Kaip spręsti konfliktus tarp vaikų? Juk jūsų berniukai ne tik nerodo meilės vienas kitam, bet, rodos, pasiryžę užtvatinti vienas kitą. Kaip elgtis? Kokios šių antipatijų priežastys? Ir kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus, kad nei vienas nesijaustų nuskriaustas ir nejaustų nuoskaudų visą gyvenimą?
Regis, kažkas čia ne taip. Vienas iš tavo vaikų verkia ir yra beveik susikruvinęs, kitas kažką šaukia ir jį muša… O tu turi likti nuošalyje? Tai prieštarauja visai tavo savijautai. Viduje sukyla nenugalimas noras sugriebti vieną iš jų ir įkrėsti. Kad neskriaustų silpnesnio. Aišku, tuomet vienas iš vaikų įsižeis, kitas jausis bejėgis ir bailus lepūnėlis…

Motinos vaidmuo – globoti, saugoti savo vaikus. Nesvarbu, kad jiems, atrodo, nuo šios tavo pagalbos ne geriau. Nebūtina, kad laikytumei save pacifiste ar krikščione. Kažkoks vidinis balsas kužda: įsikišk ir sustabdyk.

Brolių nesantaika - ar tai natūralus reiškinys? Manau, kad tai nenatūralu, jei žiūri į žmones tik kaip į visuomenės narius, o ne kaip į gamtos reiškinį. Netgi jei teoriškai žinai, kad broliai pešasi dėl įgimtų konkurencinių instinktų. Netgi jei kažkur skaitei, kad besipešantys berniukai geriau vystosi. O nesipešantys - slopina savo vyriškumą…

Pažvelkime į labiausiai pastebimus ir laisviausiai gyvenančius gyvūnus - liūtus. Štai medžio šešėlyje įsitaisė liūtų šeimyna. Kaitina saulė ir mama liūtė tingiai išsidrėbusi guli primerkusi vieną akį. Kita savo akimi ji stebi, kad jos maži liūtukai nenuklystų per toli.

Piktas vaikas

Štai liūtukai pradeda savo įprastinį žaidimą - jie šokinėja, pešasi, voliojasi ant žemės. Štai - dėmesio!- jų žaidimas pereina į grumtynes, ir vienas jau įsikibo dantimis kitam į ausį. O kitas drasko brolį su nagais. Jų riaumojimas darosi nebepanašus į juoką…Bet staiga visi sustingsta. Nes vienas liūtukas pripažino save nugalėtu ir nebesipriešina. Kitas, žinoma, tuoj pat nustoja pulti.

Pirma pamoka, kurią gauni, stebėdamas patinų peštynes, yra tokia:

Normalūs patinai mušasi iki pergalės, bet ne iki mirties.

Gulinčio nemuša. Jo pasidavimas - ženklas sustoti.

Nugalėtas vaikas, šiuo atveju - liūtukas, tikriausiai, iš karto ateis prie mamos pasiguosti, ir mama ramiai ims laižyti jo žaizdas. Tai nereiškia, kad kitas brolis bus nubaustas, ar nuskriaustas. Žinoma, jis yra stipresnis už jaunesnį brolį. Ir žaisdamas perlenkė lazdą. Galėtų ir nesikandžioti.

Ar liūtę tai jaudina? Atrodo, ne. Ji tarsi žino: ateis laikas, liūtukai pavargs, po to išalks, po to užmigs. Ji instinktyviai leidžia vaikams peštis, tarsi tikėdama, kad jų gyvenime daug reikės ir peštis, ir pulti, ir ginti. Dabar jiems - žaidimų metas.

Žaidžia praktiškai visi maži palikuonys - žuvys, paukščiai, plėšrūnai, raguočiai. Žaisdami imituoja puolimą, bėgimą, ginimąsi, rungiasi…Šie instinktyvūs žaidimai gyvūnams - kone vienintelė elgesio mokykla.

Vaikai

Instinktai nenumatė, kad liūtė turi įdėmiai stebėti vaikų peštynes, spręsti, kuris iš jų kaltas. Ir visai nereikia jai daryti vaikams pastabų. Ir nereikia gelbėti, kol jų gyvybėms negresia pavojus… Šiame mamos ramume yra gamtos išmintis: leisk vaikams susižeisti, bet padėk jiems užgydyti žaizdas.

Antra pamoka, kurią aš gavau stebėdamas gyvūnus:

Saugok vaikų gyvybę, bet leisk jiems gyventi.

Pereikime prie žmonių pasaulio.

Štai jums kita situacija - mama sėdi ant suoliuko ir skaito. Jos vaikas žaidžia vaikų aikštelėje ir susipeša dėl žaislo su kitu vaiku. Mama numeta knygą į šoną, pašoka nuo suoliuko, smarkiai apibara kitą vaiką. Anas kraipo lūpą ir ruošiasi verkti.

Kartais mama apibara savo vaiką: ”o nereikia pirmam lįsti !” “O sakiau tau - duok žaislą kitam pažaisti”. Čia jau kraipo lūpą ir kaupiasi verkti savas vaikas. Jis pyksta ant mamos.

O štai tėvai, neleidžiantys savo vaikams peštis: ”nelįsk prie kitų - negausi atgal”. “Prie didelių berniukų neik - gausi į kailį”. Štai vienišos motinos sūnus, kuris girdi: ”būk protingesnis”. Suprask - protingi berniukai nesipeša. Visa tai jums labai pažįstama, tiesa? Jei ne - išeikite į bet kurią žaidimo aikštelę, kur renkasi motinos ir močiutės sau savo vaikais ir anūkais.

Kas čia vyksta?

Galima pastebėti, kad skirtingai nuo liūtų šeimos, tokie vaikai yra mokomi, kad protas, apdairumas ir atsargumas yra svarbiau už instinktus. Kad pirmiausia reikia žiūrėti, ką darai. O daryti iš vis nereikia. Ir kad žmogus turi būti aukščiau savo impulsų. Nes žmonės turi būti ramūs, taikūs ir draugiški. Ir protingi.

Kadangi brolių peštynės yra labiau, nei kitų vaikų, tėvų pastebimos, tai šias pamokas broliai iš tėvų ir gauna. dažniau. O vienturčiai berniukai, besipešantys su kitais kieme - rečiau. Sunkesniais atvejais tėvai iš viso nepakenčia vaikų agresijos ir pasidaro tokie žiaurūs, baudžiami vieną iš vaikų, kad su kaupu persveria bausmės jėga nusižengimo jėgą.

Žinoma, fizinis smurtas šiuo metu kuriam laikui pristabdomas. Tačiau vaikams susidaro įspūdis, kad jų tėvai yra labai nerimastingi ir netoleruoja agresijos bei konkurencijos. Vadinasi,- padaro vaikai išvadą - agresija ir konkurencija yra blogai.

Vaikai

Taip su vandeniu yra išpilamas kūdikis. Konkuruoti ir būti konstruktyviai agresyviais ateityje vaikams teks paslapčia ir labai užmaskuota forma. Sąmoningai tokiems žmonėms sunku bus toleruoti agresiją. Ir skausmą, ir pyktį jie bus linkę neigti. O ir saviems vaikams neleis ir neatleis. Ir žiauriai už tai baus.

Todėl trečias humoristinis posakis, kurį patvirtina šeimos santykių stebėjimai, yra toks:

Gėris nugalėjo blogį, parklupdė jį ant kelių ir žiauriai nužudė.

Kitoks požiūris į vaikų santykius pastebimas šeimose, kur yra paisoma gamtiškos prigimties. Čia irgi yra konkurencinių vaikų grumtynių, tačiau jie reiškiasi džiugia forma. Brolis gali nugalėti brolį:

lakstydamas greičiau,
žvejodamas gausiau,
spjaudydamas toliau,
turėdamas geresnį daiktą slaptavietėje,
ilgesnę varpą,
stipresnius raumenis,
turėdamas daugiau pinigų taupyklėje,
mokėdamas įdomesnių istorijų,
suspėdamas užimti geresnę vietą šalia tėvelio valtyje ar šalia mamos prie televizoriaus.

Ir t.t. ir pan.

Kaip bebūtų keista, šitokiose šeimose neglaistomi brolių skirtumai, niekas neapsimeta, kad šeimoje viešpatauja taika ir ramybė.

Tėvai nėra labai jau rimti. Mama su tėčiu pykstasi ir grumiasi “lyg tai”. Jie žaidžia mūšį. Jei jiems neužtenka fantazijos, jie tiesiog žaidžia šachmatais ar futbolą.

Taip, tarp vaikų būna taikos ir ramybės laikotarpių, bet būna ir džiaugsmo, ir šauksmų, ir pykčio. Nes visa tai - gyvybės ženklai. Tuomet, kol vaikų gyvybei negresia rimti pavojai, tėvai ypatingai nesijaudina.

Juos būtų galima apkaltinti nejautrumu ir netgi šaltumu… Tačiau šie tėvai kažkokiu nepastebimu ir paslaptingu būdu atlieka savo tėvišką funkciją. Žaizdos būna perrištos, vaikų nosys išplautos. Mažesniems būna papasakota pasaka. Vaikai greitai aprimsta, pamiršta skaudančias vietas. Jie jaučia, kad šalia jų yra kažkokia nepastebima jėga, kuri:

Toleruoja konkurenciją ir agresiją;
Neleidžia jai nueiti per toli;
Priima faktą, kad šalia proto žmoguje egzistuoja ir instinktai;
Esant traumoms, pasirūpina jais ( jų nosimis, oda ir dvasine ramybe).

Vadinasi, padarys vaikai pasąmoningą išvadą, kad pasaulyje galima gyventi ir su savo instinktais, ir su agresija, ir su konkurencija. Ir reikšti ją netgi labai džiugia forma.

Vaikai įsimins ir perduos savo vaikams svarbią žinią:

Pasaulyje yra vietos ir skausmui, ir malonumui. Jis priima ir pyktį, ir džiaugsmą. Jis platus. Jis geras.

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Kryžiaus žygis“ prieš pigią darbo jėgą lietuviams smogs dvigubai (29)

Briuselyje bręstančios reformos, kuriomis norima pažaboti taip vadinamąjį socialinį dempingą ,...

Rusijos prezidento rinkimuose – Putino triumfas: skelbiama apie rekordinį rezultatą atnaujinta 6:47 (4353)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas užsitikrino ketvirtąją kadenciją per sekmadienį vykusius...

Parlamentinės krizės požymiai aiškūs, tačiau pirmalaikiai rinkimai nerealūs (21)

Po to, kai Seime pritrūko balsų atimti iš Mindaugo Basčio parlamentaro mandatą, nors...

Pakvipo desperacija: savo baimes iliustravo Aušvico vaizdais (89)

Prieš Stambulo konvenciją kovojantis Laisvos visuomenės institutas (LVI) savo poziciją iliustravo...

Orai: pavasaris neskubės – atkeliaus nedidelė šiluma, paskui ją ir krituliai (5)

Artimiausiu metu naktimis vis kandžiosis šaltukas, o dienomis orai bus truputį šiltesni....

Adamsų šeimynėlės pusbrolio Itto žemę šluojantys plaukai slėpė ne tik 119 cm ūgio aktorių, bet ir kalną neįtikėtinų istorijų

Seksuali raudonplaukė įlinguoja į piceriją ir praktiškai iš karto pastebi veteraną aktorių, XX...

Kiek per minutę uždirba turtingiausias pasaulio žmogus?

Jeffas Bezosas , „Amazon“ įkūrėjas ir valdytojas, yra turtingiausias pasaulio žmogus. Šie...

Užklupti gali bet kurį: specialūs gydytojos patarimai, kaip išvengti pavasarinės depresijos (1)

Šiemet pavasaris neskubėjo ateiti, tačiau šiltesnės dienos primena, kad pavasaris – ne už...

Sėklos: kokias ir kiek galima nesibaiminant laikyti

Paprastai dauguma sodininkų ir daržininkų turi stebuklingą dėžutę, kurioje laiko visas savo...

Kokius prieskoninius augalus ir žalumynus galima užsiauginti tiesiog ant palangės

Pasibaigus žiemai ir prasidėjus pavasariui, kyla noras užsiauginti pirmųjų šviežių žalumynų....