilaikoma atstumų, daugelis be kaukių (199)

Nors epidemiologai prašo vengti masinių susibūrimų ir saugoti savo bei aplinkinių sveikatą,...

Kaune sužibo įspūdinga pagrindinė Kalėdų eglė – pranokti ją kitiems miestams nebus lengva atsisakyta tradicija tapusios detalės (141)

Kauno senamiesčio širdis – Rotušės aikštė – virto Kalėdų miesteliu. Šį vakarą įžiebta...

„Vinted“ nariai sunerimo, kad dėl naujos paslaugos teks daugiau mokėti: VMI primena, ką būtina žinoti (12)

Neseniai drabužių mainų platforma „ Vinted “ skelbė, kad nuo gruodžio vartotojams pradės...

Klaipėdoje, netoli ligoninės, žuvo automobilio partrenkta moteris (2)

Klaipėdoje per avariją mirtinai sužalota moteris, kuri ėjo pėsčiųjų perėja .

Pienininkystė palieka kaimą – išparduoda ūkius, kad padengtų paskolas (146)

Panevėžio rajono laukuose besigananti karvė kasmet tampa vis didesne retenybe. Pieno upės senka...

Prieglobsčio negavę irakiečiai dažnai nenori grįžti namo: jų priimti nenori ir Irakas (53)

Lietuva prieglobsčio nesuteikė dar 40 migrantų. Sprendimo skųsti jie jau nebegali ir turi būti...

Senvagėje Vokietijoje atrastas milžiniškas Romos imperijos klestėjimo laikų lobis (8)

Vokietijos Augsburgo mieste aptikus lobį, į archeologų rankas pateko daugiau kaip 5500...

Naują tendenciją dėl COVID-19 stebintis garsus vokiečių virusologas įspėja: vien pasiskiepyti nebeužtenka

Vokietijoje sparčiai augant užsikrėtimų bei susirgimų COVID-19 skaičiui, o ligoninėse...