Liberalų ir centro sąjunga (LiCS), nepaisant rimtų ir labai išpopuliarintų kaltinimų šios partijos lyderiui Artūrui Zuokui, sugebėjo išlaikyti visuomenės pasitikėjimą panašiu lygiu, kaip ir anksčiau. LiCS sugebėjo atsispirti „išsilakstymui“, partija pateko į valdančiąją koaliciją. LiCS taip pat turi nemažai tvirtų pozicijų vietos savivaldos lygiu. Vis dėlto, šiai partijai įveikti 5 proc. barjerą į Seimą būtų didelė sėkmė, mano politologas Alvidas Lukošaitis.
Artūras Zuokas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
- Kokia Liberalų ir centro sąjungos didžiausia politinė sėkmė ir koks didžiausias politinis nuopuolis?

- Didžiausia sėkme laikyčiau tai, kad, nepaisant rimtų ir labai išpopuliarintų kaltinimų šios partijos lyderiui, LiCS sugebėjo išlaikyti visuomenės pasitikėjimą panašiu lygiu, kaip ir anksčiau. Išliko partijos lyderių branduolys. LiCS sugebėjo atsispirti „išsilakstymui“, kurį vienu metu jau buvo galima įžiūrėti.

Partija pateko į valdančiąją koaliciją – pragmatiškai vertinant, tai galima laikyti sėkme. LiCS taip pat turi nemažai tvirtų pozicijų vietos savivaldos lygiu. Visa tai liudija, kad liberalizmo sėkla, kurią savo laiku sėjo įvairių atspalvių Lietuvos liberalai, mūsų šalyje yra sudygusi. Nemaža dalis žmonių liberalizmo idėjas sieja su LiCS.

Kalbant apie nesėkmes, manau, turėjo radikaliau keistis partijos vadovybė po kaltinimų, mestų jos lyderiui. Bet toks suvokimas kyla ne iš partijos vidaus, o partijos rėmuose, matyt, esama savos logikos.

Šios bei kitų liberalių partijų nesėkme galima laikyti tai, kad jos nesugeba, nenori ar nesiryžta pasinaudoti vienijimosi galimybėmis.

- Praėjusiais metais kalbėta apie LiCS vienijimąsi su Naujaja sąjunga. Tačiau susitarti nepavyko, LiCS vadovas visai nerodė entuziazmo.

- Laikyčiau tai tam tikra nesėkme. Lemia ambicijos, pragmatiniai išskaičiavimai.

- Ar tikrai LiCS ideologija – liberali?

- Vienas vertinimo kriterijų tradiciškai yra partijų programų analizė. Vertinant pagrindinį LiCS dokumentą, matyti, kad tai – liberali partija. Tad žodis „liberalizmas“ partijos pavadinime yra logiškas.

Tiesa, partiniai dokumentai neretai bjauriai prieštarauja politikos tikrovei – partijų sprendimams, politikų elgesiui. Ši bėda vienodai kamuoja visas partijas.

Mūsų demokratijos apyaušryje kai kurios partijos, tarp jų ir buvusi Liberalų sąjunga, demonstravo principinį nusiteikimą griežtai laikytis išgrynintų ideologinių nuostatų. Bet rinkėjų pritraukimo atžvilgiu buvo patirtas fiasko. Rolando Pakso atėjimas garantavo liberalams tam tikrą sėkmę ir kartu lėmė per didelę idėjinių bei programinių įsipareigojimų išdavystę.

Eidama į dabartinę valdančiąją koaliciją, LiCS kėlė savo principines sąlygas, kurios, kaip dabar matau, yra pamirštos. Kai šiandien apie jas primini, prasideda veidmainiavimas.

- Kokios tai buvo sąlygos?

- Didelis dėmesys būsto renovavimo programoms – tai buvo vienas LiCS prioritetų. Taip pat savivaldos dalykai, tiesioginiai merų rinkimai bei kiti dalykai, matyt, labiau susiję su liberaliomis idėjomis. Visa tai patyrė fiasko, bet iš LiCS atstovų vis dar girdėti kalbų, esą jie kažko „pasiekė“, kažko „išsireikalavo“.

- Kokios LiCS perspektyvos artėjančiuose Seimo rinkimuose ir galimybės patekti į valdančiąją koaliciją?

- Liberalcentristų rezultatai mane visada stebino. Manau, per artėjančius rinkimus LiCS rezultatai turėtų būti prastesni. Tačiau per praėjusių metų savivaldybių tarybų rinkimus LiCS parodė turinti vietose patyrusių, pripažįstamų, išsilavinusių ir gebančių gerai atrodyti politikų. Tai – šios partijos stiprybė.

Nacionaliniu lygiu turime nemažai tokių partijų, kaip LiCS, kurioms egzistenciškai svarbus 5 proc. Seimo rinkimų barjero įveikimas. Joms įveikti šį barjerą būtų didelė sėkmė.

Manau, LiCS atveju vėl suveiks patrauklių asmenybių veiksnys. Tiesia, labai didelio efekto šiuo atžvilgiu tikėtis negalima, nes apribotos politinės reklamos galimybės.

Vis dėlto nereikėtų užmiršti, jog liberalai per rinkimus kaskart nustebina.

- Tai LiCS įveiks 5 proc. barjerą?

- Drįsčiau teigti, kad taip.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (436)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (442)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (435)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (13)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (38)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (405)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (14)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...