Mums visiems patinka manyti, kad auginame vaikus taip, kad jie būtų geri, sąžiningi žmonės, taigi, gali būti labai nemalonu sužinoti, kad vaikas jums meluoja. Dar blogiau, jei tai tampa pakartotiniu nusižengimu.
Tačiau vaikų ekspertai teigia, kad prasimanantis, nekaltai meluojantis vaikas nėra ženklas, kad jūsų sūnus ar duktė yra pakeliui į ateities blogybes ir pražūtį. Neteisinga būtų ir kaltinti tėvus dėl blogo auklėjimo

“Kažkuriuo metu beveik visi maži vaikai meluoja ar pasiima ne savo daiktus,” laikraščiui Washington Post teigia Judith Wagner – Whittier koledžo Broadoaks Vaikų Mokyklos Kalifornijoje direktorė. “Tai – normalaus vystymosi dalis.”

Ekspertai teigia, kad pradedantys vaikščioti kūdikiai ir ikimokyklinio amžiaus vaikai yra vis dar labai giliai pasinėrę į vaizduotės pasaulį, kad jiems sudėtinga nubrėžti ribą tarp fantazijos ir realybės.

Kai kurie vaikai pasakoja nepaprastas istorijas paprasčiausiai todėl, kad tai – šelmiškai smagu. “Jie į tai gali žiūrėti kaip į prasimanymą, o ne melavimą,” sako Wagner, kuri taip pat turi profesorės laipsnį vaiko vystymosi ir švietimo srityje.

Kai vaikai pradeda eiti į mokyklą, jie taip pat gali pakoreguoti tiesą taip, kad patys atrodytų geresni prieš bendraamžius, o taip pat ir prieš save. O tuomet dar yra melas, kuriuo vaikai naudojasi dėl tų pačių priežasčių kaip ir suaugusieji – norėdami išvengti rūpesčių.

Nors šie nedideli jūsų vaiko melai ir pagyrūniškos pasakos yra normali ir netgi tikėtina vaikystės dalis, ekspertai teigia, kad tėvai privalėtų išmokyti vaikus vertinti sąžiningumą ir nuolat stiprinti pagarbą šiai vertybei, kad vaikas ją atsineštų į suaugusiųjų pasaulį.

“Iš pradžių vienintelis dalykas, kurį vaikai supranta apie melą, yra tai, kad jis nepatinka Mamai,” teigia Debby Webb Blackburn, Virdžinijos Universiteto Vaikų elgesio centro klinikinė psichologė. “Jūsų tikslas yra “pakoreguoti” savo vaiko sąžinę taip, kad jis įgautų savikontrolę.”

Tos pamokos dalis yra sekimas pavyzdžiu. “Jei jūsų vaikas išgirsta jus sakant kam nors, kad negalite ateiti į visuomeninį renginį, nes sergate, nors iš tikrųjų esate visiškai sveiki,” sako Sharon Lamb, “Moralės iškilimo mažuose vaikuose” redaktorė ir vaikų psichologė iš Kolčesterio miesto, “tai jis nesupras jūsų sudėtingų priežasčių, dėl kurių jūs meluojate.”

Leiskite vaikui surasti savas išvadas apie tai, kodėl svarbu sąžiningumas, pataria ekspertai. Verčiau paprašykite jų pasakyti jums, kada jie mano, kad meluoti nedera, o nesakykite, kad taip tiesiog yra.

Kai vaikai meluoja, pamokę ir sudrausminę juos atleiskite ir judėkite pirmyn. “Venkite vėl ir vėl kelti į dienos šviesą tą nemalonų atsitikimą, nes vaikas gali pasijusti taip, lyg jūs iš jo tikėtumėtės dar kažko blogesnio,” sako Blackburn.

“Jūs turėtumėte siekti išmokyti vaiką, kad rytoj bus dar viena nauja diena ir dar viena nauja galimybė elgtis sąžiningai.”

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skaičiuoklė: paskaičiuokite, kiek pensijos gausite pagal naują tvarką (657)

Nuo sausio 1 d. įsigaliojo naujos redakcijos Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas....

Arūnas Milašius. Pagaliau jie išvažiavo. Brangių lietuvių mums nereikia (71)

Ant nosies kabant valstybės šimtmečiui galime pranešti džiugią naujieną – šiandien šalies...

Už 0,3 g kanapių pateko į areštinę ir prarado darbą (119)

LNK dalyvis Tadas teigia, kad rugpjūčio mėnesį jį sulaikė policijos pareigūnai, kurie jo...

Landsbergis inicijuoja naują Seimo komisiją: skelbiami klausimai Skverneliui papildyta Karbauskio komentaru (661)

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius...

Būkite atsargūs – čekius registruoti kviečia ne tik Mokesčių inspekcija (47)

Valstybinės mokesčių inspekcijos ( VMI ) organizuojama pirkimo kvitų loterija , atrodo, turi...

Vykstantiems į labiausiai izoliuotą pasaulio šalį – pribloškiančios instrukcijos (15)

Šiaurės Korėjoje norintys paviešėti amerikiečiai turi sudaryti testamentą, taip pat suderinti...

Pėsčiomis per Ameriką: vijosi briedis ir karvių banda, girdėjau medžiotojų šūvius

Anksčiau niekas nebandė eiti per privačias valdas Amerikoje, ypač Montanos, Pietų Dakotos ir...

Už uždarų teismo durų „MG Baltic“ bylinėjasi su VMI dėl milijonų eurų (36)

Trečiadienį Vilniaus apygardos administraciniame teisme nagrinėjama koncerno „ MG Baltic “ ir...

Pareigūnai imasi darbo: nusižengusiems gresia nemenkos baudos

Individualių namų gyventojų džiugesį dėl pagaliau atėjusios tikrosios žiemos gali aptemdyti...

Erzina nauji draudimai: Lietuvos gyventojus norima laikyti po padu (26)

Esu jaunas Lietuvos gyventojas ir man patinka gyventi čia. Tačiau kuo toliau, tuo labiau man atrodo,...